Trwa ładowanie...

Skala depresji Becka – co warto o niej wiedzieć?

Skala depresji Becka to proste narzędzie, które jest szeroko stosowane w diagnostyce depresji. Kwestionariusz składa się z pytań dotyczących najbardziej charakterystycznych objawów depresji i opiera się na subiektywnych odczuciach pacjenta. Co warto wiedzieć?

spis treści

1. Co to jest skala depresji Becka?

Skala depresji Becka (ang. Beck Depression Inventory, BDI) to narzędzie stosowane w diagnostyce depresji. Jego autorem jest Aaron Beck, amerykański profesor psychiatrii, ojciec terapii poznawczej.

Zobacz film: "Co wpływa na pewność siebie?"

BDI to przesiewowe narzędzie służące do samodzielnego, wstępnego rozpoznania depresji, które stanowi pomoc dla lekarzy i psychologów w diagnostyce choroby. Czy test Becka jest wiarygodny? Według ekspertów wykazuje wysoką zgodność z innymi narzędziami diagnostycznymi i bardzo dobrze wypada w testach rzetelności oraz trafności.

Innym powszechnie stosowanym testem pomagającym zdiagnozować depresję jest Test Dziewięciu Pytań, czyli Test PHQ-9 autorstwa Roberta L. Spitzera, Janet B.W. Williams i Kurta Kroenke.

2. Jak wygląda skala depresji Becka?

Istnieją różne alternatywne formy testu Becka, zarówno komputerowe, jak i papierowe, skrócone oraz przystosowane do diagnostyki osób w wieku podeszłym. Kwestionariusz mogą również wykonywać dzieci, które ukończyły 13. rok życia. Test został zaadaptowany w wielu wersjach językowych, w tym w języku polskim.

Skala Becka jest narzędzie składa się z 21 pytań, na które należy samodzielnie udzielić odpowiedzi. Możliwe są ich 4 warianty – każdy jest inaczej oceniany (od 0 do 3 punktów).

Każda odpowiedź odpowiada stopniowi natężenia konkretnych i charakterystycznych objawów depresji. Najniższą wartością odpowiedzi jest 0, co świadczy o braku objawu lub jego bardzo niskim natężeniu, co z kolei nie wskazuje na zaburzenia depresyjne. Najwyższa wartość za odpowiedź wynosi 3 punkty. Oznacza najsilniejsze natężenie badanego objawu.

Na wypełnienie testu Becka należy poświecić około 10 minut. Następnie należy podliczyć punkty i przeanalizować, co oznaczają wyniki. W zależności od liczby uzyskanych punktów można zyskać odpowiedź na pytanie: czy mam depresję.

Zobacz także:

3. Objawy depresji i test Becka

Depresja (zaburzenie depresyjne) jest częstym zaburzeniem psychicznym, które bardzo obniża komfort funkcjonowania. Objawy psychologiczne i somatyczne depresji to głównie:

 • obniżony nastrój,
 • utrata zainteresowań i zdolności cieszenia się,
 • spadek energii,
 • osłabienie koncentracji i uwagi,
 • niska samoocena i mała wiara w siebie,
 • poczucie winy i niskiej wartości,
 • pesymizm,
 • myśli i próby samobójcze,
 • bóle głowy, karku, brzucha,
 • nieprawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego,
 • zmniejszony apetyt,
 • zaburzenia snu (bezsenność lub nadmierna senność),
 • zaburzenia seksualne.

W Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 epizod depresyjny został ujęty pod kodem F32. Wyróżnia się 3 stopnie nasilenia depresji: epizod depresyjny łagodny, epizod depresyjny umiarkowany, * epizod depresyjny ciężki z/lub bez objawów psychotycznych.

Jakie objawy i postawy świadczące o depresji bierze pod uwagę skala Becka? Badanie rozpatruje takie kwestie jak: obniżony nastrój, pesymizm, poczucie porażki, brak poczucia satysfakcji i przyjemności, poczucie zasługiwania na karę, poczucie winy, negatywny stosunek do siebie, niska samoocena, zachowania autodestrukcyjne, płaczliwość i drażliwość, wycofanie społeczne, niezdecydowanie, obniżona energia, niskie poczucie własnej atrakcyjności, zaburzenia snu, poczucie zmęczenia, zmiany apetytu, utrata wagi, skupienie na swoich dolegliwościach, utrata libido.

4. Skala Becka - wyniki

Poziom depresji obliczany jest na podstawie zsumowanej liczby punktów. Istnieją różne normy, jednak przyjmuje się że:

 • 0–10 pkt oznacza brak depresji lub obniżenie nastroju;
 • 11–27 sugeruje depresję umiarkowaną,
 • 28 i więcej wskazuje na depresję ciężką.

Skala Becka pomaga określić stopień natężenia objawów depresji, a co za tym idzie wybrać właściwe techniki psychoterapeutyczne i sposób leczenia choroby. Warto przy tym pamiętać, że wynik badania z użyciem skali Becka stanowi jedynie wskazówkę, nie diagnozę.

Jeśli liczba punktów sugeruje występowanie objawów depresyjnych, należy udać się do psychologa lub psychiatry. Sam test to tylko narzędzie pomocnicze, które nie zastąpi badania lekarskiego. Tylko specjalista może zweryfikować wynik testu, jak również ustalić, po przeprowadzeniu badania, rozpoznanie depresji.

Konsultacja ze specjalistą jest ważna, ponieważ depresja jest poważną chorobą wymagającą leczenia. Zlekceważona może się pogłębiać, a tym samym stanowić zagrożenie życia.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza