Szybka jazda na rowerze może zwiększać ryzyko chorób płuc

Dlaczego nie należy pedałować zbyt szybko? Szybcy rowerzyści wdychają więcej zanieczyszczonego powietrza i są bardziej narażeni na raka płuc, astmę i udar. Naukowcy twierdzą, że spacery miejskimi ulicami powodują więcej szkody niż pożytku.

Jeżeli szybko jedziemy rowerem, wdychamy więcej spalin

Szybka jazda na rowerze lub energiczny marsz faktycznie powodują, że ludzie oddychają głębiej, przez co powietrze z toksynami dostaje się głęboko do płuc. Im szybciej się poruszamy, tym więcej szkodliwych związków dostaje się do naszego organizmu.

Naukowcy obliczyli optymalność szybkość poruszania się w mieście. Aby uniknąć tych zagrożeń, w rejonach miejskich rowerzyści powinni jeździć z prędkością pomiędzy 3,3 km/h a 5,3 km/h. Z kolei piesi powinni maszerować z prędkością od 0,5 km/h, do 1,6 km/h. Jednak średnie prędkości zależą od wieku i osoby starsze powinny chodzić trochę szybciej.

„Im szybciej się poruszamy, tym trudniej oddychać. Wdychamy więcej powietrza, więc tym więcej zanieczyszczeń można dostać się do naszego układu oddechowego. Z drugiej strony, jesteśmy na nie narażeni przez krótszy czas” - powiedział kierujący badaniami dr Alex Bigazzi z Brytyjskiego Uniwersytetu w Kolumbii.

Idealna prędkość dla rowerzystów i pieszych

Naukowcy obliczyli optymalną prędkość jazdy na podstawie danych zebranych od ponad 10.000 osób.

Mało znane źródła zanieczyszczeń powietrza w domu

Zanieczyszczenia powietrza mogą być gorsze w twoim domu niż na zewnątrz. Lotne związki organiczne (LZO) to gazy ulatniające się z wielu środków czyszczących,...

Według nich, młode kobiety powinny jechać na rowerze z prędkością do 12,5 km/h, a mężczyźni d 20 roku życia  - do 13,3 km/h. Ale starsi rowerzyści obu płci nie powinni przekraczać raczej prędkości 15 km/h. W ten spób zminimalizują ilość wdychanego zanieczyszczonego powietrza.

Dla młodych pieszych poniżej 20 idealne tempo chodzenia to 3 km/h  natomiast osoby starsze powinny spacerować z prędkością 4 km/h.

"Jeśli poruszasz się znacznie szybciej, przyspiesza też twój oddech i wdychasz więcej zanieczyszczeń z powietrza” - mówi profesor Bigazzi.

Dobrą wiadomością jest to, obleczenia naukowców są dość ściśle i wiemy dokładnie, z jaką prędkością powinna faktycznie podróżować w mieście większość ludzi.

Zanieczyszczenie powietrza zwiększa ryzyko rozwoju astmy, udaru mózgu i raka płuc. Uważa się, że ten czynnik jest odpowiedzialny za trzy miliony zgonów rocznie, na całym świecie.

Nowe badanie zostało opublikowane w czasopiśmie "International Journal of Sustainable Transport".

Według raportu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, jakość powietrza w Polsce jest bardzo zła. W 98 procent stacji pomiarowych zarejestrowano przekroczenie norm. Niektóre ze stacji pomiarowych odnotowały średnie roczne stężenie zanieczyszczeń o 1700 procent wyższe, niż wskazują normy.

Najbardziej zanieczyszczne polskie miasta to Nowa Ruda, Opoczno, Nowy Targ i Rybnik. Najczystrze powietrze jest z kolei w Słupsku.

Kinga Ludwik, 10 miesięcy temu

Newsy

Komentarze
Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Depresja może być leczona lekami przeciwzapalnymi

Po ustaleniu, że układ immunologiczny odgrywa ważną rolę w ochronie zdrowia psychicznego, badacze uzyskali kolejne dowody, że leki, które redukują stan zapalny w wielu chorobach autoimmunologicznych, mogą również pomóc w leczeniu objawów depresji. Kierownik...

Newsy

Czy kręgarz przyniesie ulgę w migrenie?

Ludzie cierpiący z powodu migreny często poszukują pomocy u kręgarza, ale nowe badanie sugeruje, że ulga w bólu może być efektem placebo. Kiedy badacze zastosowali na pacjentach prawdziwą formę chiropraktyki (kręgarstwa) oraz jej fałszywą wersję,...