Trwa ładowanie...

Te choroby wyczytasz z twarzy. Organizm wysyła ci sygnał ostrzegawczy

 Katarzyna Prus
Katarzyna Prus 19.11.2023 15:40
Pojawiają się na twarzy, ale świadczą o zupełnie innym problemie.
Pojawiają się na twarzy, ale świadczą o zupełnie innym problemie. (Getty Images)

Opuchnięta twarz i blada cera to nie tylko oznaki niewyspania się, a trądzik - problemów ze skórą. Takich objawów, zwłaszcza jeśli nie mijają lepiej nie lekceważyć, bo mogą świadczyć o poważnych chorobach. Co powinno zaniepokoić?

spis treści

1. Niewydolne nerki i chora wątroba

Kosmetyki nie zawsze są ratunkiem przy problemach z cerą, opuchniętej twarz czy podkrążonych oczach. Takie objawy mogą oznaczać poważny problem zdrowotny i wymagać konsultacji u specjalisty.

Jedną z chorób, której objawy można zauważyć na twarzy, jest niewydolność nerek. Dlaczego tak się dzieje? Wysuszona skóra i obrzęki na twarzy mogą wskazywać na zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej, których przyczyna tkwi właśnie w chorych nerkach. Chorzy z niewydolnością nerek mogą mieć też bladą lub szarawą cerę.

Zobacz film: "Zmiany w SOR-ach nie odciążą ochrony zdrowia? "To przekierowanie kolejki""
Objawy poważnych chorób można zauważyć na twarzy
Objawy poważnych chorób można zauważyć na twarzy (Getty Images)

Sygnałem alarmowym jest także żółtawy odcień skóry. Tak znak nadmiaru bilirubiny sygnalizujący niewydolność wątroby. U takich chorych żółta może być nie tylko cera, ale też gałki oczne.

Ponadto na twarzy można zaobserwować "pajączki wątrobowe" - popękane naczynka z powodu zaburzeń krzepnięcia krwi związanych z niewydolnością wątroby.

Symptomy widoczne na twarzy mogą też dawać choroby autoimmunologiczne jak toczeń rumieniowaty układowy. W tym przypadku może to być charakterystyczna wysypka plamisto-grudkowa na policzkach i nosie (kształtem przypomina motyla).

2. Choroby rzadkie i problemy z tarczycą widać na twarzy

Zmiany na twarzy mogą wystąpić również w chorobach rzadkich. Przykładem jest choroba Wilsona, związana z nieprawidłowym metabolizmem miedzi. Może to doprowadzić do stopniowego uszkodzenia i niewydolności wątroby, mózgu, a także rogówki, serca, czy nerek.

Skutkiem nadmiaru miedzi jest charakterystyczna obwódka - tzw. pierścień Kaysera-Fleischera, czyli zmiana w wyglądzie powierzchniowej warstwy rogówki. Pod wpływem działania miedzi staje się ona żółto-brązowa.

Szereg zmian widocznych na twarzy dotyczy chorych z zespołem Cushinga związany z nadmiernym wydzielaniem kortyzolu przez nadnercza. U takich osób tkanka tłuszczowa gromadzi się na twarzy, ale też w okolicach karku i na tułowiu. Może to być również trądzik, a u kobiet - nadmierne owłosienie na twarzy (hirsutyzm) czy łysienia androgenowe.

Po wyglądzie twarzy można też rozpoznać chorą tarczycę. Choroba Hashimoto może dawać obrzęki, zwłaszcza na policzkach i w tzw. dolinie łez oraz skutkować przerzedzeniem brwi i rzęs.

Z kolei u pacjentów z chorobą Gravesa-Basedowa wrażliwym narządem będą oczy. To choroba tarczycy, która wiąże się z charakterystycznym wytrzeszczem oczu, ale też bólem i zaczerwienieniem gałek ocznych, nadmierną wrażliwością na światło czy zaburzeniem widzenia.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze