Tauryna - jak działa, dawkowanie, skutki uboczne

Tauryna to propozycja dla osób ćwiczących, które postanowiły sięgnąć po tak zwane odżywki na masę mięśniową. Ich celem jest zwiększenie tkanki mięśni i szybka poprawa wytrzymałości organizmu. Odżywki na masę, jeśli są stosowane zgodnie z instrukcją, są zwykle bezpieczne dla ćwiczącego, choć niektóre zawarte w nich substancje mają skutki uboczne, o których warto pamiętać. Obecnie często słyszy się o preparatach z tauryną. Co to jest tauryna i jakie ma działanie na organizm?

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny a endorfiny"

Tauryna - jak działa?

Tauryna to aminokwas, co oznacza, że większość ludzi nie musi przyjmować jej z pożywieniem, ponieważ ludzkie ciało potrafi wytworzyć ją samo. Ten aminokwas znajduje się także w dużych ilościach w mięsie i rybach. Ponadto tauryna to składnik suplementów diety i napojów energetyzujących. Przyjmuje się, że tauryna działa korzystnie u osób z: chorobą alkoholową, ADHD, autyzmem, chorobą serca, cukrzycą, zapaleniem wątroby, wysokim ciśnieniem krwi, wysokim poziomem cholesterolu, uszkodzeniem siatkówki lub padaczką.

Dokładne działanie tauryny, na przykład na masę mięśniową, nie jest do końca zbadane. Wiadomo jedynie, że suplementy z tauryną pomagają w stosunkowo krótkim czasie zwiększyć masę mięśni, ale konkretne mechanizmy tego procesu nie są jeszcze znane. Udowodniono jednak korzystny wpływ tauryny na chorych na zapalenie wątroby i chorobę serca.

Tauryna - dawkowanie

Nie ma jednej zalecanej dawki tauryny. Dawkowanie tauryny różni się w zależności od produktu, dlatego tak istotne jest stosowanie się do zaleceń podanych na opakowaniu danego preparatu. Większość osób dobrze reaguje na taurynę. Jeśli tauryna jest przyjmowana w prawidłowych dawkach, nie ma ryzyka wystąpienia poważnych skutków ubocznych.

Jednak tauryna może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami. Warto pamiętać o tym, że suplementów z tauryną raczej nie powinny stosować osoby: z dwubiegunową psychozą afektywną, z alergiami, w ciąży, a także podczas karmienia piersią.

Odżywki dla sportowców

Spożywaniu suplementów musi towarzyszyć trening siłowy lub fitness.

Zanim zdecydujesz się na stosowanie suplementów z tauryną, uświadom sobie, że masa mięśniowa jest budowana żmudnymi ćwiczeniami i zdrową dietą. Jeśli ćwiczący jest w pełni zdrowy, może wspomóc się odżywkami na masę, jednak konieczne jest stosowanie ich zgodnie z zaleceniami producenta.

Nie należy oczekiwać przyrostu masy mięśniowej z dnia na dzień. Jest to powolny proces, który można jednak nieco przyspieszyć, stosując niektóre dozwolone substancje, na przykład taurynę.

## Tauryna - skutki uboczne

Producenci preparatów dla sportowców twierdzą, że substancje stosowane w odżywkach na masę są w pełni bezpieczne, a ich działanie jest warte każdych pieniędzy. Jednak do suplementów dla sportowców należy podchodzić z rozwagą. Wszystkie odżywki na masę mięśniową, również suplementy z tauryną, wiążą się z pewnym ryzykiem. Nie każdy organizm dobrze reaguje na substancje wspomagające przyrost mięśni.

Ponadto istnieje ryzyko skutków ubocznych, zwłaszcza jeśli odżywki są przyjmowane w zbyt dużych dawkach. Jeśli postanowiłeś przyjmować suplementy, rób to zgodnie z zaleceniami umieszczonymi na opakowaniu. Zażycie podwójnej dawki tauryny nie sprawi, że efekty ćwiczeń pojawią się dwa razy szybciej.

Komentarze (8)
~magnus
~magnus ponad rok temu

"Tauryna to aminokwas, co oznacza, że większość ludzi nie musi przyjmować jej z pożywieniem, ponieważ ludzkie ciało potrafi wytworzyć ją samo" KTO TO PISAŁ??? Są aminokwasy egzogenne, czyli których organizm sam nie potrafi zsyntezować, więc nie piszcie, że jak coś jest aminokwasem to nie trzeba przyjmować, bo organizm potrafi sam wyprodukować.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Odżywki dla sportowców - suplementy, kreatyna, napoje energetyzujące a izotoniczne
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Odżywki dla sportowców - suplementy, kreatyna, napoje energetyzujące a izotoniczne
Fitness i sport

Tauryna - czy jest dla nas bezpieczna?

Tauryna - czy jest dla nas bezpieczna?

nowotworu Jak działa tauryna? Tauryna wykazuje wiele pozytywnych właściwości. Nie tylko poprawia metabolizm tłuszczów, ale również chroni przed rozwojem (...) . Przeczytaj również: Działa...

Zdrowie

6 dziwnych, ale zdrowych nawyków, które warto wypróbować

6 dziwnych, ale zdrowych nawyków, które warto wypróbować

znaczne ilości cukru. Po ich wypiciu możemy poczuć się lepiej, jednak impuls, którego dostarczają, jest krótkotrwały, natomiast skutki uboczne dość (...) uciążliwe. Często pojawia się rozdrażnienie, uczucie niepokoju...

Wybielanie zębów - przyczyny, przeciwwskazania, metody, skutki uboczne

Wybielanie zębów u stomatologa

Wybielanie zębów u stomatologa

Wybielanie w gabinecie stomatologicznym to najdroższa i najszybsza metoda wybielania zębów. Jednak jego inwazyjność sprawia, że nie jest dla każdego.

Leki i suplementy

Zażywasz paracetamol? Musisz to wiedzieć

Zażywasz paracetamol? Musisz to wiedzieć

go nie tylko ze względu na wysoką skuteczność, ale i szybkość działania oraz minimalne skutki uboczne. Związek sprawnie wchłania się w przewodzie pokarmowym (...) . Maksymalne stężenie we krwi osiąga już po upływie 30...

Kawa

Tauryna i kofeina

neurologiczny. Badania wykazały, że niedobór tauryny spowodował u niektórych szczurów znaczne zredukowanie przewodnictwa nerwów kulszowych. Skutki uboczne (...) Kofeina to najczęściej używany składnik psychoaktywny...

Produkty żywnościowe

Niezdrowe skutki jedzenia zdrowej żywności

Niezdrowe skutki jedzenia zdrowej żywności

, że obniża ciśnienie tętnicze i zmniejsza ryzyko występowania wielu groźnych nowotworów, ale nie zawsze pamiętamy, że może wywoływać negatywne skutki (...) uboczne związane z przewodem pokarmowym, np. nudności, biegunkę...

Zdrowie

9 sposobów na kaca, które cię zaskoczą

9 sposobów na kaca, które cię zaskoczą

, kiełbaski, tost, pomidory i grzyby - wszystko smażone. Czy to działa? Takie danie zawiera wiele białek, tłuszczu i soli, co pomaga wątrobie uzupełnić (...) komentarza to chyba nie wymaga - taki smakołyk znaleźć można we Włoszech. Czy...