Te choroby wyczytasz z twarzy. Organizm wysyła ci sygnał ostrzegawczy
Opuchnięta twarz i blada cera to nie tylko oznaki niewyspania się, a trądzik - problemów ze skórą. Takich objawów, zwłaszcza jeśli nie mijają lepiej nie lekceważyć, bo mogą świadczyć o poważnych chorobach. Co powinno zaniepokoić?
1. Niewydolne nerki i chora wątroba
Kosmetyki nie zawsze są ratunkiem przy problemach z cerą, opuchniętej twarz czy podkrążonych oczach. Takie objawy mogą oznaczać poważny problem zdrowotny i wymagać konsultacji u specjalisty.
Jedną z chorób, której objawy można zauważyć na twarzy, jest niewydolność nerek. Dlaczego tak się dzieje? Wysuszona skóra i obrzęki na twarzy mogą wskazywać na zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej, których przyczyna tkwi właśnie w chorych nerkach. Chorzy z niewydolnością nerek mogą mieć też bladą lub szarawą cerę.
Sygnałem alarmowym jest także żółtawy odcień skóry. Tak znak nadmiaru bilirubiny sygnalizujący niewydolność wątroby. U takich chorych żółta może być nie tylko cera, ale też gałki oczne.
Ponadto na twarzy można zaobserwować "pajączki wątrobowe" - popękane naczynka z powodu zaburzeń krzepnięcia krwi związanych z niewydolnością wątroby.
Symptomy widoczne na twarzy mogą też dawać choroby autoimmunologiczne jak toczeń rumieniowaty układowy. W tym przypadku może to być charakterystyczna wysypka plamisto-grudkowa na policzkach i nosie (kształtem przypomina motyla).
2. Choroby rzadkie i problemy z tarczycą widać na twarzy
Zmiany na twarzy mogą wystąpić również w chorobach rzadkich. Przykładem jest choroba Wilsona, związana z nieprawidłowym metabolizmem miedzi. Może to doprowadzić do stopniowego uszkodzenia i niewydolności wątroby, mózgu, a także rogówki, serca, czy nerek.
Skutkiem nadmiaru miedzi jest charakterystyczna obwódka - tzw. pierścień Kaysera-Fleischera, czyli zmiana w wyglądzie powierzchniowej warstwy rogówki. Pod wpływem działania miedzi staje się ona żółto-brązowa.
Szereg zmian widocznych na twarzy dotyczy chorych z zespołem Cushinga związany z nadmiernym wydzielaniem kortyzolu przez nadnercza. U takich osób tkanka tłuszczowa gromadzi się na twarzy, ale też w okolicach karku i na tułowiu. Może to być również trądzik, a u kobiet - nadmierne owłosienie na twarzy (hirsutyzm) czy łysienia androgenowe.
Po wyglądzie twarzy można też rozpoznać chorą tarczycę. Choroba Hashimoto może dawać obrzęki, zwłaszcza na policzkach i w tzw. dolinie łez oraz skutkować przerzedzeniem brwi i rzęs.
Z kolei u pacjentów z chorobą Gravesa-Basedowa wrażliwym narządem będą oczy. To choroba tarczycy, która wiąże się z charakterystycznym wytrzeszczem oczu, ale też bólem i zaczerwienieniem gałek ocznych, nadmierną wrażliwością na światło czy zaburzeniem widzenia.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.