Ruchy płodu w ciąży

Ruchy płodu w łonie matki mogą być bardzo różnorodne. Maluch obraca się, kopie, macha rączkami, a także chwyta za sznur pępowinowy, ssie paluszki, dotyka własnej twarzy, miewa czkawkę, otwiera usta i połyka płyn owodniowy oraz wykonuje ruchy oddechowe klatką piersiową.

Polecane wideo:

1. Ruchy płodu podczas ciąży

Ruchy dziecka

Im bliżej porodu, tym ruchy stają się rzadsze i mniej gwałtowne. Jest to oczywiście związane z mniejszą przestrzenią, jaką dysponuje dziecko w ostatnich...

Dla każdej mamy oczekującej dziecka jedną z najbardziej wzruszających i niezapomnianych jest ta chwila, w której po raz pierwszy poczuje ruchy swojego dziecka. Już około siódmego tygodnia ciąży dziecko wykazuje pierwsze oznaki aktywności.

Ruchy płodu stają się jednak odczuwalne dla mamy dopiero między 18. a 21. tygodniem ciąży. Początkowo kobieta ma trudności z rozpoznaniem delikatnych ruchów i łatwo myli je np. ze skurczami jelit. Ruchy te stają się jednak na tyle charakterystyczne, że przyszła mama szybko nauczy się je rozpoznawać.

Ruchy płodu wcześniej odczuwa:

Czytaj także:

  • kobieta będąca w kolejnej, a nie w pierwszej ciąży, gdyż umie już rozpoznać takie doznania,
  • kobieta bardzo szczupła, gdyż cieńsze powłoki brzuszne ułatwiają identyfikację tych doznań,
  • mama bliźniąt, co spowodowane jest podwójną liczbą ruchliwych dziecięcych kończyn.


2. Gimnastyka prenatalna dla zdrowia dziecka

Gimnastyka prenatalna sprawia nie tylko mamie, która oczekuje na ruchy płodu, ale również dziecku, wyraźną przyjemność. Początkowo, w 4-5 miesiącu ciąży, ze względu na niewielkie rozmiary dziecka oraz dużo przestrzeni, maluszek może swobodnie poruszać się w wodach płodowych. 
Dziecko szybko rośnie w łonie mamy i staje się coraz silniejsze, co może być odczuwalne jako energiczne „wiercenie się” czy kopnięcia.

Z upływem kolejnych tygodni szybki rozwój płodu sprawia, że ma ono coraz mniej miejsca, a około 30. tygodnia ciąży zaczyna mu się robić za ciasno w macicy. Ruchy płodu przestają też być amortyzowane przez, do niedawna grubą, a teraz coraz cieńszą warstwę wód płodowych. Ruchy stają się mniej płynne i przyszła mama odczuwa w tym okresie bardzo silne uderzenia stóp, kolan, łokci i piąstek swojego maleństwa.

Ruchy płodu nie tylko pozwalają mamie odczuć, czy z dzieckiem nie dzieje się nic złego, ale są bardzo ważne dla rozwoju młodego organizmu. Dziecko ćwiczy bowiem w ten sposób mięśnie, kości i stawy, przez co wzbogaca repertuar swoich gimnastycznych umiejętności i doskonali sprawność aparatu ruchu.

Ruch płodu jest również ważny dla rozwoju połączeń i dróg nerwowych, poprawia koordynację nerwowo-mięśniową, służy precyzyjnemu dostrojeniu obu tych układów. Dziecko w trakcie wewnątrzłonowej gimnastyki ćwiczy zmysł równowagi, kształtuje zdolność lokalizacji bodźców dotykowych w różnych okolicach ciała. Ruch sprzyja także rozwojowi mózgu oraz stanowi dla dziecka źródło przyjemności. Wszystko to pozwoli mu przebrnąć przez kanał rodny i szybko odnaleźć się w nowej rzeczywistości.Jeśli kobieta chce poczuć ruchy swojego dziecka, może zachęcić je do gimnastyki. Pomaga np. wypicie wieczorem szklanki mleka i zjedzenie czegoś słodkiego. Potem należy położyć się na lewym boku. Po ok. 20 minutach cukier z posiłku dotrze do organizmu dziecka. Świeża porcja energii i późna pora (która dla dziecka w brzuchu mamy często bywa czasem największej aktywności) spowodują, że maluch poczuje ochotę na ćwiczenia.

Każde dziecko ma swój zestaw i harmonogram ćwiczeń, dlatego nie należy porównywać aktywności swojego dziecka z innymi. Poza tym większą cześć dnia dziecko śpi, a intensywne ruchy może wykonywać, np. podczas gdy mama śpi.

3. Kiedy ruchy płodu są niebezpieczne?

Kiedy dziecko zanadto się wierci, może dojść do powstania węzła na sznurze pępowinowym. Do zawęźlenia pępowiny dochodzi w początkowych miesiącach ciąży, kiedy dziecko ma wystarczająco dużo miejsca na wykonywanie koziołków i jest na tyle małe, że kiedy na pępowinie utworzy się pętla, ruchliwy maluch może przypadkiem się w nią wsunąć. Wtedy powstaje węzeł, który do końca ciąży już się nie da rozwiązać, a stopniowo zaciska się. Często pępowina owija się wokół szyi maluszka. Wkrótce rosnące dziecko nie ma już szans na prześlizgnięcie się z powrotem. Powstanie takiego węzła jest zdarzeniem losowym i zdarza się bardzo rzadko. Nie zależy ono od tego, czy mama w ciąży wykonuje ćwiczenia fizyczne i nie można mu zapobiec. Wiele przyszłych mam obawia się, że zagraża to ich dziecku. Zawęźlenie pępowiny na ogół nie stwarza niebezpieczeństwa dla dziecka. Częściej zdarza się, że na świat przychodzą dzieci owinięte pępowiną wokół szyi, co też w ogromnej większości przypadków nie jest groźne. 4. Liczenie ruchów dziecka

Po 28. tygodniu ciąży przyszła mama powinna codziennie liczyć ruchy dziecka, aby w porę zauważyć niepokojące objawy. Nie ma ustalonej liczby ruchów, która powinna być odczuwalna u każdej kobiety. Przyjmuje się, że powinno być ich minimum dziesięć na godzinę aktywności dziecka. Im bliżej porodu, tym ruchy stają się rzadsze i mniej gwałtowne. Jest to oczywiście związane z mniejszą przestrzenią, jaką dysponuje dziecko w ostatnich tygodniach ciąży.

Ważne jest, aby młoda mama wiedziała, jakie sytuacje powinny być alarmujące. Do lekarza powinna zgłosić się w następujących sytuacjach:

  • Kiedy mija dwudziesty drugi tydzień i nie są odczuwalne ruchy dziecka. To oczywiście nie musi oznaczać nic złego, ale należy ocenić stan dziecka podczas badania USG.

  • Jeżeli ruchy dziecka gwałtownie się zmienią, osłabną lub będą nasilone. Taka zmiana może znaczyć, że coś się dzieje z maleństwem. Rozstrzygające jest badanie USG izapis KTG.

  • Jeśli ruchy ustały i od tej chwili mija 12 godzin, a dziecko nie budzi się np. po spożytym posiłku.

Polecane wideo:

Komentarze (11)
~oal
~oal

hej, ostatnio natrafiłam na fajne filmiki na youtube na jednym płod ziewa, na innych ssie palec albo gryzie pępowinę:):) śmeisznie to wygląda:) poniżej wklejam linki ::):) https://www.youtube.com/watch?v=xJ4KceODL2o (tu jak rusza językiem) https://www.youtube.com/watch?v=XzEpdijVL7E (tu akcja z pępowiną) https://www.youtube.com/watch?v=W71PWtjEvBI (a tu sobie gryzie palec od stopy)

Odpowiedz
~Sylwia
~Sylwia

@~Aniulka300384: tez tak mam właśnie nie wiem dlaczego tak się dzieje mam łożysko na przedniej ścianie i temu to przypisalam a teraz naczytalam się o tej pepowinie i jestem przerażona obecnie 26 tc i na każdym usg wszystko ok gdyby Pani coś więcej się dowiedziała czy to normalne to byłabym wdzięczna za jakąś odpowiedz mimo że podobno dzieci między 24 a 28 tc są najbardziej aktywne i tak się martwię

Odpowiedz
~Aniulka300384
~Aniulka300384

Jestem w 6 mieś ciąży ...mój synek przez cały dzień niezależnie od pory jest bardzo aktywny non stop kopie czasem bolesnie....ruchy nasilają się wieczorem......martwi mnie ta nadpobudliwość maluszka....jest to moja druga ciąża....z córeczka nie maiała takich rewolucji.....jestem aktywna może tez dlatego ze za duzo sie ruszam?.....

Odpowiedz
~paula.kotek@vp.pl
~paula.kotek@vp.pl

jeżeli kobieta jest w pomiędzy trzecim a czwartym tygodniem ciąży,była u ginekologa i powiedział że nie ma ruchów płodu to znaczy że nie żyje? Ginekolog powiedział że ma przyjść za dwa tygodnie. Czy jest to możliwe że lekarz źle przeprowadził badanie? Bo dowiedziałam się że ręcę powinno się trzymać za plecami lub pod pupą jak się leży a ona tak nie miała. czy powinna się bać?

Odpowiedz
~Kasia
~Kasia

Jestem w 31 tyg. ciąży. I dzisiaj mam taką sytuację:
Jak zwykle budziłam się ok 8-9 rano - maluch wstawał razem ze mną, wiercił się niesamowicie a przestawał dopiero jak się kładłam na drzemkę w południe.
a dzisiaj, rano ze mną "nie wstał", po śniadaniu też cisza, próbowałam go obudzić a on nic. Z dnia na dzień taka zmiana? Dopiero jak ok 13 wyszłam to się zaczął ruszać - troszeczkę;(
Jak do jutra rana nie będzie "normalnie" to szpital.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Rozwój płodu
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocy

L22 • ostatni post 2 miesiące temu

1

Ratunku

~malineczka96 • ostatni post 2 miesiące temu

4
Artykuły Rozwój płodu
Rozwój płodu

Rozwój zarodkowy człowieka (prezentacja edukacyjna)

Rozwój zarodkowy człowieka (prezentacja edukacyjna)

w testach ciążowych. Rozwój płodu Po implantacji niektóre komórki przekształcają się w łożysko, pozostałe utworzą embrion. Serce dziecka zaczyna bić (...) teraz płodem, osiąga ono centymetr długości...

Rozwój płodu

Dzieci palących matek

Dzieci palących matek

są dzieci. Kobiety w ciąży powinny pamiętać, że nikotyna jest dla płodu bardzo szkodliwa. Jak palenie papierosów przez matkę wpływa na zdrowie dziecka (...) ? Przede wszystkim dziecko palącej matki ma znacznie obniżoną odporność. U...

Rozwój płodu

Badanie USG w pierwszym trymestrze ciąży

Badanie USG w pierwszym trymestrze ciąży

W 12. tygodniu można już rozpoznać płeć dziecka. Są już paznokcie, skóra oraz mięśnie, które stają się coraz grubsze. Maluch porusza klatką piersiową, a malutkimi rączkami próbuje coś chwytać. Prawie ukształtowane są płuca, trzustka i tarczyca.

Rozwój płodu

Płód w 5 tygodniu ciąży

Płód w 5 tygodniu ciąży

W 5 tygodniu zaczyna kształtować się mózg oraz kręgosłup dziecka Pod koniec 5-go tygodnia dziecko będzie miało ok. 2 mm

Sprawdź, czy grożą Ci te choroby