Szybka jazda na rowerze może zwiększać ryzyko chorób płuc
Dlaczego nie należy pedałować zbyt szybko? Szybcy rowerzyści wdychają więcej zanieczyszczonego powietrza i są bardziej narażeni na raka płuc, astmę i udar. Naukowcy twierdzą, że spacery miejskimi ulicami powodują więcej szkody niż pożytku.
1. Jeżeli szybko jedziemy rowerem, wdychamy więcej spalin
Szybka jazda na rowerze lub energiczny marsz faktycznie powodują, że ludzie oddychają głębiej, przez co powietrze z toksynami dostaje się głęboko do płuc. Im szybciej się poruszamy, tym więcej szkodliwych związków dostaje się do naszego organizmu.
Naukowcy obliczyli optymalność szybkość poruszania się w mieście. Aby uniknąć tych zagrożeń, w rejonach miejskich rowerzyści powinni jeździć z prędkością pomiędzy 3,3 km/h a 5,3 km/h. Z kolei piesi powinni maszerować z prędkością od 0,5 km/h, do 1,6 km/h. Jednak średnie prędkości zależą od wieku i osoby starsze powinny chodzić trochę szybciej.
„Im szybciej się poruszamy, tym trudniej oddychać. Wdychamy więcej powietrza, więc tym więcej zanieczyszczeń można dostać się do naszego układu oddechowego. Z drugiej strony, jesteśmy na nie narażeni przez krótszy czas” - powiedział kierujący badaniami dr Alex Bigazzi z Brytyjskiego Uniwersytetu w Kolumbii.
2. Idealna prędkość dla rowerzystów i pieszych
Naukowcy obliczyli optymalną prędkość jazdy na podstawie danych zebranych od ponad 10.000 osób.
Według nich, młode kobiety powinny jechać na rowerze z prędkością do 12,5 km/h, a mężczyźni d 20 roku życia - do 13,3 km/h. Ale starsi rowerzyści obu płci nie powinni przekraczać raczej prędkości 15 km/h. W ten spób zminimalizują ilość wdychanego zanieczyszczonego powietrza.
Dla młodych pieszych poniżej 20 idealne tempo chodzenia to 3 km/h natomiast osoby starsze powinny spacerować z prędkością 4 km/h.
"Jeśli poruszasz się znacznie szybciej, przyspiesza też twój oddech i wdychasz więcej zanieczyszczeń z powietrza” - mówi profesor Bigazzi.
Dobrą wiadomością jest to, obleczenia naukowców są dość ściśle i wiemy dokładnie, z jaką prędkością powinna faktycznie podróżować w mieście większość ludzi.
Zobacz także
Zanieczyszczenie powietrza zwiększa ryzyko rozwoju astmy, udaru mózgu i raka płuc. Uważa się, że ten czynnik jest odpowiedzialny za trzy miliony zgonów rocznie, na całym świecie.
Nowe badanie zostało opublikowane w czasopiśmie "International Journal of Sustainable Transport".
Według raportu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, jakość powietrza w Polsce jest bardzo zła. W 98 procent stacji pomiarowych zarejestrowano przekroczenie norm. Niektóre ze stacji pomiarowych odnotowały średnie roczne stężenie zanieczyszczeń o 1700 procent wyższe, niż wskazują normy.
Najbardziej zanieczyszczne polskie miasta to Nowa Ruda, Opoczno, Nowy Targ i Rybnik. Najczystrze powietrze jest z kolei w Słupsku.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.