Przejdź na WP

Soczewki - dobór, cena, przeciwwskazania

Stosowanie soczewek kontaktowych coraz częściej zastępuje tradycyjne noszenie okularów, ze względu na liczne udogodnienia. Szkła kontaktowe ułatwiają życie i pozwalają na swobodne uprawianie sportów. Poza tym, ważny jest też, zwłaszcza dla pań, aspekt estetyczny – bez okularów większość osób wygląda po prostu lepiej. Występują w wielu różnych rodzajach, w zależności od potrzeb. W tekście poniżej podpowiadamy, jak właściwie dobrać soczewki, jak we właściwy sposób je zakładać i jak o nie dbać.

Zobacz film: "Jak założyć soczewki?"

spis treści

Soczewki kontaktowe to przede wszystkim wygoda. Pozwalają uprawiać intensywny sport, nie zniekształcają pola widzenia, jak ma to miejsce czasem w przypadku okularów. Nie musimy się martwić, że zsuną nam się z nosa lub, że nam zaparują.

Ponad to, większość z nas wygląda lepiej bez okularów. Soczewki, oprócz właściwości korekcyjnych, mogą zmieniać kolor naszej tęczówki. Dzięki nim możemy w lecie nosić modne okulary przeciwsłoneczne.

1. Soczewki - właściwości

Soczewki kontaktowe korygują krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm oraz starczowzroczność.

Szkła przeznaczone do systematycznej wymiany możemy dostać w mocach od +6 do -12, zaś roczne i kwartalne, zamawiane indywidualnie - od +30 do -30.

Czas stosowania soczewek związany jest z ich trwałością i odpornością na osady, które gromadzą się na nich w czasie użytkowania. Właściwa pielęgnacja soczewek jest kluczowym czynnikiem utrzymania ich w dobrym stanie, umożliwiającym komfortowe noszenie na przewidziany okres.

2. Soczewki - dobór

Pierwsze soczewki kontaktowe należy dobierać zawsze u okulisty. Każdorazowa zmiana szkieł kontaktowych na inny typ powinna być także konsultowana.

W trakcie pierwszej wizyty specjalista przeprowadza badanie kwalifikacyjne, dobiera odpowiedni rodzaj soczewek, a także uczy, jak je zakładać i jak o nie dbać.

Okulista określa wadę wzroku i moc soczewek potrzebnych do jej skorygowania. Ustala również, kiedy zgłosić się na następną wizytę kontrolną, aby sprawdzić, czy soczewki kontaktowe nie powodują żadnych dolegliwości czy chorób oczu.

Wizyta u okulisty powinna odbywać się co 6 miesięcy. Jeśli jednak wcześniej zauważysz niepokojące zmiany w obrębie oczu, nie zwlekaj z pójściem do specjalisty.

3. Soczewki - rodzaje

Na rynku możemy dostać dużą ilość różnych rodzajów soczewek kontaktowych. Najbardziej ogólnie możemy podzielić je na soczewki miękkie oraz twarde. Możemy je podzielić także ze względu na czas ich użytkowania, na porę ich noszenia oraz właściwości.

3.1. Miękkie soczewki kontaktowe

Miękkie soczewki kontaktowe są obecnie najpopularniejsze. Wykonywane są z polimeru zwanego hydrożelem lub hydrożelem silikonowym. W stanie suchym hydrożel ma cechy twardego tworzywa organicznego, jednak po odpowiednim uwodnieniu staje się miękki i elastyczny.

Od stopnia przepuszczalności powietrza i uwodnienia jest zależny rodzaj soczewek. Stopień uwodnienia w miękkich soczewkach kontaktowych waha się od 30 do 75 procent.

W soczewkach hydrożelowych za ilość przepuszczanego tlenu odpowiada woda, zaś w soczewkach silikonowo-żelowych - silikon.

Wyróżniamy soczewki kontaktowe miękkie:

 • korekcyjne,
 • kosmetyczne (zmieniające kolor tęczówki, mogą jednocześnie spełniać funkcję korekcyjną),
 • lecznicze (używane jako opatrunek).

Dzielimy je także ze względu na tryb noszenia:

 • w systemie dziennym (zdejmujemy je na noc, wygodne dla osób, które nie chcą ich codziennie pielęgnować, są jednak najdroższe),
 • elastyczne (czasem można w nich spać),
 • do noszenia bez zdejmowania (np. przez 30 dni).

Miękkie soczewki kontaktowe można z łatwością kupić w sklepach lub przez internet. Ich produkcja jest masowa, stąd cena też jest atrakcyjna. Są elastyczne, więc nie trzeba ich dopasowywać do oka indywidualnie.

Właściwa pielęgnacja soczewek jest kluczowym czynnikiem utrzymania ich w dobrym stanie
Właściwa pielęgnacja soczewek jest kluczowym czynnikiem utrzymania ich w dobrym stanie (123rf.com)

Są jednak dużo mniej trwałe niż soczewki twarde. Zwykle możemy je nosić maksymalnie przez jeden miesiąc, choć możemy również zakupić trzymiesięczne, półroczne albo nawet roczne.

Takie szkła kontaktowe należy co jakiś czas odbiałczać specjalnym płynem enzymatycznym. Tego typu soczewki stają się jednak coraz mniej popularne.

3.2. Twarde soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe twarde są produkowane z tworzywa o wysokiej przepuszczalności tlenu. Są trwalsze niż miękkie szkła, mają mniejszą średnicę. Można je nosić nawet do 2 lat. Mają jednak wadę - długo trwa przyzwyczajanie do nich oczu.

Twarde soczewki kontaktowe stosowane są w przypadku określonych dolegliwości, takich jak duże, skomplikowane wady wzroku czy stożek rogówki. Zaleca się je również osobom z zespołem suchego oka, ponieważ cierpiący na tą dolegliwość nie mogą korzystać z miękkich soczewek.

Soczewki twarde dopasowuje się indywidualnie do każdego użytkownika, by w sposób jak najbardziej optymalny korygowały wady wzroku. Cena ich niestety jest wyższa niż w przypadku miękkich soczewek.

Najczęstsze choroby oczu
Najczęstsze choroby oczu [7 zdjęć]

Zarówno budowa oka, jak i mechanizm jego działania są bardzo delikatne, przez co narażone na wiele schorzeń...

zobacz galerię

4. Soczewki kontaktowe kolorowe

Dostępne są soczewki kontaktowe kolorowe - pozwalają podkreślić lub całkowicie zmienić kolor oczu. Można dostać szkła o barwie naturalnej lub bardzo intensywnej, także z wzorkami. Soczewki takie zwykle jednocześnie powiększają oko, dając niesamowity efekt.

Można zakupić soczewki czerwone lub czarne, zasłaniające całe oko. Są wykorzystywane do różnego rodzaju kreacji aktorskich, niektórzy zakładają je np. z okazji Halloween.

W latach ubiegłych takie soczewki nie miały żadnej mocy korekcyjnej. Obecnie można je dostać w wersji dla osób borykających się z wadami wzroku. Jednak osoby cierpiące na bardzo duże wady mogą czasem mieć problem z dobraniem dla siebie odpowiednich mocy.

Efekty, jakie mogą dać kolorowe soczewki kontaktowe to:

 • zmiana koloru tęczówki,
 • wzmocnienie naturalnego koloru,
 • pogłębienie spojrzenia,
 • powiększenie oczu.

5. Soczewki kontaktowe progresywne

Soczewki te szczególnie polecane są osobom powyżej 40. roku życia. Zwykle problemy ze wzrokiem osób w tym wieku są skutkiem naturalnych procesów starzenia się organizmu.

Progresywne soczewki kontaktowe dostosowują się do odległości, z jakiej patrzymy na dany obiekt. Nosząc tego typu szkła unikamy potrzeby zakładania dwóch typów okularów - do czytania i co codziennego noszenia. Soczewki progresywne zapewniają ostrość widzenia zarówno dalekich, jak i bliskich przedmiotów.

Wadą progresywnych soczewek kontaktowych jest to, że musimy do nich przyzwyczaić oczy. Początkowo widzenie w nich może nie być ostre, a obraz się powielać. Przyzwyczajenie do tego typu szkieł może zająć od kilku godzin do kilku dni. Jeśli dyskomfort ten nie minie w ciągu dwóch tygodni, powinniśmy udać się do optyka.

6. Soczewki kontaktowe toryczne

Soczewki toryczne to szkła miękkie przeznaczone dla osób z astygmatyzmem. Korygują one wady krótko- lub dalekowzroczności, posiadając dodatkowe parametry niwelujące zniekształcenia obrazu wynikające z astygmatyzmu.

Można je dostać w pełnej gamie mocy i trybu noszenia. Nie różnią się w użytkowaniu niczym z soczewkami standardowymi.

7. Soczewki ortokeratologiczne (ortosoczewki)

Jeśli z jakiegoś powodu nie chcemy nosić soczewek kontaktowych w ciągu dnia, może zapytać swojego optyka o ortosoczewki. Jest to niechirurgiczna metoda terapii wad wzroku.

Tego typu soczewki różnią się przede wszystkim tym, że noszone są w nocy, a nie w dzień. Podczas snu soczewki ortokeratologiczne kształtują rogówkę, abyśmy w ciągu dnia widzieli prawidłowo.

Początkowo tego typu soczewki powinniśmy zakładać na każdą noc, potem stopniowo coraz rzadziej. W późniejszym etapie wystarczy nosić je dwa razy na tydzień. Nie możemy jednak zupełnie zaprzestać noszenia ich, gdyż wtedy rogówka wróci do pierwotnego kształtu, a wada się odnowi.

Szkła tego typu korygują mały astygmatyzm, niewielką dalekowzroczność i krótkowzroczność. Soczewki ortokeratologiczne nie należą do najtańszych, gdyż wykonywane są, podobnie jak twarde szkła, na specjalne zamówienie. Ich parametry powinny być dokładnie dopasowane do oka. Wystarczają jednak na 2 lata.

8. Soczewki kontaktowe japońskie

Ostatnimi czasy dość głośno jest o soczewkach japońskich. Zmieniają one kolor oczu, powodując, że oko wydaje się szerokie i ciemne, w typie azjatyckim. Założenie tego typu soczewek powoduje, że wyglądamy jak lalka lub postać anime.

Według specjalistów może to być nie do końca bezpieczne dla zdrowia oczu. Takie soczewki, oprócz efektów wizualnych, nie mają działania korekcyjnego.

9. Soczewki a zez

Wbrew dawnym opiniom, najnowsze wyniki badań pokazują, że soczewki kontaktowe świetnie sprawdzają się w leczeniu takich wad jak zez czy astygmatyzm. W przypadku astygmatyzmu szkła takie doskonale ćwiczą oko oraz korygują w sposób znaczny wadę.

Okazuje się, że soczewki kontaktowe rewelacyjnie radzą sobie także z zezem, choć niedawno panowało przekonanie, że tą wadę wzroku mogą skorygować tylko okulary. Zapewniają one zbliżony wpływ na ustawienie oczu, tak jak okulary.

Warto pamiętać jednak, że wartości szkieł kontaktowych powinny być zmodyfikowane w stosunku do okularów - niższe dla osób krótkowzrocznych i wyższe dla osób dalekowzrocznych. Aby obliczyć moc soczewek kontaktowych, właściwych dla każdej wady, należy posłużyć się odpowiednimi tabelami.

U dzieci do 10 roku życiu należy się wstrzymać z soczewkami kontaktowymi korygującymi zeza. Do tego czasu dzieci te powinny nosić korekcyjne okulary.

10. Soczewki - aplikacja

Jeśli zastanawiasz się, jak założyć soczewki kontaktowe, pamiętaj o poniższych zasadach:

 • zawsze umyj i wysusz ręce przed ich kontaktem z soczewkami – ręce wycieraj ręcznikiem, niepozostawiającym pyłków ani włókienek;
 • delikatnie wyjmij soczewkę palcem wskazującym z pojemnika i przed założeniem upewnij się, że jest na właściwej stronie – powinna mieć półkolisty kształt;
 • nie zakładaj soczewki, jeśli jest uszkodzona;
 • górną powiekę podciągnij lekko do góry, a dolną – odciągnij w dół; palcem wskazującym połóż soczewkę na oku, potem zabierz palce i zamrugaj;
 • jeśli soczewka nie będzie się znajdowała na środku oka, to po zamknięciu oka, delikatnie masując soczewkę przez powiekę, przesuń ją do pozycji centralnej;
 • po każdym użyciu dokładnie wypłucz specjalnym płynem dezynfekującym pojemnik na soczewki i pozostaw do wyschnięcia;
 • do zwilżania i płukania soczewek nigdy nie używaj śliny, wody czy jakichkolwiek innych cieczy – wyłącznie specjalnego płynu;
 • zdejmij soczewkę, delikatnie przyszczypując ją kciukiem i palcem wskazującym; aby łatwiej pochwycić soczewkę, mrugnij kilka razy i patrz w górę, zsuwając soczewkę w dół na białą część oka;
 • nigdy nie używaj pęsety, paznokci lub innych ostrych przedmiotów w celu wyjęcia soczewki z pojemnika lub z oka.

Zobacz także:

11. Soczewki - cena

Soczewki kontaktowe nie są dużym wydatkiem, dużo droższe są czasem okulary. Najdroższe są soczewki jednodniowe, im dłuższy czas użytkowania, tym ich koszt jest mniejszy.

Cena jednak nie jest najważniejsza. Na rynku jest dostępnych kilka soczewek bardzo tanich i niestety bardzo cienkich. Warto decydować się na zakup soczewek sprawdzonych marek, aby uniknąć np. pęknięcia soczewki na oku, co czasem zdarza się w przypadków najtańszych rodzajów.

Do kosztów użytkowania soczewek kontaktowych musimy doliczyć także płyny do czyszczenia szkieł oraz krople do oczu. Po dobraniu odpowiednich szkieł kolejne pary możemy kupować w sklepach optycznych lub w internecie, co finansowo bardzo się opłaca.

Koniecznie musimy pamiętać jednak o regularnych wizytach u specjalisty.

12. Soczewki - fakty i mity

Popularność soczewek kontaktowych sprawiła, że narosło wokół nich mnóstwo nieprawdziwych mitów, którymi sugerują się niektóry użytkownicy.

Poniżej zestawienie kilku faktów i mitów dotyczących szkieł kontaktowych.

 • "Płyn do soczewek można zastąpić roztworem soli fizjologicznej" - nie jest to prawda, tylko specjalistyczne płyny do soczewek posiadają odpowiedni skład do przechowywania soczewek kontaktowych,
 • "Kolorowe szkła kontaktowe można nosić bez konsultacji z lekarzem" - przed założeniem jakichkolwiek soczewek kontaktowych powinniśmy skonsultować się z optykiem,
 • "Szkło kontaktowe może zgubić się, przesunąć poza gałkę oczną" - budowa oka nie pozwala na przesunięcie się soczewki kontaktowej poza gałkę oczną,
 • "Przy intensywnym płaczu soczewka może wypłynąć z oka" - nawet w dużej ilości łzy nie są w stanie wypłukać z oka soczewki.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

13. Soczewki - makijaż

Przy stosowaniu soczewek kontaktowych nie musisz rezygnować z malowania oczu. Należy jednak zwracać uwagę na sposób wykonywania makijażu. Pamiętaj o tym, że:

 • niektóre kosmetyki (lakier do włosów, dezodoranty, kremy nawilżające, mydło) mogą uszkadzać szkła kontaktowe lub podrażniać oczy, gdy pojawiają się na ich powierzchni, dlatego należy stosować je ostrożnie;
 • oczy można malować dopiero po założeniu szkieł kontaktowych, a demakijaż należy wykonywać po ich zdjęciu;
 • odradza się stosowanie wydłużających tuszów do rzęs, ponieważ dodawane są do nich włókienka, które mogą znaleźć się w oku i zanieczyścić soczewkę;
 • nie należy malować kredką wewnętrznej krawędzi powiek - gdy drobinki kosmetyki dostają się do oka, mogą zabrudzić soczewkę;
 • zaleca się dokładne czytanie informacji znajdujących się na opakowaniach kosmetyków do makijażu oczu - niektóre produkty są przeznaczone dla osób noszących szkła kontaktowe.

14. Soczewki - zasady podstawowe

 • zawsze przestrzegaj terminów wizyt kontrolnych u okulisty;
 • nie używaj soczewek kontaktowych po upływie daty ważności ani nie przekraczaj zalecanego terminu wymiany soczewek, nawet jeśli używana para nie powoduje jeszcze dyskomfortu;
 • zawsze sprawdzaj, czy moc soczewki, którą zakładasz, jest poprawna dla danego oka;
 • zdejmij soczewki, gdy spodziewasz się kontaktu z trującymi lub drażniącymi oparami;
 • jeśli nie są to soczewki na noc, zdejmij je przed pójściem spać.

15. Soczewki - przeciwwskazania

Szczęśliwie, tylko kilka procent ludzi na świecie nie może nosić soczewek kontaktowych. Czynnikami, na to wpływają są:

 • cukrzyca typu 2,
 • czynne infekcje,
 • zespół suchego oka,
 • bariery psychiczne (strach przez założeniem soczewki na oku).

Ponad to, soczewek nie powinno się nosić w następujących okolicznościach:

 • gdy czujemy dyskomfort,
 • w okresie grypy lub osłabienia,
 • nie powinno się ich nosić w suchym, zapylonym środowisku,
 • należy zdejmować szkła przez wejściem na basen (możemy skorzystać z soczewek jednodniowych, które możemy po wyjściu z wody wyjąć i wyrzucić),
 • przez wizytą w solarium lub saunie także powinniśmy je zdjąć,
 • powinniśmy je zdejmować również po wypiciu alkoholu - substancja ta zaburza gospodarkę wodną, przez co oczy mogą szybciej wysychać, a soczewki mogą naruszać oczy.

16. Soczewki kontaktowe a laserowa korekcja wzroku

Jeśli z jakichś powodów nie możesz nosić ani okularów korekcyjnych, ani soczewek kontaktowych i nie przekonuje cię również ortokorekcja, rozważ poddanie się zabiegowi korekcji laserowej wad wzroku.

Musisz wiedzieć, że jest to bardzo kosztowny zabieg. Porównując koszty zabiegu z ceną soczewek kontaktowych, różnica cenowa jest ogromna.

Laserowa operacja wzroku trwa bardzo krótko i jest bezbolesna. Podczas samego zabiegu musisz patrzeć prosto w jeden świetlny punkt. Nie musisz obawiać się, że zamrugasz, ponieważ powieki są delikatnie zablokowane. Nie powoduje to żadnego dyskomfortu ani bólu.

Od razu po zabiegu możesz iść do domu, natychmiastowo odczujesz poprawę jakości widzenia. Twój wzrok będzie jednak stabilizował się jeszcze dłuższy czas, od kilku tygodni do kilku miesięcy.

W początkowym okresie rekonwalescencji powinieneś ściśle przestrzegać zaleceń lekarskich, odnośnie stylu życia i przyjmowanych leków. Możesz zupełnie normalnie funkcjonować, jednak nie możesz korzystać z sauny i basenu, a także unikać dużego wysiłku fizycznego.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy