Senność po jedzeniu - przyczyny i zalecenia. Czy to powód do niepokoju?
Senność po jedzeniu czasem dopada każdego. Czy jest to powód do niepokoju? Zwykle nie, jeśli marzenia o poobiedniej drzemce nie pojawiają się nagminnie i nie zaburzają codziennego funkcjonowania. Jeśli tak się dzieje, może to zwiastować problemy ze zdrowiem. Co warto wiedzieć o nadmiernej senności po posiłku?
- 1. Senność po jedzeniu - czy trzeba się martwić?
- 2. Senność po jedzeniu a niedoczynność tarczycy
- 3. Senność po jedzeniu a poziom cukru we krwi
- 4. Senność po jedzeniu a wahania ciśnienia
- 5. Nadmierna senność a leki
- 6. Senność po posiłku a hipersomnia
- 7. Jak sobie radzić z nadmierną sennością po jedzeniu?
1. Senność po jedzeniu - czy trzeba się martwić?
Senność po jedzeniu, jeśli nie zdarza się często, a wartości glukozy są w normie, według lekarz nie jest powodem do niepokoju. Zjawisko to ma przyczynę w procesach fizjologicznych: biochemicznych i hormonalnych.
Jest związane z poposiłkową redystrybucją krwi do łożyska naczyniowego układu pokarmowego. Jest związane z tym, że po jedzeniu wzrasta ilość krwi, w której do jelit transportowane są składniki odżywcze.
Jednocześnie spada jej ilość w ośrodkowym układzie nerwowym. Jelita pracują intensywnie. Mózg staje się mniej aktywny. Jeśli senność po jedzeniu pojawia się często i jest nie do opanowania, powinna zmusić do przyjrzenia się stanowi zdrowia.
Ta niewinna przypadłość może być bowiem przejawem choroby, wynikać z kiepskiej diety, zaburzeń hormonalnych lub przyjmowania leków. Szczególną uwagę należy zwracać na senność po jedzeniu u dzieci i kobiet w ciąży.
2. Senność po jedzeniu a niedoczynność tarczycy
Nadmierna senność po jedzeniu może mieć związek z zaburzeniami tarczycy, ściślej mówiąc z jej niedoczynnością. Trudno się dziwić. Gruczoł produkuje hormony, które mają duży wpływ na cały organizm. Zaburzenia w jego obrębie przekładają się zarówno na stan zdrowia, samopoczucie, jak i funkcjonowanie.
3. Senność po jedzeniu a poziom cukru we krwi
Senność po zjedzeniu posiłku może pojawiać się wskutek wahania poziomu cukru we krwi. Po jedzeniu jego stężenie we krwi wzrasta, co prowadzi do wyrzutu insuliny z trzustki. Jego zadaniem jest obniżeniem poziomu glukozy we krwi.
Jeśli wyrzut jest za duży, może prowadzić do pojawienia się hipoglikemii reaktywnej. Oznacza to, że po spadku cukru pojawia się znużenie, a także drżenie rąk.
Nieodparta potrzeba zapadnięcia w drzemkę po posiłku może mieć również związek z cukrzycą, zwłaszcza typu 1. Przyczyną senności po posiłku jest zbyt wysoki poziom glukozy we krwi.
Senność po jedzeniu dopada także wtedy, gdy posiłek doprowadził do znacznego wzrostu poziomu glukozy we krwi. Ospałość mogą wywoływać słodycze, duze ilości węglowodanów, a także białek (odpowiada za to obecny w nim aminokwas - tryptofan).
4. Senność po jedzeniu a wahania ciśnienia
Kolejną potencjalną przyczyną nadmiernej senności po jedzeniu są wahania ciśnienia tętniczego krwi. Najczęściej wywołuje ją hipotensja, która charakteryzuje się poczuciem osłabienia i braku energii, niechęcią do działania i zawrotami głowy.
5. Nadmierna senność a leki
Zwiększona senność w ciągu dnia, nie tylko po posiłku, może być związana z przyjmowanymi lekami. To na przykład:
- silne leki przeciwbólowe,
- leki przeciwdepresyjne,
- benzodiazepiny,
- leki obniżające ciśnienie tętnicze krwi,
- leki przeciwpsychotyczne,
6. Senność po posiłku a hipersomnia
Poszukując przyczyny senności po jedzeniu warto przyjrzeć się sobie pod kątem hipersomnii, czyli nadmiernej senności, która pojawia się nie tylko pojedzeniu. Mówi się o niej, jeśli pomimo przespania 8 godzin, w ciągu dnia i tak pojawiają się myśli o zdrzemnięciu się. Zaburzenie powstaje na tle pierwotnym lub jest objawem innych chorób układu nerwowego.
7. Jak sobie radzić z nadmierną sennością po jedzeniu?
Nadmierna senność, jeśli pojawia się często, zaburza codzienne funkcjonowanie. Jak sobie z nią radzić? Najważniejsze jest planowanie posiłków. Nie należy ich pomijać. To zapobiegnie wilczemu głodowi i wahaniom cukru we krwi.
Śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacja nie powinny być zbyt obfite. Nie należy się przejadać. Ważna jest dieta: racjonalna, różnorodna i zbilansowana. Warto w niej ograniczać ilość węglowodanów.
Jeść mniej pieczywa, ziemniaków, makaronu, kasz czy ryżu, a więcej warzyw. Posiłki należy jeść w spokoju i skupieniu, a nie w biegu czy przed telewizorem. Nie powinno się pić słodkich napojów do obiadu i po nim. Z deserem lepiej poczekać do podwieczorku.
Do codziennego harmonogramu warto wpisać aktywność fizyczną. Spacery, bieganie, jeżdżenie na rowerze czy pływanie doskonale wpływają na dobrostan, zdrowie i samopoczucie.
Jeśli nadmierna senność po jedzeniu pojawia się nagminnie, warto pójść do lekarza i zrobić zlecone przez niego badania. Zwykle sprawdza się poziom glukozy na czczo we krwi, krzywą insulinową, hormony tarczycy, morfologię, poziom żelaza czy wapnia.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.