Szczotkowanie na sucho a żylaki – czy to bezpieczne?
Szczotkowanie na sucho a żylaki. Czy to wskazane i bezpieczne? Specjaliści nie mają wątpliwości, że choć zabieg polegający na masowaniu skóry za pomocą szczotki lub specjalnej rękawicy jest bezpieczny i efektywny, nieprawidłowości związane z żyłami stanowią przeciwwskazanie do jego wykonywania. Dlaczego w przypadku żylaków nie jest to dobry pomysł? Co daje szczotkowanie na sucho?
1. Szczotkowanie na sucho a żylaki – czy to dobry pomysł?
Szczotkowanie na sucho a żylaki to temat, z którym mierzy się wiele osób. Wynika to zarówno z popularności zabiegu, jak i tego, że problem żylaków jest dość powszechny. Żylaki kończyn dolnych, czyli kliniczny objaw przewlekłej choroby żylnej (PChŻ), zwanej także przewlekłą niewydolnością żylną (PNŻ), są diagnozowane często. Zmaga się z nimi co trzecia kobieta i co piąty mężczyzna.
Specjaliści podkreślają, że w przypadku występowania patologicznych zmian w obrębie układu żylnego, polegających na wydłużeniu i poszerzeniu naczynia krwionośnego, działania w postaci pocierania lub ucisku mogą doprowadzić do powstania poważniejszych uszkodzeń.
W rezultacie szczotkowanie nóg może skutkować pogorszeniem stanu żylaków, a nawet spowodować zakrzepicę lub krwotok z żylaków.
Jeśli chodzi o kwestię szczotkowanie na sucho a żylaki, pojawiają się jeszcze inne pytania, na przykład czy szczotkowanie na sucho może przyczynić się do powstawania żylaków? Okazuje się, że tak. To możliwe w przypadku skłonności do pajączków i predyspozycji genetycznych do chorób układu krwionośnego.
Jeśli chodzi o odpowiedzi na inne pytania, które najczęściej nurtują osoby dotknięte chorobą żylną, czyli:
- czy szczotkowanie na sucho jest skuteczne w zapobieganiu żylakom,
- czy szczotkowanie na sucho może pomóc w leczeniu żylaków?
To jest ona jednoznaczna i brzmi: nie. Żylaki stanowią przeciwwskazanie do wykonywania tego typu zabiegów.
Szczotkowanie na sucho lub mokro sprawdza się więc jedynie w pielęgnacji skóry nóg u osób, które nie zmagają się z chorobą żylną i nie mają genetycznych predyspozycji do niewydolności żylnej, żylaków czy pajączków.
Warto pamiętać, że szczotkowanie ciała na sucho i omijanie miejsc z widocznymi żylakami czy pajączkami nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ wiele nieprawidłowych zmian jest położonych nieco głębiej, widać je wyłącznie podczas badania USG.
2. Szczotkowanie na sucho - przeciwwskazania
Choć szczotkowanie ciała na sucho jest zabiegiem małoinwazyjnym i bezpiecznym, istnieją różne przeciwwskazania do jego wykonania. Należą do nich nie tylko żylaki, ale i:
- choroby skóry, takie jak alergia skórna, łuszczyca, AZS, wykwity trądzikowe,
- pękające naczynka (cera naczynkowa),
- podrażnienia skóry,
- aktywne stany zapalne, zakażenia bakteryjne skóry,
- pieprzyki i znamiona (trzeba je omijać podczas masażu),
- świeże blizny,
- opryszczka,
- mocna opalenizna,
- nowotwory.
3. Szczotkowanie na sucho - efekty
Szczotkowanie na sucho i mokro jest zabiegiem znanym już od czasów starożytnych. Obecnie można go wykonywać samodzielnie w domu, za pomocą specjalnej pomocą szczotki. Zabieg zajmuje kilka minut i nie wymaga specjalnych przygotowań i umiejętności. Jest bardzo efektywny. Jakie są korzyści szczotkowania na sucho dla zdrowia nóg?
Szczotkowanie na sucho łączy w sobie zalety peelingu i masażu, stąd:
- pobudza do pracy układ krążenia, poprawia krążenie limfy, co zwiększa dotlenienie i odżywienie skóry, niweluje obrzęki, ułatwia usuwanie toksyn z organizmu (masaż ciała szczotką ma działanie detoksykacyjne),
- usuwa warstwy martwego naskórka,
- zwiększa jędrność i gęstość skóry, pozwala utrzymać właściwe napięcie i zdrową barierę hydrolipidową,
- poprawia zdolność skóry do przyswajania składników pielęgnacyjnych z kosmetyków,
- zmniejsza widoczność cellulitu (tzw. pomarańczowej skórki), blizn i rozstępów,
- wygładza skórę, wyrównuje jej koloryt,
- nawilża i odżywia skórę,
- zmniejsza obrzęki,
- relaksuje, usuwa napięcie z ciała.
4. Jak szczotkować ciało na sucho?
W szczotkowaniu na sucho ważna jest systematyczność, odpowiednia szczotka do masażu oraz właściwa technika. O czym pamiętać?
Szczotkowanie ciała na sucho powinno trwać kilka minut. Dobrze je wykonywać codziennie. Pierwsze efekty są zauważalne po mniej więcej 2 tygodniach regularnego masażu. Podczas masażu należy wykonywać długie, spokojne ruchy w stronę serca (zgodnie z przepływem limfy). Ponieważ skóra jest podatna na podrażnienia i uszkodzenia, nie należy zbyt mocno dociskać szczotki.
Szczotkowanie ciała należy rozpocząć w kierunku od stóp do tułowia albo od dłoni i ramion. Szczotkowanie brzucha oraz kolan, bioder, nadgarstków (okolic stawów) trzeba wykonywać za pomocą wolnych, okrężnych ruchów.
O ile na pośladkach, biodrach i podeszwach stóp masaż szczotką może być intensywniejszy, o tyle szczotkowanie na sucho twarzy lub innych delikatnych okolic ciała, pokrytych cienką, delikatną, wrażliwą skórą, powinno być ostrożne.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.