Trwa ładowanie...

Rzęsistek pochwowy a rak prostaty

Najnowsze badania zdają się wykazywać silne powiązanie pomiędzy rzęsistkiem pochwowym, infekcją przenoszoną drogą płciową, a śmiertelnym rakiem prostaty u mężczyzn. Do takiego wniosku doszli naukowcy z Harvard School of Public Heath (HSPH) i Brigham and Women’s Hospital.

spis treści

1. Rzęsistek pochwowy i rak prostaty

Przerost prostaty a rak
Przerost prostaty a rak

Łagodny rozrost prostaty to bardzo częsta dolegliwość u wielu mężczyzn powyżej 50. roku życia. Przyczyny

zobacz galerię

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

Rzęsistek pochwowy atakuje 174 miliony osób dziennie. Jest to najczęstsza niewirusowa infekcja przenoszona drogą płciową. Co więcej, istnieje możliwość, że może atakować prostatę i być źródłem stanu zapalnego.

Rak prostaty jest najczęstszym typem raka wśród mężczyzn w świecie zachodnim i drugim pod względem śmiertelności. Zidentyfikowanie czynnika ryzyka zabójczej formy nowotworu prostaty dałoby możliwość skuteczniejszego leczenia raka i zmniejszenia cierpień wywoływanych przez chorobę – twierdzi Jennifer Stark, prowadząca badania, ekspert HSPH.

2. Stan zapalny a rak prostaty

Jednym z czynników ryzyka jest stan zapalny, który zdaje się odgrywać główną rolę w rozwoju raka prostaty. Jednak źródła zapalenia prostaty mogą być tu niejasne. Choroba prostaty może nie dawać żadnych symptomów – 3/4 mężczyzn nie jest nawet jej świadomych. W badaniach naukowcy analizowali próbki krwi 673 mężczyzn z rakiem prostaty. Ich wyniki porównano z blisko 673 próbkami od osób, które nie miały nowotworu. Próbki pobrano w 1982 r. Rzęsistek pochwowy wydaje się zwiększać dwukrotnie ryzyko raka prostaty.

Naukowcy uważają, że potrzebne są dalsze badania, by potwierdzić odkrycie. Jeśli tak się stanie – infekcja może stać się jednym z czynników rozpoznania agresywnej postaci nowotworu prostaty.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza