Trwa ładowanie...

Solcoseryl – skład, wskazania, dawkowanie i przeciwwskazania

Solcoseryl jest lekiem o bardzo szerokim zastosowaniu, używanym w celu przyspieszenia gojenia oraz bliznowacenia ran.
Solcoseryl jest lekiem o bardzo szerokim zastosowaniu, używanym w celu przyspieszenia gojenia oraz bliznowacenia ran. (123rf)

Solcoseryl to produkt leczniczy o szerokim zastosowaniu, który przyspiesza gojenie się ran oraz ich bliznowacenie. Produkt występuje w różnych postaciach. Substancją czynną występującą w Solcoserylu jest bezbiałkowy dializat z krwi cieląt, opisywany jako „wyciąg z krwi”. Co jeszcze warto wiedzieć? Gdzie kupić Solcoseryl maść lub pastę?

spis treści

1. Co to jest Solcoseryl?

Solcoseryl to produkt leczniczy występujący zarówno w postaci żelu, pasty, maści jak i zastrzyków. W jakim celu się go stosuje? Preparat zawierający w swoim składzie bezbiałkowy dializat z krwi cielątprzyspiesza gojenie oraz bliznowacenie się ran.

Substancja czynna, czyli bezbiałkowy dializat zawiera składniki o małej masie cząsteczkowej, pochodzące z surowicy komórek krwi cieląt. Oto najważniejsze właściwości substancji czynnej:

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"
  • pobudza syntezę kolagenu,
  • stymuluje migrację i proliferację komórek,
  • chroni tkanki zagrożone niedotlenieniem lub brakiem substancji odżywczych,
  • ułatwia podjęcie czynności przez komórki uszkodzone w odwracalny sposób,
  • przyspiesza i poprawia jakość procesu gojenia się uszkodzonych tkanek,
  • pozwala zwiększyć zapas fosforanów w komórkach z niedoborem wysokoenergetycznych,
  • w niedotlenionych i pozbawionych rezerw metabolicznych komórkach i tkankach zwiększa stopień wykorzystania tlenu, nasila transport glukozy,
  • w tkankach uszkodzonych lub mających niewystarczające zasoby składników odżywczych usprawnia procesy naprawcze i regeneracyjne,
  • zapobiega wtórnym zmianom zwyrodnieniowym i innym zmianom patologicznym w przypadku odwracalnie uszkodzonych komórek. Zmniejsza również ich nasilenie.

Solcoseryl oprócz bezbiałkowego dializatu z krwi cieląt zawiera również inne substancje pomocnicze. Znajdziemy w nim alkohol cetylowy oraz parahydroksybenzoesan metylu i parahydroksybenzoesan propylu. W Solcoserylu żelu stomatologicznym występuje także polidokanol.

2. Solcoseryl – maść, żel, zastrzyki

Solcoseryl produkowany jest w różnych postaciach. W zależności od tego, w jakim celu ma zostać użyty, stosuje się różne produkty. To:

  • Solcoseryl maść,
  • Solcoseryl żel,
  • Solcoseryl żel do oczu,
  • Solcoseryl zastrzyki, czyli roztwór do wstrzykiwań,
  • Solcoseryl pasta do stosowania w jamie ustnej.

Lek Solcoseryl maść, żel i pastę wydaje się bez recepty. Roztwór do wstrzykiwań i płyn do oczu to produkty na receptę od lekarza.

3. Wskazania do stosowania leku

Solcoseryl wykorzystuje się w celu przyspieszenia gojenia oraz bliznowacenia ran. Maść Solcoseryl stosuje się pomocniczo podczas gojenia niewielkich ran, jak i gojenia się wrzodów pochodzenia żylnego. Maść powinna być stosowana na rany suche. Na rany sączące używa się leku w postaci żelu.

Solcoseryl stomatologiczny wspiera leczenie schorzeń zapalnych w jamie ustnej, dziąseł oraz warg. Pomaga na afty i inne zmiany chorobowe w ichobrębie, a także leczeniu bólów uciskowych wywołanych noszeniem protez dentystycznych. Preparat jest dostępny w postaci pasty.

Solcoseryl ampułki zalecane są w przypadku wystąpienia ostrych oraz przewlekłych naczyniopochodnych uszkodzeniach układu nerwowego, zdiagnozowanej stopy cukrzycowej oraz zaburzeniem w procesie gojenia ran czy w zespole psychoorganicznym czy miażdżycy zarostowej tętnic obwodowych.

Kiedy stosować Solcoseryl?

Preparat jest wskazany do stosowania w leczeniu: małych ran, odleżyn, wrzodów pochodzenia żylnego, trudno gojących się ran, oparzeń pierwszego i drugiego stopnia, blizn pooparzeniowych, odmrożeń, zmian troficznych u osób z zarostowymi chorobami tętnic, miejsc pobrania skóry do przeszczepów, rozległych przeszczepów siatkowych skóry, * popromiennych uszkodzeń skóry.

4. Dawkowanie i stosowanie preparatu

Zarówno żel, maść, jak i pastę należy stosować miejscowo, poprzez nałożenie niewielkiej warstwy produktu leczniczego na miejsce zmienione chorobowo. Czynność tę powinno się powtarzać od 2 do 5 razy w ciągu doby.

Dawkowanie roztworu do wstrzyknięcia dawkowanie ustala specjalista. Preparat leczniczy tego rodzaju powinno się stosować do chwili, w którym ustąpią wszelkie objawy chorobowe. Przed zastosowaniem leku należy dokładnie przeczytać ulotkę, poniewż zawiera ona cenne dla pacjenta informacje takie jak szczegółowy sposób stosowania i dawkowanie leku.

5. Przeciwwskazania, środki ostrożności i skutki uboczne

Nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go używać. Nadwrażliwość na jakikolwiek składnik produktu oraz młody wiek (nie jest dopuszczony do stosowania u dzieci poniżej 12 lat) są przeciwwskazaniami. W trakcie ciąży oraz podczas karmienia piersią produkt może być używany, ale tylko po konsultacji z lekarzem, który będzie w stanie ocenić korzyści bądź potencjalne ryzyko.

Przeciwwskazanie stanowią także niektóre choroby oraz okoliczności zdrowotne, dlatego chorując przewlekle bądź zażywając jakieś leki, a także w przypadku ran zakażonych używanie leku trzeba skonsultować się z lekarzem.

Solcoseryl może również wywołać działania niepożądane. Bardzo rzadko mogą pojawić się reakcje alergiczne. Lek ma bardzo dobre opinie wśród stosujących go pacjentów.

6. Solcoseryl – zamiennik

Z uwagi na specyficzny skład, trudno jest wskazać zamiennik Solcoserylu. Oczywiście, w aptekach dostępne są inne preparaty lecznicze, które z powodzeniem można zastosować w przypadku ran, odmrożeń, wrzodów pochodzenia żylnego, odleżyny czy poparzeń. W ich składzie nie występuje jednak substancja czynna, tj. bezbiałkowy dializat z krwi cieląt.

7. Solcoseryl – dlaczego wycofany?

Użytkownicy sieci, udzielający się na wielu medycznych forach internetowych wymieniają się takimi pytaniami jak:„gdzie kupić Solcoseryl?”, „kiedy będzie dostępny Solcoseryl w aptekach” czy „gdzie kupić pastę Solcoseryl”.

Ku rozczarowaniu wielu osób, wszystkie produkty z serii Solcoseryl zostały na stałe wycofane z polskich aptek. Producent preparatów leczniczych nie podał powodu swoich decyzji.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze