Siarczan magnezu, czyli sól Epsom - działanie, właściwości i zastosowanie
Siarczan magnezu jest substancją znaną pod różnymi nazwami, takimi jak sól Epsom, sól angielska czy sól gorzka. Swoim wyglądem przypomina kuchenną sól gruboziarnistą, ma jednak o wiele więcej zastosowań - tak w medycynie i kosmetyce, jak i rolnictwie oraz przemyśle. Jakie cenne właściwości ma siarczan magnezu? Co warto o nim wiedzieć?
1. Właściwości i działanie siarczanu magnezu
Siarczan magnezu jest nieorganicznym związkiem chemicznym. Zawiera magnez, miedź i siarkę. Znany jest jako sól gorzka oraz sól angielska, a także sól Epsom. Substancja została odkryta w XVII wieku w Anglii, a swoją nazwę zawdzięcza miasteczku Epsom, niedaleko którego uzyskano ją poprzez odparowanie wody mineralnej.
Sól kwasu siarkowego i magnezu przypomina kuchenną sól gruboziarnistą, ponieważ ma postać białych i sporych kryształków pozbawionych zapachu. W odróżnieniu od soli spożywczej jest gorzka w smaku.
Siarczan magnezu, ze względu na wysoką zawartość naturalnych minerałów, czystego magnezu oraz czystej siarki, ma wiele właściwości korzystnych tak dla zdrowia, jak i urody. Można go stosować zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Wykorzystuje się go również w laboratoriach, przemyśle i rolnictwie (np. siarczan magnezu siedmiowodny to uniwersalny nawóz dla wszystkich roślin uprawnych).
2. Lecznicze zastosowanie siarczanu magnezu
Siarczan magnezu wzmacnia organizm i usprawnia pracę wielu narządów. Działa przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i przeciwbólowo, a także detoksyzacyjnie. Substancję można używać zewnętrznie i wewnętrznie.
Sól Epson można stosować doustnie jako środek przeczyszczający lub żółciopędny, dlatego wewnętrznie siarczan magnezu stosuje się w postaci roztworu wodnego przy dolegliwościach żołądkowych, najczęściej przy zaparciach. Aby wykorzystać działanie przeczyszczające, wystarczy rozpuścić łyżkę soli Epsom w szklance wody, a następnie wypić.
Sól Epsom od setek lat jest używana do kąpieli. Wiadomo, że taka kąpiel relaksuje, łagodzi bóle reumatyczne, dolegliwości związane z zapaleniem stawów, stanów zapalnych skóry, łagodzi siniaki i obrzęki, regeneruje ciało po wyczerpującym wysiłku fizycznym, pomaga pozbyć się uczucia ciężkich nóg.
Ponadto sól gorzka odkwasza i odtruwa organizm. Nie można nie wspomnieć, że kąpiel w roztworze siarczanu magnezu poprawia pracę układu krążenia, obniża ciśnienie i wspomaga pracę serca. Najlepiej stosować ją przed snem, ponieważ tonuje, redukuje stres oraz przemęczenie.
Siarczan magnezu działa leczniczo także przy depresji, cukrzycy, astmie, fibromialgii, arytmii i niewydolności serca, wysokim ciśnieniem, migrenie, osteoporozie, PMS, detoksykuje też wątrobę.
Sól gorzka to cenne i naturalne źródło trzech niezwykle ważnych minerałów: siarki, miedzi oraz magnezu. Pomaga również regulować poziom potasu, wapnia, cynku. Oznacza to, że korzystając z dobrodziejstwa soli angielskiej można zaobserwować:
- wzmocnienie układu odpornościowego,
- poprawę czynności układu nerwowego,
- lepszą kondycję mięśni oraz stawów.
3. Siarczan magnezu w kosmetyce
Sól Epsom, z uwagi na to, że zawiera siarkę i magnez, jest wykorzystywana w kosmetyce. Ma dobroczynny wpływ na skórę i włosy. Można ją stosować do kąpieli ciała, jak i stóp, a także jako składnik peelingów do twarzy i ciała, płukanek przeciwłupieżowych i oraz odżywek do włosów. Doskonale sprawdza się w roli kompresów na ukąszenia komarów.
Siarczan magnezu ma również działanie zmiękczające zrogowaciały naskórek, pomaga zneutralizować przykry zapach stóp, łagodzi zmiany skórne. Sól angielska dodawana jest do wielu kosmetyków, szczególnie tych przeznaczonych dla skóry trądzikowej i ze skłonnościami do łojotoku.
Warto dodać, że kąpiel z dodatkiem siarczanu magnezu jest świetna na odchudzanie, ponieważ zawarte w związku chemicznym substancje wspierają metabolizm.
4. Siarczan magnezu: przeciwwskazania i środki ostrożności
Sięgając po siarczan magnezu należy zachować środki ostrożności. Ponieważ substancja ma silne właściwości przeczyszczające, przyjmowana doustnie może wywoływać biegunki. Z uwagi zaś na to, że stosowanie kąpieli z solą Epsom może początkowo podrażniać skórę i wywołać uczucie szczypania czy swędzenia, przed zastosowaniem go należy sprawdzić reakcję na małym obszarze skóry. Dobra wiadomość jest taka, że wrażenie po pewnym czasie znika.
Kto nie powinien sięgać po siarczan magnezu? Osoby z niskim ciśnieniem nie powinny zażywać kąpieli z jego dodatkiem, ponieważ obniża ciśnienie. Przeciwwskazaniem do wewnętrznego stosowania siarczanu magnezu są choroby nerek. Odradza się jego stosowanie – zwłaszcza w postaci doustnej – ciężarnym i kobietom karmiącym piersią.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.