Seks po porodzie - okres wstrzemięźliwości, jak przygotować się do pierwszego seksu po porodzie, problemy z seksem po porodzie
Seks po porodzie może być ekscytujący, ale i problematyczny. Są kobiety, które odliczają dni, kiedy będą mogły powrócić do aktywności w łóżku. Inne na samą myśl o zbliżeniu odczuwają stres. Co warto wiedzieć o seksie po porodzie? Kiedy można do niego wrócić? Jakie mogą pojawić się problemy?
1. Seks po porodzie
Seks po porodzie bywa tematem wielu dyskusji. Niektóre świeżo upieczone mamy na samą myśl o zbliżeniu odczuwają stres. Są niedospane i permanentnie zmęczone bądź przerażone, ponieważ w pamięci wciąż mają ból, jaki towarzyszy narodzinom dziecka. Są również kobiety, które już w czasie połogu odczuwają popęd seksualny i mają ochotę na współżycie.
Nie ma tu żadnej reguły. Jedno jest pewne: z seksem po porodzie nie ma się co spieszyć. Aby współżycie dawało radość i przyjemność, muszą istnieć odpowiednie warunki. Kobieta musi czuć się gotowa zarówno fizycznie, jak i psychicznie.
Według badań prowadzonych w Wielkiej Brytanii, tylko jedna na pięć par rozpoczyna seks po ciąży w ciągu czterech tygodni po porodzie, jedna na dziesięć po 6-7 miesiącach. Niektóre pary rozpoczynały aktywność seksualną, gdy dziecko miało dwanaście lub dwadzieścia trzy miesiące. Okazuje się, że połowa badanych par współżyła rzadziej po narodzinach dziecka niż przed ciążą.
Zanim zdecydujemy się na pierwszy seks po porodzie, musimy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Dużo zależy od tego, czy poród odbył się siłami natury, czy przez cięcie cesarskie.
Lekarze podkreślają, że do pierwszego seksu po porodzie może dojść tylko wtedy, gdy kobieta wyraża na niego ochotę. Zaleca się powstrzymanie od stosunku płciowego do sześciu tygodni po porodzie. Kobieta może zacząć współżyć, gdy jest wewnętrznie gotowa i jeśli rzeczywiście tego pragnie. Zdecydowanie lepiej jest poczekać niż narażać się na frustrację i rozczarowanie.
2. Jak poród wpływa na psychikę kobiety?
Poród jest dla kobiety przeżyciem bardzo cielesnym i stanowi część jej życia seksualnego. Negatywne wspomnienia związane z porodem czy nieodpowiednia opieka personelu medycznego mogą powodować u kobiety dyskomfort psychiczny. Zwłaszcza te kobiety, które rodziły dzieci naturalnie, wciąż mogą mieć w pamięci ból krocza, jaki im towarzyszył jeszcze długo po tym, jak powitały malucha na świecie. Tego typu sytuacje sprawiają, że niektórym młodym mamom trudniej jest powrócić do współżycia.
Słaba kondycja psychiczna kobiety może wpływać nie tylko na jej libido, ale również na relacje z partnerem. Warto pamiętać, że wszystkie problemy z seksem po porodzie można przezwyciężyć. Trudne sytuacje raczej powinny wzmacniać związek, a nie go osłabiać, dlatego przede wszystkim należy uzbroić się w cierpliwość.
Z pierwszym seksem po porodzie warto poczekać do skończenia się połogu. Poród jest ogromnym wysiłkiem dla kobiety, dlatego jej organizm musi mieć czas, aby dojść do siebie. Warto po połogu udać się do lekarza, który potwierdzi, że nie ma żadnych przeciwwskazań.
3. Kiedy można uprawiać seks po narodzinach dziecka?
Po narodzinach dziecka należy utrzymać wstrzemięźliwość płciową. Jak długo? Decydującą kwestią jest rodzaj porodu i stopień uszkodzeń okołoporodowych. Można przyjąć, że niezależnie od tego, czy poród przebiegał drogami natury czy przez cesarskie cięcie, ze współżyciem należy wstrzymać się przez około 6 tygodni.
Kobieta potrzebuje czasu, aby jej organizm wrócił do formy i stanu sprzed ciąży i porodu. Tyle twa połóg. Czas połogu jest niezbędny, by doszło do zakończenia krwawienia poporodowego, zagojenie się ran oraz blizn, a także zamknięcia się szyjki macicy, która w trakcie porodu ulega rozwarciu aż do 10 cm.
Zbyt wczesne współżycie może być dla świeżo upieczonej mamy nie tylko bolesne, ale i negatywnie wpływać na gojącą się ranę. Ponadto zwiększa ryzyko krwotoku poporodowego lub zakażenia macicy.
Dla kobiet po cięciu cesarskim połóg to okres na prawidłowe zabliźnienie się rany powłok brzusznych i macicy. Jeśli po upływie 6 tygodni kobieta wciąż ma krwawienia, wówczas należy dłużej wstrzymać się od zbliżeń.
4. Jak przygotować się do pierwszego seksu po porodzie?
Pierwszy seks po porodzie powinien być delikatny. Należy unikać pośpiechu, ponieważ może on skutkować negatywnymi emocjami u obojga partnerów. Wiele kobiet odczuwa ogromny stres związany z powrotem do aktywności seksualnej po porodzie. W wielu przypadkach, wygląd kobiecej pochwy ulega pewnej zmianie. Kobietom bardzo zależy na tym, aby pochwa po porodzie nie zmieniła wyglądu, choć tego typu sytuacji trudno jest uniknąć. Za formę pochwy po ciąży odpowiadają przede wszystkim dwa hormony relaksyna i estrogen. Ogólnie przyjęło się, że pochwa po porodzie staje się luźniejsza, jednak jest to sprawa bardzo indywidualna.
Zdarza się, że świeżo upieczona mama jest gotowa podjąć aktywność seksualną nie po połogu, a nawet kilka miesięcy po porodzie. Czas abstynencji seksualnej po porodzie nie zawsze trwa 6 tygodni. Czasem okres ten się wydłuża.
Dzieje się tak w przypadku, gdy poród był trudny i obarczony komplikacjami. To dlatego powrót do seksu po porodzie najlepiej omówić z ginekologiem. W tym celu po 6 tygodniach od porodu kobieta powinna zgłosić się na wizytę kontrolną do lekarza, który prowadził ciążę.
Dobrze jest wybrać odpowiedni moment na pierwszy seks po porodzie. Choć przy małym dziecku jest to bardzo trudne, warto zadbać o to, aby maluszek smacznie spał. Pierwszy seks może wywoływać u partnerów swego rodzaju zestresowanie, w związku z tym, warto zadbać również o odpowiedni nastrój. Przed zbliżeniem seksualnym możecie włączyć spokojną, relaksacyjną muzykę, która z pewnością zredukuje nadmiar stresu.
Przygotowując się, warto pamiętać również o subtelności i stopniowaniu przyjemności. Idealnym wstępem może być seks oralny lub przyjemny masaż miejsc intymnych.
Karmienie piersią wpływa na obniżenie poziomu niektórych hormonów. Jest to zauważalne również w trakcie seksu. U części kobiet może wystąpić problem suchości pochwy, dlatego zalecane jest użycie lubrykantu.
Jeśli żelu mamy zamiar używać razem z prezerwatywą, warto zwrócić uwagę, czy jest on na bazie wody lub silikonu, gdyż tylko te rodzaje nawilżaczy nie powodują jej uszkodzeń - przekonuje psycholog, Ewelina Kazieczko.
Przygotowując się do pierwszego seksu po porodzie, warto mieć również na uwadze higienę osobistą. Bardzo ważne jest, aby partnerzy używali zarówno przed, jak i po seksie specjalnych płynów do higiny intymnej. Dzięki takiemu postępowaniu można zminimalizować ryzyko wystąpienia jakiejkolwiek infekcji czy przeniesienia patogenów.
Na początek warto wybierać komfortowe pozycje, które pozwalają kobiecie kontrolować głębokość penetracji.
5. Najczęstsze problemy z seksem po porodzie
Najczęstsze problemy z seksem po porodzie:
- Osłabienie popędu seksualnego - kobiety karmiące piersią mają osłabiony popęd seksualny. Jest to związane z prolaktyną, hormonem sprzyjającym laktacji, zwanym hormonem macierzyństwa. W tym czasie niemowlę jest najważniejsze dla matki. Ochota na współżycie powraca po upływie dwóch, trzech tygodni.
- Kryzys małżeński - młodzi rodzice często są przytłoczeni pojawianiem się potomstwa, w związku pojawia się napięcie. Partnerzy powinni ze sobą często rozmawiać o swoich odczuciach, żalach i prośbach.
- Zmiany po porodzie naturalnym - współżycie po porodzie naturalnym może być trudne dla kobiety, u której poród sprawił, że mięśnie dna macicy są rozciągnięte, a ścianki pochwy stały się zbyt luźne. Od pierwszych dni połogu kobieta powinna wykonywać ćwiczenia mięśni Kegla, czyli zaciskać i rozluźniać ścianki pochwy. Jeśli ból pojawia się podczas stosunku, trzeba skonsultować się z ginekologiem w celu wykluczenia stanów zapalnych lub nieprawidłowego zrostu nacięcia krocza.
- Suchość pochwy - po porodzie pochwa kobiety może być sucha i bardzo tkliwa, pomocne wówczas mogą być lubrykanty,
- Uroda po porodzie - poród sprawia, ze ciało młodej mamy jest bardzo zmienione, skóra nie jest tak sprężysta jak dawniej, a brzuch nie jest płaski. Kobieta, aby powrócić do dawnej figury, powinna znaleźć czas na codzienną gimnastykę oraz zastosować zdrową dietę. Warto zrezygnować z tłustych pokarmów na rzecz warzyw i owoców.
- Strach przed współżyciem - na początek warto wybierać komfortowe pozycje, które pozwalają kobiecie kontrolować głębokość penetracji,
- Lęk przed kolejną ciążą - poród sprawia, że niektóre kobiety po porodzie boją się, że znów zajdą w ciążę i dlatego odkładają pierwszy seks po porodzie na później. W przypadku tego problemu warto porozmawiać z mężem o metodach antykoncepcji.
- Problem, by odnaleźć się w sypialni na nowo - wiele kobiet potrzebuje czasu by wrócić do dawnej aktywności seksualnej.
- Uczucie opuszczenia przez żonę - często towarzyszy mężom, którzy są zazdrośni o to, że ich partnerki troszczą się bardziej o maleństwo niż o nich. Ojcowie powinni jak najczęściej pomagać w domu i pielęgnować dziecko.
6. Pierwszy seks po porodzie a antykoncepcja
Perspektywa zajścia w kolejną ciążę, kiedy kobieta jest zmęczona całodobową opieką nad niemowlęciem, nie wpływa pozytywnie na libido. Mało tego. Obawy przed kolejnym dzieckiem mogą uniemożliwić odbieranie seksu jako przyjemności.
Ponieważ karmienie piersią nie zabezpiecza przed ciążą, należy sięgać po środki antykoncepyjne. Ginekolodzy młodym rodzicom zalecają prezerwatywy, globulki oraz kremy dopochwowe.
Ponieważ większość standardowych pigułek antykoncepcyjnych przenika do mleka matki, dla młodych mam opracowano pigułkę jednoskładnikową, która jest równie skuteczna.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.