Trwa ładowanie...

Tak przebiega teraz zakażenie COVID-19. Lekarze tłumaczą, jak odróżnić objawy koronawirusa i przeziębienia

Silne osłabienie jest jednym z dominujących objawów u zakażonych Omikronem
Silne osłabienie jest jednym z dominujących objawów u zakażonych Omikronem (Getty Images)

To COVID czy jesienne przeziębienie? Eksperci przyznają, że wchodzimy w sezon infekcyjny, kiedy liczba zachorowań będzie rosła, a bez wykonywania testów ciężko będzie stwierdzić, z jaką chorobą mamy do czynienia. - Gorączka, bóle mięśni, bóle głowy, bóle gardła to objawy, które występują u większości pacjentów z COVID-19. Chociaż od tego też są wyjątki. Miałem przypadki pacjentów, u których jedynym objawem zakażenia były tylko wymioty albo gorączka - mówi lekarz rodzinny dr Michał Sutkowski.

spis treści

1. Zwróć uwagę na kaszel

Z badań przeprowadzonych w 2022 r. wynika, że w przypadku COVID-19 przeważa suchy, męczący kaszel - 66 proc. badanych miało ten typ kaszlu. U części pacjentów utrzymuje się on przez kilka tygodni po przejściu infekcji. U 2,5 proc. kaszel trwał ponad 11 miesięcy po hospitalizacji związnej z COVID-19.

Naukowcy już w 2021 r. próbowali opracować system, który pomoże rozpoznać zakażenia koronawirusem na podstawie dźwięków kaszlu wydawanych przez pacjentów. Rok później uznano, że ta metoda jest nieskuteczna, chociażby dlatego, że nie wszyscy chorzy mają kaszel.

Zobacz film: "Czy COVID będzie taką chorobą jak grypa?"

- Niektóre objawy mogą być mylące. Często mamy do czynienia z przypadkami zupełnie bezobjawowymi, kiedy nie ma żadnych dolegliwości. Problem w tym, że ludzie nie chcą się testować, boją się, że trafią na izolację. Nie wiedzą, że kwarantanna i izolacja się skończyły - wyjaśnia dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych. - Bez testów, na podstawie oceny dolegliwości, możemy się tylko zbliżać do prawdy, a z testami jesteśmy bardzo blisko prawdy. Musimy pamiętać, że test może wyjść ujemny, jeśli jest zrobiony w nieodpowiednim momencie. Są przypadki, kiedy pacjent zaczyna się źle czuć, robi test w pierwszej dobie objawów i wynik jest ujemny, a dopiero w następnych dobach wychodzi dodatni.

Lekarze zauważyli, że znowu więcej zakażonych koronawirusem narzeka na zaburzenia lub utratę węchu
Lekarze zauważyli, że znowu więcej zakażonych koronawirusem narzeka na zaburzenia lub utratę węchu (Getty Images)

2. Jesienne przeziębienie, grypa czy COVID?

Eksperci przyznają, że objawy COVID, przeziębienia i grypy bywają bardzo podobne. Nawet lekarze mogą mieć problem, by ustalić, z jaką chorobą mamy do czynienia bez wykonania testu.

- Jeśli chodzi o COVID, grypę i przeziębienie - to w początkowej fazie choroby w zasadzie nie ma różnic. We wszystkich przypadkach może wystąpić ból gardła, drapanie w gardle, katar, kaszel. Natomiast COVID jest bardziej dynamiczny, jeżeli te objawy nie narastają w ciągu pierwszych trzech dni, to raczej wskazuje na grypę, a jeżeli się nasilają, to może wskazywać na to, że pacjent wchodzi w cięższą postać kliniczną COVID-19. Wtedy konieczna jest pomoc lekarza, bo grozi to ciężkim zapaleniem płuc i oczywiście licznymi powikłaniami - tłumaczy prof. Anna Boroń-Kaczmarska, specjalistka chorób zakaźnych.

- W przypadku przeziębienia temperatura nie jest zbyt wysoka, na ogół nie przekracza 38 stopni Celsjusza. Pacjent ma intensywny katar, który mocno utrudnia funkcjonowanie poprzez zatkanie nosa również w godzinach nocnych. Natomiast grypie często towarzyszy taki suchy, szczekający kaszel, ale pamiętajmy, że ten przebieg może być bardzo różny, a w dodatku różne infekcje mogą się na siebie nakładać - dodaje ekspertka.

3. Jak przebiega teraz zakażenie Omikronem?

Dr Michał Sutkowski opowiada, że wśród pacjentów z COVID-19, którzy do niego trafiają, przeważają dolegliwości z układu oddechowego, ale zdarzają się też nietypowe przypadki, w których przebieg infekcji przypomina zatrucie pokarmowe.

- Gorączka, bóle mięśni, bóle głowy, bóle gardła to objawy, które występują u większości pacjentów. Chociaż od tego też są wyjątki. Miałem przypadki pacjentów, u których jedynym objawem zakażenia były tylko wymioty albo gorączka - wyjaśnia lekarz rodzinny.

Prof. Anna Boroń-Kaczmarska zauważa, że objawem, który może wyraźnie wskazywać na zakażenie koronawirusem, jest silne osłabienie.

- Osłabienie jest jednym z dominujących w ostatnim okresie objawów COVID-19. Niekiedy jest bardzo nasilone, chorzy mówią, że nie są w stanie dosłownie wstać z łóżka. Może się ono utrzymywać przez bardzo długi czas, również po ustąpieniu samego COVID-19. Może wystąpić gorączka, przy czym gorączka z reguły nie jest wysoka, oscyluje w granicach 38 stopni Celsjusza. Częstym objawem tej wczesnej fazy COVID jest kaszel. Z reguły jest to kaszel suchy, natomiast po dwóch, trzech dobach może zamienić się w kaszel mokry - tłumaczy specjalistka chorób zakaźnych. - W tych ostatnich zakażeniach omikronowych znowu nieco częściej jest rejestrowana utrata węchu i smaku - dodaje lekarka.

Prof. Tim Spector wspólnie z zespołem z Imperial College London w ramach badania React-1 regularnie analizuje, jak zmienia się przebieg zakażeń koronawirusem w kolejnych falach. Na podstawie danych obejmujących grypę 17,5 tys. osób naukowych ustalili, jakie objawy najczęściej zgłaszają pacjenci.

Objawy zakażenia Omikronem:

  • Ból gardła - 58 proc. chorych;
  • Ból głowy - 49 proc.;
  • Niedrożność nosa - 40 proc.;
  • Kaszel suchy - 40 proc.;
  • Kaszel mokry - 37 proc.;
  • Chrypka - 35 proc.;
  • Kichanie -32 proc.;
  • Zmęczenie - 27 proc.;
  • Ból mięśni - 25 proc.;
  • Obrzęk węzłów chłonnych - 18 proc.;
  • Bolesność oczu - 14 proc.;
  • Zmiana odczuwania zapachu - 13 proc.;
  • Drażliwość w okolicy klatki piersiowej - 13 proc.;
  • Gorączka - 13 proc.;
  • Dreszcze - 12 proc.;
  • Spłycenie oddechu - 11 proc.;
  • Ból uszu - 11 proc.;
  • Utrata węchu - 10 proc.

Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze