Trwa ładowanie...

Seks po porodzie - brak pośpiechu, pierwszy raz, jakość zbliżeń

Problemy z seksem po porodzie dotyczą większości młodych rodziców. Według badań prowadzonych w Wielkiej Brytanii, tylko jedna na pięć par rozpoczyna seks po ciąży w ciągu czterech tygodni po porodzie, jedna na dziesięć po 6-7 miesiącach. Niektóre pary rozpoczynały aktywność seksualną, gdy dziecko miało dwanaście lub dwadzieścia trzy miesiące. Okazuje się, że połowa badanych par współżyła rzadziej po narodzinach dziecka niż przed ciążą. Dlaczego poród sprawia, że współżycie jest dla młodych rodziców problemem?

Zobacz film: "Seks po dziecku"

spis treści

1. Seks po porodzie - brak pośpiechu

Pierwszy seks po porodzie to kwestia bardzo indywidualna. Dużo zależy od tego, czy poród odbył się siłami natury, czy przez cięcie cesarskie. Lekarze podkreślają, że do pierwszego seksu po porodzie może dojść tylko wtedy, gdy kobieta wyraża na nie ochotę. Zaleca się powstrzymanie od stosunku płciowego do sześciu tygodni po porodzie. Kobieta może zacząć współżyć, gdy jest wewnętrznie gotowa i jeśli rzeczywiście tego pragnie. Zdecydowanie lepiej jest poczekać niż narażać się na frustrację i rozczarowanie.

Seks po ciąży
Seks po ciąży

Ciało kobiety po ciąży diametralnie się zmienia. Metamorfozie ulega także jej seksualność, dlatego po...

zobacz galerię

Seks po urodzeniu dziecka zależy od tego jak przebiegał poród. Wydanie na świat maleństwa jest dla kobiety przeżyciem bardzo cielesnym i stanowi część jej życia seksualnego. Jeśli poród jest złym wspomnieniem, a personel szpitala traktuje jej ciało bardzo przedmiotowo, to kobiecie będzie trudniej powrócić do współżycia. Warto pamiętać, że wszystkie problemy ze seksem po porodzie można przezwyciężyć. Trudne sytuacje raczej powinny wzmacniać związek, a nie go osłabiać, dlatego przede wszystkim należy uzbroić się w cierpliwość.

2. Seks po porodzie - pierwszy raz

Poród wywołuje pewne zmiany w organizmie kobiety. Jednocześnie poród wymaga, aby odczekać trochę, zanim młodzi rodzice podejmą współżycie. Należy się jednak przygotować, że pierwszy seks po porodzie może być trudny. Poród i dziecko sprawi, że seks znajdzie się na ostatnim miejscu na liście zadań na dany dzień. Przy małym dziecku liczba obowiązków sprawia, że czasem nie ma nawet czasu na to, aby pomyśleć o zbliżeniu.

Z pierwszym seksem po porodzie warto poczekać do skończenia się połogu. Poród jest ogromnym wysiłkiem dla kobiety, dlatego jej organizm musi mieć czas, aby dojść do siebie. Warto po połogu udać się do lekarza, który potwierdzi, że nie ma żadnych przeciwwskazań. Sex po cesarce można zacząć uprawiać szybciej niż po porodzie naturalnym. Według niektórych lekarzy sex po cesarce jest możliwy nawet po 4 tygodniach, jeśli tylko czas na to pozwoli.

Pochwa po porodzie wygląda inaczej niż przed nim. Kobietom bardzo zależy na tym, aby pochwa po porodzie nie zmieniła wyglądu, choć tych zmian ciężko uniknąć. Za formę pochwy po ciąży odpowiadają przede wszystkim dwa hormony relaksyna i estrogen. Ogólnie przyjęło się, że pochwa po porodzie staje się luźniejsza, jednak jest to sprawa bardzo indywidualna.

Pierwszy seks po porodzie powinien być delikatny. Pośpiech w czasie pierwszego seksu po porodzie nie jest wskazany. Kobieta często ma wiele kompleksów w związku ze swoim wyglądem, dlatego mężczyzna powinien być bardzo delikatny. Dobrze jest też wybrać odpowiedni moment na pierwszy seks po porodzie. Choć przy małym dziecku jest to bardzo trudne, warto zadbać o to, aby maluszek smacznie spał. Pierwszy seks po porodzie będzie stresującym doświadczeniem, dlatego nie warto zmuszać się i robić to na siłę.

3. Seks po porodzie - jakość zbliżeń

  • Osłabienie popędu seksualnego - kobiety karmiące piersią mają osłabiony popęd seksualny. Jest to związane z prolaktyną, hormonem sprzyjającym laktacji, zwanym hormonem macierzyństwa. W tym czasie niemowlę jest najważniejsze dla matki. Ochota na współżycie powraca po upływie dwóch, trzech tygodni.
  • Kryzys małżeński - młodzi rodzice często są przytłoczeni pojawianiem się potomstwa, w związku pojawia się napięcie. Partnerzy powinni ze sobą często rozmawiać o swoich odczuciach, żalach i prośbach.
  • Zmiany po porodzie naturalnym - współżycie po porodzie naturalnym może być trudne dla kobiety, u której poród sprawił, że mięśnie dna macicy są rozciągnięte, a ścianki pochwy stały się zbyt luźne. Od pierwszych dni połogu kobieta powinna wykonywać ćwiczenia mięśni Kegla, czyli zaciskać i rozluźniać ścianki pochwy. Jeśli ból pojawia się podczas stosunku, trzeba skonsultować się z ginekologiem w celu wykluczenia stanów zapalnych lub nieprawidłowego zrostu nacięcia krocza.
  • Uroda po porodzie - poród sprawia, ze ciało młodej mamy jest bardzo zmienione, skóra nie jest tak sprężysta jak dawniej, a brzuch nie jest płaski. Kobieta, aby powrócić do dawnej figury, powinna znaleźć czas na codzienną gimnastykę oraz zastosować zdrową dietę. Warto zrezygnować z tłustych pokarmów na rzecz warzyw i owoców.
  • Lęk przed kolejną ciążą - poród sprawia, że niektóre kobiety po porodzie boją się, że znów zajdą w ciążę i dlatego odkładają pierwszy seks po porodzie na później. W przypadku tego problemu warto porozmawiać z mężem o metodach antykoncepcji.
  • Uczucie opuszczenia przez żonę - często towarzyszy mężom, którzy są zazdrośni o to, że ich partnerki troszczą się bardziej o maleństwo niż o nich. Ojcowie powinni jak najczęściej pomagać w domu i pielęgnować dziecko.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.