Trwa ładowanie...

Szczepić czy nie szczepić?

Avatar placeholder
20.07.2020 14:07
Szczepić czy nie szczepić?
Szczepić czy nie szczepić? (Shutterstock)

Od niedawna wśród rodziców zapanowała moda na to, aby nie szczepić swoich dzieci w ramach powszechnego programu szczepień. Osoby propagujące ruch antyszczepionkowy twierdzą, że szczepienia są niebezpieczne dla dzieci. W rzeczywistości najgroźniejsza dla dzieci jest właśnie taka postawa rodziców.

spis treści

1. Czy szczepionki są groźne?

Istnieje przekonanie, iż duża liczba szczepionek podawanych dzieciom w krótkim czasie sprzyja osłabieniu ich odporności, a także jest przyczyną chorób. Twierdzenie to mija się jednak z prawdą, gdyż chociaż niektóre szczepionki mogą wywoływać łagodne objawy choroby, to nie są one groźne, ponieważ organizm bardzo szybko radzi sobie z zarazkami. Kolejnym zarzutem wobec szczepionek jest fakt, iż mogą one zawierać rtęć. Warto jednak wiedzieć, że jej ilość w szczepionce (o ile w ogóle jest zawarta) jest na tyle mała, że nie stanowi żadnego zagrożenia.

2. Szczepionki a autyzm

W 1988 roku w piśmie „The Lancet” pojawił się artykuł dr Andrew Wakefielda, w którym autor dowodził zależności między autyzmem a szczepionką skojarzoną przeciw śwince, odrze i różyczce. Kilka miesięcy temu okazało się jednak, że Wakefield dopuścił się w swoich badaniach nadużyć, przez co ich wyniki nie są prawdziwe. Nie jest możliwe, aby szczepionka była przyczyną autyzmu, gdyż do tej pory liczba dzieci na niego cierpiących powinna być już przytłaczająca.

3. Zagrożenia wynikające z braku szczepień u dzieci

Zobacz film: "Dieta śródziemnomorska a serce"

Coraz więcej rodziców świadomie postanawia nie szczepić własnych dzieci. Co roku w Polsce około tysiąca dzieci nie jest poddawanych obowiązkowym szczepieniom. Im więcej rodziców decyduje się na taki krok, tym bardziej całemu społeczeństwu zagrażają choroby, przeciw którym szczepimy. Należy zauważyć, iż dzięki szczepionkom niektóre choroby stały się przeszłością. Szczepiąc dzieci chronimy również te, które tym szczepieniom nie są poddawane. Wynika to z faktu, iż w ich otoczeniu nie ma osób chorych, przez co nie ma źródła groźnych zarazków. Rezygnując ze szczepień dążymy do stanu, gdy wszystkie dzieci zarażają się od siebie nawzajem chorobami, przy czym dla niektórych może mieć to bardzo poważne konsekwencje. Warto pamiętać, że wiele małych dzieci ciężko przechodzi choroby dziecięce, przez co muszą być często hospitalizowane. Powszechne szczepienia są najlepszą drogą do wyeliminowania choroby.

Ze szczepień najczęściej rezygnują rodzice wykształceni, mieszkańcy miast oraz starsi rodzice małych dzieci.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze