Trwa ładowanie...

Solcoseryl – skład, wskazania, dawkowanie i przeciwwskazania

Solcoseryl jest lekiem o bardzo szerokim zastosowaniu, używanym w celu przyspieszenia gojenia oraz bliznowacenia ran. To preparat bezbiałkowego dializatu z krwi cieląt, opisywany jako „wyciąg z krwi”. Produkt jest dostępny w różnych postaciach. Wydaje się go zarówno na receptę, jak i bez. Co warto o nim wiedzieć?

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

spis treści

1. Co to jest Solcoseryl?

Solcoseryl jest lekiem stosowanym w celu przyspieszenia gojenia oraz bliznowacenia ran. Dostępny jest w różnych postaciach. W zależności od tego, w jakim celu ma zostać użyty, stosuje się różne produkty. To: Solcoseryl maść, Solcoseryl żel, Solcoseryl żel do oczu, Solcoseryl zastrzyki, czyli roztwór do wstrzykiwań, * Solcoseryl pasta do stosowania w jamie ustnej.

Lek Solcoseryl maść, żel i pastę wydaje się bez recepty. Roztwór do wstrzykiwań i płyn do oczu można kupić wyłącznie po okazaniu ważnej recepty lekarskiej.

2. Skład leku Solcoseryl

Solcoseryl to preparat bezbiałkowego dializatu z krwi cieląt, który zawiera również alkohol cetylowy oraz parahydroksybenzoesan metylu i parahydroksybenzoesan propylu. Solcoseryl żel stomatologiczny zawiera także polidokanol. Z uwagi na specyficzny skład, trudno jest wskazać zamiennik leku.

Substancją czynną preparatu jest bezbiałkowy dializat zawierający składniki o małej masie cząsteczkowej, pochodzące z surowicy i komórek krwi cieląt, który posiada różne właściwości: nasila syntezę kolagenu, stymuluje migrację i proliferację komórek, chroni tkanki zagrożone niedotlenieniem lub brakiem substancji odżywczych, ułatwia podjęcie czynności przez komórki uszkodzone w odwracalny sposób, przyspiesza i poprawia jakość procesu gojenia się uszkodzonych tkanek, zwiększa zapasy fosforanów w komórkach z niedoborem wysokoenergetycznych, w niedotlenionych i pozbawionych rezerw metabolicznych komórkach i tkankach zwiększa stopień wykorzystania tlenu, nasila transport glukozy, w tkankach uszkodzonych lub mających niewystarczające zasoby składników odżywczych usprawnia procesy naprawcze i regeneracyjne, * zapobiega wtórnym zmianom zwyrodnieniowym i innym zmianom patologicznym w przypadku odwracalnie uszkodzonych komórek. Zmniejsza również ich nasilenie.

3. Wskazania do stosowania leku

Solcoseryl wykorzystuje się w celu przyspieszenia gojenia oraz bliznowacenia ran. Maść Solcoseryl stosuje się pomocniczo podczas gojenia niewielkich ran, jak i gojenia się wrzodów pochodzenia żylnego. Maść powinna być stosowana na rany suche. Na rany sączące używa się leku w postaci żelu.

Solcoseryl stomatologiczny wspiera leczenie schorzeń zapalnych w jamie ustnej, dziąseł oraz warg. Pomaga na afty i inne zmiany chorobowe w ichobrębie, a także leczeniu bólów uciskowych wywołanych noszeniem protez dentystycznych. Preparat jest dostępny w postaci pasty. Solcoseryl ampułki zalecane są w przypadku wystąpienia ostrych oraz przewlekłych naczyniopochodnych uszkodzeniach układu nerwowego, zdiagnozowanej stopy cukrzycowej oraz zaburzeniem w procesie gojenia ran czy w zespole psychoorganicznym czy miażdżycy zarostowej tętnic obwodowych.

Kiedy stosować Solcoseryl?

Preparat jest wskazany do stosowania w leczeniu: małych ran, odleżyn, wrzodów pochodzenia żylnego, trudno gojących się ran, oparzeń pierwszego i drugiego stopnia, blizn pooparzeniowych, odmrożeń, zmian troficznych u osób z zarostowymi chorobami tętnic, miejsc pobrania skóry do przeszczepów, rozległych przeszczepów siatkowych skóry, * popromiennych uszkodzeń skóry.

4. Dawkowanie i stosowanie preparatu

Preparat w postaci żelu, maści i pasty stosuje się miejscowo, nakładając cienką warstwę leku na miejsce zmienione chorobowo. Zaleca się powtarzanie czynności od 2 do 5 razy w ciągu doby. W przypadku roztworu do wstrzyknięcia dawkowanie ustalane jest przez lekarza. Lek należy używać do momentu ustąpienia wszystkich objawów. Szczegółowy sposób stosowania i dawkowanie leku zostały opisane na ulotce dołączonej do opakowania.

5. Przeciwwskazania, środki ostrożności i skutki uboczne

Nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go używać. Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu oraz wiek (nie można go stosować u dzieci poniżej 12. roku życia). W ciąży i okresie karmienia piersią preparat może być stosowany po konsultacji z lekarzem, który oceni stosunek korzyści dla matki i ryzyka dla dziecka.

Przeciwwskazanie stanowią także niektóre choroby oraz okoliczności zdrowotne, dlatego chorując przewlekle bądź zażywając jakieś leki, a także w przypadku ran zakażonych używanie leku trzeba skonsultować się z lekarzem.

Solcoseryl może również wywołać działania niepożądane. Bardzo rzadko mogą pojawić się reakcje alergiczne. Lek ma bardzo dobre opinie wśród stosujących go pacjentów.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.