Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

Rzęsistek pochwowy a rak prostaty

Najnowsze badania zdają się wykazywać silne powiązanie pomiędzy rzęsistkiem pochwowym, infekcją przenoszoną drogą płciową, a śmiertelnym rakiem prostaty u mężczyzn. Do takiego wniosku doszli naukowcy z Harvard School of Public Heath (HSPH) i Brigham and Women’s Hospital.

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"

spis treści

1. Rzęsistek pochwowy i rak prostaty

Przerost prostaty a rak
Przerost prostaty a rak

Łagodny rozrost prostaty to bardzo częsta dolegliwość u wielu mężczyzn powyżej 50. roku życia. Przyczyny...

zobacz galerię

Rzęsistek pochwowy atakuje 174 miliony osób dziennie. Jest to najczęstsza niewirusowa infekcja przenoszona drogą płciową. Co więcej, istnieje możliwość, że może atakować prostatę i być źródłem stanu zapalnego.

Rak prostaty jest najczęstszym typem raka wśród mężczyzn w świecie zachodnim i drugim pod względem śmiertelności. Zidentyfikowanie czynnika ryzyka zabójczej formy nowotworu prostaty dałoby możliwość skuteczniejszego leczenia raka i zmniejszenia cierpień wywoływanych przez chorobę – twierdzi Jennifer Stark, prowadząca badania, ekspert HSPH.

2. Stan zapalny a rak prostaty

Jednym z czynników ryzyka jest stan zapalny, który zdaje się odgrywać główną rolę w rozwoju raka prostaty. Jednak źródła zapalenia prostaty mogą być tu niejasne. Choroba prostaty może nie dawać żadnych symptomów – 3/4 mężczyzn nie jest nawet jej świadomych. W badaniach naukowcy analizowali próbki krwi 673 mężczyzn z rakiem prostaty. Ich wyniki porównano z blisko 673 próbkami od osób, które nie miały nowotworu. Próbki pobrano w 1982 r. Rzęsistek pochwowy wydaje się zwiększać dwukrotnie ryzyko raka prostaty.

Naukowcy uważają, że potrzebne są dalsze badania, by potwierdzić odkrycie. Jeśli tak się stanie – infekcja może stać się jednym z czynników rozpoznania agresywnej postaci nowotworu prostaty.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza