Trwa ładowanie...

Tabletki - dzielić czy nie dzielić?

 Monika Suszek
Monika Suszek 29.11.2018 09:09
Tabletki - dzielić czy nie dzielić?
Tabletki - dzielić czy nie dzielić? (123 fr)

Dzielimy na dwie, cztery lub sześć części. Choć to praktyka powszechna, bywa czasami i kontrowersyjna. O co chodzi? Mowa o dzieleniu tabletek. Powinniśmy czy nie? Czy to jest bezpieczne? I co najważniejsze czy każdą tabletkę możemy podzielić? Przeczytaj by poznać najważniejsze zasady.

1. Dlaczego dzielimy tabletki?

Nikt nie lubi połykać długich i grubych tabletek. To nie jest ani przyjemne ani bezpieczne. Zwłaszcza kiedy kapsułka "utkwi” nam w gardle i każde jej przesunięcie jest dla nas szczególnie odczuwalne. Przed dużymi "okazami” bronią się szczególnie dzieci i osoby starsze. Warto pamiętać, że w przypadku zakażenia górnych dróg oddechowych, połykanie jest nie lada wyzwaniem, szczególnie kiedy nasze gardło jest opuchnięte i obolałe.

Sprawdź koniecznie:

Zmień nas! Jacy powinniśmy być?

2. Dzielić czy nie dzielić?

To pytanie chyba najczęściej sobie zadajemy, kiedy siedzimy ze szklanką wody i garścią pigułek. Odpowiedź też nie jest jednoznaczna. Najpierw należy uporzadkować naszą wiedzę związaną z lekami. Tabletki konwencjonalne, czyli takie z którymi mamy najczęściej do czynienia ( tabletki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, których substancja lecznicza uwalniana jest od razu po przyjęciu). Drugim rodzajem są tabletki o przedłużonym uwalnianiu (inaczej o zmodyfikowanym działaniu) to takie, które uwalniają substancję leczniczą przez dłuższy czas, czyli od 8 do 12 godzin, a czasem nawet do 24 godzin.

Zobacz film: "Jakie produkty zaburzają działanie leków?"

- Po pierwsze musimy pamiętać, że tabletki dzielą się na konwencjonalne i tabletki o zmodyfikowanym działaniu. – Mówi dr Iwona Korzeniewska-Rybicka z Katedry Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej AM w Warszawie. - Od rodzaju tabletki zależy czy możemy ją podzielić czy nie. W pierwszym przypadku, czyli jeżeli mamy do czynienia z tabletką konwencjonalną, można podzielić ją na tyle części, ile będziemy mogli ją potem połknąć. Najlepiej by, podział tabletki był precyzyjny. A nie zawsze potrafimy to zrobić. W sztuce farmakologicznej ilości leków podawane są w bardzo małych dawkach typu: miligramy, dziesiątki miligramów. Dlatego przy dzieleniu tabletki w domu możemy przyjąć mniejszą dawkę. Ponieważ nie jesteśmy tak precyzyjni ani nie mamy takiego sprzętu jaki jest dostępny w aptekach. – mówi Rybicka.

- Przy podziale tabletki, proszę również pamiętać, o przyjęciu wszystkich jej części. Jeżeli lekarz przepisał nam zażycie całej tabletki, to nie można sobie zażyć np. ćwiartki lub połówki po jej podzieleniu. Tabletki konwencjonalne są zaznaczone. Przedzielone poziomą kreską, mogą mieć zaznaczony "rowek". Oprócz tego, przed zażyciem każdego leku, należy przeczytać dostarczoną ulotkę. Tam mamy informacje dotyczące sposobu zażycia leku. Widnieje również informacja, że tabletkę można podzielić. Osoby, które mają problem z połykaniem nawet małych części, mogą lek rozdrobnić np. w moździerzu. Apteki również służą pomocą w podziale tabletki konwencjonalnej. Mamy wtedy pewność, że lek zostanie równo podzielony – mówi Rybicka.

- Tabletek o modyfikowanym uwalnianiu nie można dzielić. I to jest nasz drugi typ tabletek. "Szkielet” takiej tabletki wymusza przyjęcia jej w postaci stałej. Wewnątrz są różne substancje, które powinny być uwalniane w przewodzie pokarmowym. Zazwyczaj dawki są relatywnie większe ale jest to spowodowane tym, że wszystkie substancje będą stopniowo uwalniane w organizmie. Jeżeli ktoś rozdrobni taką tabletkę to skutki mogą być groźne. Zepsucie "szkieletu" sprawia, że cała dawka jest już uwalniana, a działanie skrócone. Nie można tego robić, bo zmieniamy wówczas działanie leku i proces leczenia nie będzie przebiegał poprawnie. Tabletki o zmodyfikowanym działaniu nie mogą być dzielone, miażdżone ani rozgryzane – mówi Rybicka.

Sprawdź koniecznie:

Uważaj by nie przedawkować leków przeciwbólowych

3. Tabletki powlekane:

- Tabletki powlekane można dzielić, ale nie zalecam tego robić. Wprawdzie powłoczka nie modyfikuje w żaden sposób działania leku, ale chroni substancję leczniczą przed wilgocią, światłem, wyparowaniem bądź niweluje gorzki smak tabletki. Lepiej by było dla naszego zdrowia, gdybyśmy przyjmowali ją w całości - mówi dr Rybicka.

7 rzeczy, których powinnaś nauczyć swoje dziecko
7 rzeczy, których powinnaś nauczyć swoje dziecko [7 zdjęć]

Gotowanie to praktyczna umiejętność, która jest jedną z podstawowych życiowych kompetencji samodzielnego,

zobacz galerię

4. Leki dzielone i niedzielone - zasady przyjmowania

- Dzielenie leków ma też okreslone zasady - mówi lek. med. Monika Modzelewska. - Po pierwsze podzielony lek należy od razu przyjąć. Czynniki zewnetrze takie jak: światło, temperatura, czas mogą źle wpływać na występujące tam substancje. Po drugie przed zażyciem zawsze czytajmy ulotkę lub konsultujmy się z lekarzem bądź farmaceutą. Oni udzielą nam niezbędnych informacji dotyczacych możliwości podziału leku - mówi lek. med. Monika Modzelewska.

Pamiętajmy również by przyjmowane leki popijać wodą. Ciepłe napoje mogą spowodować rozpuszczanie części tabletki już w jamie ustnej lub zmienić szybkość jej rozpuszczenia. Podobnie jest z sokami owocowymi. Owoce mogą sprawić, że wystąpią działania niepożądane. Na koniec warto pamiętać, by przyjmować leki zgodnie z zaleceniem lekarza. Pomocne mogą być specjalne dozowniki na leki z podziałem dziennym bądź całotygodniowym.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze