Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Magdalena Boniuk

Tabletki antykoncepcyjne a alkohol

Tabletki antykoncepcyjne a alkohol
Tabletki antykoncepcyjne a alkohol (Zdjęcie kobiety przyglądającej się tabletkom antykoncepcyjnym / Shutterstock)

Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, dla której wskaźnik Pearla wynosi zaledwie 0,2-0,5. Wiele kobiet zastanawia się, czy istnieją czynniki, które negatywnie wpływają na antykoncepcję hormonalną? Co osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych, a wreszcie, czy spożywanie alkoholu może spowodować zaburzenie gospodarki hormonalnej w organizmie?

spis treści

1. Działanie tabletek antykoncepcyjnych

Pigułki antykoncepcyjne mogą zawierać tylko jeden hormon – progestagen - i takie nazywamy jednoskładnikowymi. Mogą również mieć dwa składniki – progestagen i estrogen. Działanie hormonów nie jest oczywiście obojętne dla organizmu. Wywołuje zarówno pozytywne efekty, jak i skutki uboczne.

Zalety tabletek antykoncepcyjnych:

Zobacz film: "Czy pigułki antykoncepcyjne są groźne dla zdrowia?"

Mieszanie tabletek antykoncepcyjnych z alkoholem zawsze wiąże się z niebezpieczeństwem. Najczęstszym efektem takiej sytuacji jest ich obniżona skuteczność oraz zaburzenia w miesiączkowaniu.

Wady tabletek antykoncepcyjnych:

Najlepsza metoda antykoncepcji
Najlepsza metoda antykoncepcji

Wybór metody antykoncepcji nie jest łatwy. Jednak można sobie pomóc odnosząc się do kryterium antykoncepcji

zobacz galerię

2. Alkohol a działanie pigułek antykoncepcyjnych

Jak wykazały badania, spożywanie alkoholu nie wpływa na działanie tabletek antykoncepcyjnych i nie zwiększa niebezpieczeństwa zajścia w ciążę. Jedyne ryzyko, jakie się z tym wiąże, wynika z częstego wymiotowania podczas przyjmowania alkoholu, które osłabi wchłanianie się pigułki antykoncepcyjnej lub całkowicie to uniemożliwi. Należy bowiem pamiętać, że alkohol zwalnia metabolizm estrogenów, więc wchłaniają się one dużo wolniej niż zazwyczaj. Rozluźnienie alkoholowe nie sprzyja także koncentracji i niestety wiele kobiet po spożyciu alkoholu zapomina o przyjęciu pigułki.

Łączenie tabletek antykoncepcyjnych i alkoholu ma bardzo niekorzystny wpływ na wątrobę, dlatego przyjmując pigułki antykoncepcyjne, musisz pamiętać o ograniczaniu ilości alkoholu. Ponadto estrogeny zwalniają metabolizm alkoholu, dlatego tabletki antykoncepcyjne połączone z alkoholem sprawiają, że jest on wolniej rozkładany i działa znacznie dłużej. Dlatego też dłużej znajdujesz się w stanie upojenia alkoholowego.

3. Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych

Skoro stwierdzono, że poza nielicznymi wyjątkami alkohol nie ma wpływu na działanie antykoncepcji hormonalnej, warto zastanowić się, co osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych w rzeczywistości? Jakie czynniki mogą spowodować, że dojdzie do zapłodnienia mimo stosowania najskuteczniejszej metody zapobiegania ciąży? Oto one:

  • antybiotyki, takie jak ampicylina, tetracyklina, ryfampicyna,leki stosowane w leczeniu padaczki,
  • preparat na bazie rytonawiru służącego do leczenia wirusa HIV,
  • leki zawierające związek organiczny o nazwie gryzeofulwina – często substancję tę wykorzystuje się do preparatów przeciwgrzybicznych,
  • preparaty powstałe na bazie ziela dziurawca,
  • barbiturany,
  • leki zawierające takie substancje, jak: prymidon, topiramat, felbamat, hydantoiny,
  • leki psychotropowe zawierające karbamazepinę.

Działanie tabletek antykoncepcyjnych nie zmienia się pod wpływem alkoholu. Nawet w tym przypadku środki hormonalne to najbardziej skuteczne metody antykoncepcji i nie należy martwić się o ich działanie.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze