Trwa ładowanie...

T3 – charakterystyka, wskazania, przebieg badania, interpretacja wyników

Avatar placeholder
06.04.2021 18:24
T3 – charakterystyka, wskazania, przebieg badania, interpretacja wyników
T3 – charakterystyka, wskazania, przebieg badania, interpretacja wyników

Jednym z najważniejszych hormonów produkowanych przez tarczycę jest T3. Odgrywa on znaczącą rolę w prawidłowej pracy układu nerwowego oraz kostnego. Badanie T3 wykonywane jest w szczególności u niemowląt, ponieważ niedobór tego hormonu może spowodować rozwój chorób układu nerwowego oraz nieodwracalnych zmian w mózgu. Natomiast w późniejszym wieku poziom T3 w organizmie określa się w celu wykrycia nadczynności lub niedoczynności tarczycy.

spis treści

1. T3 – charakterystyka

Hormon T3, czyli trijodotyronina, jest podstawowym hormonem wydzielanym przez tarczycę. Powstaje w komórkach pęcherzykowatych tarczycy w wyniku odjodowania T4. Poziom T3 ma duży wpływ na prawidłowy rozwój układu nerwowego, ponadto kontroluje czynności wielu tkanek, mimo że w całym organizmie jest go zaledwie 10% w stosunku co do całej ilości hormonów tarczycy. Hormon T3 w 99% związany jest z białkami krwi, w takiej postaci nie wykazuje on żadnej aktywności. Dlatego najczęściej wykonuje się badania pozwalające na określenie wolnej postaci tego hormonu w organizmie.

2. T3 – wskazania

Wskazaniem do badania poziomu hormonu T3 jest nieprawidłowe stężenie TSH w organizmie, ponadto badanie wykonuje się w celu monitorowania skuteczności leczenia przeciwtarczycowego, raka tarczycy oraz nadczynności i niedoczynności tarczycy. Badanie T3 nie wymaga specjalnego przygotowywania się. Nie jest konieczne bycie na czczo. Pamiętać należy, aby przed badaniem T3 nie przyjmować leków zawierających tyroksynę. Badanie poziomu hormonu T3 wykonywane jest z próbki krwi. Wynik jest dostępny w ciągu jednej doby.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Badania diagnostyczne zatok"
Za jakie problemy zdrowotne możesz obwiniać swoją tarczycę?
Za jakie problemy zdrowotne możesz obwiniać swoją tarczycę? [6 zdjęć]

Tarczyca może przysparzać nam wielu problemów. Cierpimy na jej niedoczynność, nadczynność lub zmagamy

zobacz galerię

3. T3 – przebieg badania

Określenie hormonu T3 w organizmie jest niezbędne do diagnozowania chorób tarczycy. Do badania T3 niezbędne jest pobranie próbki krwi. Krew uzyskuje się z żył w zgięciu łokciowym, następnie próbka przekazywana jest do laboratorium i na niej wykonuje się badanie immunologiczne. Badanie poziomu T3 odbywa się w dwóch etapach, ponieważ hormon ten w większości występuje jako forma nieaktywna w krwi, a pozostała część krąży po całym organizmie. W pierwszym etapie wyodrębnia się wszystkie elementy znajdujące się we krwi, dzięki czemu otrzymuje się hormon T3 oraz jego przeciwciało z płytki krwi. Następnie do tak oczyszczonej surowicy wprowadza się substancję, która wykrywa połączenie między hormonem T3 a jego przeciwciałem. W wyniku tego procesu emitowane jest światło oraz barwa. Dzięki zmierzeniu natężenia światła lub barwy można dokonać pomiaru ilości T3 w badanej próbce.

Zobacz także:

4. T3 – interpretacja wyników

Poziom hormonu T3 bada się zazwyczaj u osób, u których wskaźnik TSH nie jest prawidłowy. Wynik T3 będzie zawsze zależny od poziomu TSH w organizmie. Normalny poziom T3 mieści się w granicach 2,25–6pmol/L (1,5 - 4ng/L), jeśli poziom TSH jest w normie, czyli wynosi 0,4 - 4,0µIU/ml. Jeżeli wynik T3 jest wyższy i osiąga wartości 6pmol/L, czyli 4ng/L, a poziom TSH jest poniżej 0,4µIU/ml, wynik można interpretować jako nadczynność tarczycy. Gdy wartość T3 wynosi poniżej 2,25pmol/L, czyli 1,5ng/L, a poziom TSH jest powyżej normy, czyli 4,0µIU/ml, wskazuje to na niedoczynność tarczycy. Pamiętać należy, aby każdy wynik konsultować z lekarzem, gdyż pozwoli to na szybką diagnozę problemy zdrowotnego i jego leczenie. Koszt badania T3 w organizmie to około 20zł.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze