Trwa ładowanie...

Stosujesz "wapno" na objawy alergii? Farmaceutka nie ma dobrych wieści

 Karolina Rozmus
11.05.2022 16:52
Stosujesz "wapno" na objawy alergii? Farmaceutka nie ma dobrych wieści
Stosujesz "wapno" na objawy alergii? Farmaceutka nie ma dobrych wieści (Getty Images)

Preparaty wapniowe są stosowane od dekad jako pierwszy ratunek w przypadku reakcji alergicznych. Pokrzywka, bąble, świąd skóry, ukąszenia owadów? Pomóc ma niedrogi, łatwo dostępny suplement diety. Czy na pewno? Farmaceutka powołuje się na odkrycia polskich badaczy.

spis treści

1. "Wapno" na alergię nie działa

Choć wiosna to najtrudniejszy czas dla alergików, to nie tylko oni sięgają po tzw. wapno (a właściwie wapń - calcium) w tabletkach. Tym preparatem ratują się także mamy małych dzieci, a także osoby, które na swojej skórze zauważyły niepokojące dolegliwości w postaci wysypki czy tzw. pokrzywki.

To nie jest dobry pomysł i przypomina o tym na Instagramie Zofia Winczewska.

Zobacz film: "Alergia a szczepienie. Dr Feleszko tłumaczy, kto jest narażony na NOP"

Farmaceutka powołała się na badanie z 2017 roku, które dobitnie pokazuje, że stosowanie wapnia w przypadku reakcji alergicznych nie ma sensu. To jednak nie wszystko – jeśli jesteś alergikiem, zażywanie tego suplementu może negatywnie wpłynąć na działanie leków przeciwhistaminowych.

Celem badania polskich naukowców było wykazanie skuteczności soli wapnia w zderzeniu z reakcjami alergicznymi.

Czterdziestu dorosłych ochotników z alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa i spojówek lub astmą otrzymywało 1000 mg węglanu wapnia lub placebo trzykrotnie w ciągu dnia przez kolejne trzy dni. Wnioski? Podany suplement nie zmniejszył ani średnicy bąbli spowodowanych reakcją alergiczną, ani świądu skóry.

"Nie znaleźliśmy dowodów potwierdzających skuteczność preparatów wapniowych w alergicznych reakcjach skórnych związanych ze świądem i bąblami" - napisali autorzy badania.

2. Na alergię kwercetyna?

Na pokrzywkę "wapno" na pewno nie pomoże
Na pokrzywkę "wapno" na pewno nie pomoże (Getty Images)

Oznacza to, że nie ma sensu stosować suplementów wapnia w celu zniwelowania objawów alergii. Można za to zrobić coś innego. Farmaceutka we wpisie w mediach społecznościowych przyznaje, że wsparciem w zmniejszaniu dolegliwości alergika może być inny suplement – zawierający kwercetynę.

Kwercetyna to najsilniejszy z bioflawonoidów, znajdujący się w wielu warzywach i owocach, po jakie sięgamy na co dzień. Ten roślinny barwnik odnajdziemy w liściach zielonej herbaty, jagodach czy winogronach.

Poza tym, że naturalnie występuje w roślinach, można kupić kwercetynę w formie suplementu. Ma działania przeciwalergiczne, bo utrudnia zarówno produkcję, jak i uwalnianie histaminy oraz innych czynników o właściwościach alergizujących.

Poza tym kwercetyna ma działanie:

  • przeciwwirusowe,
  • antynowotworowe,
  • wzmacniające ściany komórkowe,
  • regenerujące – wspomaga gojenie ran,
  • przeciwzapalne.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze