Trwa ładowanie...

Szybka jazda na rowerze może zwiększać ryzyko chorób płuc

Dlaczego nie należy pedałować zbyt szybko? Szybcy rowerzyści wdychają więcej zanieczyszczonego powietrza i są bardziej narażeni na raka płuc, astmę i udar. Naukowcy twierdzą, że spacery miejskimi ulicami powodują więcej szkody niż pożytku.

1. Jeżeli szybko jedziemy rowerem, wdychamy więcej spalin

Szybka jazda na rowerze lub energiczny marsz faktycznie powodują, że ludzie oddychają głębiej, przez co powietrze z toksynami dostaje się głęboko do płuc. Im szybciej się poruszamy, tym więcej szkodliwych związków dostaje się do naszego organizmu.

Jazda rowerem w mieście może być niebezpieczna dla płuc
Jazda rowerem w mieście może być niebezpieczna dla płuc (Shutterstock)

Naukowcy obliczyli optymalność szybkość poruszania się w mieście. Aby uniknąć tych zagrożeń, w rejonach miejskich rowerzyści powinni jeździć z prędkością pomiędzy 3,3 km/h a 5,3 km/h. Z kolei piesi powinni maszerować z prędkością od 0,5 km/h, do 1,6 km/h. Jednak średnie prędkości zależą od wieku i osoby starsze powinny chodzić trochę szybciej.

„Im szybciej się poruszamy, tym trudniej oddychać. Wdychamy więcej powietrza, więc tym więcej zanieczyszczeń można dostać się do naszego układu oddechowego. Z drugiej strony, jesteśmy na nie narażeni przez krótszy czas” - powiedział kierujący badaniami dr Alex Bigazzi z Brytyjskiego Uniwersytetu w Kolumbii.

2. Idealna prędkość dla rowerzystów i pieszych

Naukowcy obliczyli optymalną prędkość jazdy na podstawie danych zebranych od ponad 10.000 osób.

Mało znane źródła zanieczyszczeń powietrza w domu
Mało znane źródła zanieczyszczeń powietrza w domu [10 zdjęć]

Zanieczyszczenia powietrza mogą być gorsze w twoim domu niż na zewnątrz. Lotne związki organiczne (LZO)...

zobacz galerię

Według nich, młode kobiety powinny jechać na rowerze z prędkością do 12,5 km/h, a mężczyźni d 20 roku życia  - do 13,3 km/h. Ale starsi rowerzyści obu płci nie powinni przekraczać raczej prędkości 15 km/h. W ten spób zminimalizują ilość wdychanego zanieczyszczonego powietrza.

Dla młodych pieszych poniżej 20 idealne tempo chodzenia to 3 km/h  natomiast osoby starsze powinny spacerować z prędkością 4 km/h.

"Jeśli poruszasz się znacznie szybciej, przyspiesza też twój oddech i wdychasz więcej zanieczyszczeń z powietrza” - mówi profesor Bigazzi.

Dobrą wiadomością jest to, obleczenia naukowców są dość ściśle i wiemy dokładnie, z jaką prędkością powinna faktycznie podróżować w mieście większość ludzi.

Zobacz także

Zanieczyszczenie powietrza zwiększa ryzyko rozwoju astmy, udaru mózgu i raka płuc. Uważa się, że ten czynnik jest odpowiedzialny za trzy miliony zgonów rocznie, na całym świecie.

Nowe badanie zostało opublikowane w czasopiśmie "International Journal of Sustainable Transport".

Według raportu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, jakość powietrza w Polsce jest bardzo zła. W 98 procent stacji pomiarowych zarejestrowano przekroczenie norm. Niektóre ze stacji pomiarowych odnotowały średnie roczne stężenie zanieczyszczeń o 1700 procent wyższe, niż wskazują normy.

Najbardziej zanieczyszczne polskie miasta to Nowa Ruda, Opoczno, Nowy Targ i Rybnik. Najczystrze powietrze jest z kolei w Słupsku.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.