Trwa ładowanie...

Starzenie się mózgu. Sprawdź, czy masz już objawy

Avatar placeholder
05.12.2018 12:20
Przedwczesne starzenie mózgu może dawać wcześniejsze sygnały ostrzegawcze
Przedwczesne starzenie mózgu może dawać wcześniejsze sygnały ostrzegawcze (123rf.com)

Mózg człowieka starzeje się nieuchronnie, podobnie jak cała reszta organów. Jednak w niesprzyjających warunkach, do zniszczenia tkanki mózgowej u niektórych osób dochodzi wcześniej. Warto znać listę niepokojących objawów starzenia się mózgu.

1. Mózg się starzeje

Czas jest nieubłagany. Choć na starość nie wynaleziono lekarstwa, odpowiednia profilaktyka pomaga opóźniać i spowalniać ten proces. Zdarza się jednak, że niektórzy doświadczają problemów z przedwczesnym starzeniem mózgu .

Istnieje kilka oznak, które mogą sygnalizować, że umysł ulega starzeniu szybciej niż reszta organizmu. Po zauważeniu tych objawów warto zwrócić się do lekarza z tą informacją i skonsultować, co można w tej sytuacji zrobić.

Choć spowolnienie procesów myślowych bywa naturalną koleją rzeczy, nie jest jednak koniecznością.

Zobacz film: "Sztuczne słodziki zwiększają ryzyko choroby Alzheimera"
Zioła, które regenerują mózg
Zioła, które regenerują mózg [5 zdjęć]

Mózg odpowiada za wszystkie funkcje w organizmie. Jakość naszego życia jest zależna od prawidłowego

zobacz galerię

2. Przedwczesne starzenie mózgu

Zaburzenia pamięci mogą być objawem choroby Alzheimera. Wczesne symptomy to krótkotrwałe zaburzenia, epizody zapominania. Nie należy ich zrzucać na karb przemęczenia. Jeśli sytuacje skrajnego rozkojarzenia się powtarzają, warto je skonsultować z lekarzem. Oprócz choroby Alzheimera może to być objaw również innych zaburzeń pracy mózgu.

Wczesne rozpoznanie zaburzeń pracy mózgu pozwala wdrożyć skuteczne leczenie
Wczesne rozpoznanie zaburzeń pracy mózgu pozwala wdrożyć skuteczne leczenie (123rf.com)

3. Problem z doborem słów świadczy o starzeniu się umysłu

Problemy z wysławianiem się, trudności ze znalezieniem w pamięci czyjegoś imienia - wydawałoby się, że mogą zdarzać się każdemu. Jednak problemy językowe mogą być także rezultatem zaburzeń poznawczych lub uszkodzeń w obrębie lewego płata skroniowego lub ciemieniowego. To często pierwszy objaw choroby Alzheimera lub innych chorób neurodegeneracyjnych.

Objawami choroby Alzheimera bywają również trudności z podejmowaniem logicznych decyzji, problem z rozpoczynaniem nowych zadań lub lekkomyślne postępowanie, np. bezsensowne zakupy, trwonienie pieniędzy, zaciąganie pożyczek mimo braków środków do spłaty. Wiele osób te objawy lekceważy.

Osoby dotknięte zaburzeniami pracy mózgu mogą mieć również problemy z prawidłowym prowadzeniem pojazdów, a nawet z orientacją w przestrzeni. W skrajnych przypadkach wymagają pomocy innych osób, aby w ogóle trafić do domu.

4. Zaburzenia powodowane degeneracją tkanki mózgowej

Zmiany w nastroju niekoniecznie są efektem problemów psychicznych. Przyczyny mogą być somatyczne. U osób, których tkanka mózgowa ulega degeneracji, może pojawiać się niepokój, apatia, depresja.

Inny objaw uszkodzeń w obrębie mózgu to zaburzenia równowagi, występujące na przykład w przypadku otępienia wielozawałowego.

Inne oznaki tego problemu to sztywność i drżenie kończyn, omamy, szczególnie słuchowe. U osób z chorobą Alzheimera zaobserwowano z kolei problemy z identyfikowaniem zapachów i niedosłuch.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Jak radzić sobie z chorobą Alzheimera?

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze