Trwa ładowanie...

Tegretol – skład, działanie, wskazania i przeciwwskazania

Tegretol jest lekiem, którego substancją czynną jest karbamazepina. To organiczny związek chemiczny i substancja przeciwpadaczkowa blokującą kanały sodowe. Jego mechanizm działania powoduje, że może być stosowany nie tylko w leczeniu padaczki, ale i w leczeniu zespołów maniakalnych oraz nerwobólach nerwu trójdzielnego. Co warto wiedzieć?

spis treści

1. Co to jest Tegretol?

Tegretol jest lekiem, który reguluje przewodnictwo w komórkach nerwowych. Należy do grupy leków przeciwpadaczkowych, jednak mechanizm jego działania powoduje, że może być także stosowany w terapii innych chorób.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Substancją czynną Tegretolu jest karbamazepina (Carbamazepinum). To organiczny związek chemiczny, pochodna dibenzoazepiny (iminostilbenu), stosowana jako lek przeciwdrgawkowy, psychotropowy i stabilizujący nastrój. Karbamazepina została zsyntetyzowana w 1953 roku przez Waltera Schindlera, a 10 lat później wprowadzono ją na rynek pod nazwą handlową Tegretol.

Lek Tegretol występuje w postaci zawiesiny doustnej (20 mg/ ml) oraz tabletek o zmodyfikowanym uwalnianiu (Tegretol CR), dostępnych w dwóch dawkach: 200mg i 400mg. Lek wydaje się wyłącznie z przepisu lekarza. Jest dostępny tylko na receptę.

2. Wskazania do stosowania leku Tegretol

Wskazaniem do stosowania Tegretolu jest:

 • leczenie padaczki (napady częściowe złożone lub proste oraz napady uogólnione toniczno-kloniczne),
 • zespół maniakalny oraz zapobieganie nawrotom choroby afektywnej dwubiegunowej,
 • idiopatyczny nerwoból nerwu językowo-gardłowego,
 • idiopatyczny nerwoból nerwu trójdzielnego oraz nerwoból nerwu trójdzielnego w przebiegu stwardnienia rozsianego,
 • alkoholowy zespół abstynencyjny.

U dzieci lek może być stosowany u dzieci jedynie pod warunkiem stosowania się do zaleceń lekarza.

3. Stosowanie i dawkowanie Tegretolu

Lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie należy przekraczać zalecanej dawki. Tę zawsze indywidualnie ustala lekarz, zawsze po pełnym badaniu lekarskim.

W przypadku padaczki terapia zwykle zaczyna się od dawki 100–200mg dwa razy dziennie i stopniowo się ją zwiększa. W leczeniu alkoholowego zespołu odstawiennego optymalna dawka wynosi 200mg 3 razy dziennie, przy bólu nerwu trójdzielnego 200 –400mg na dobę, a w leczeniu choroby afektywnej dwubiegunowej i zespołów maniakalnych 400–1600 mg.

Tabletki Tegretol można przyjmować w trakcie posiłku lub niezależnie od niego. Ważne, by popijać je wodą. Choć można je dzielić, należy połknąć bez rozgryzania. W sytuacji, gdy pacjent ma problem z połykaniem tabletek, zaleca się włączenie zawiesiny.

4. Przeciwwskazania i środki ostrożności

Leku Tegretol nie należy stosować, gdy u pacjenta stwierdzono uczulenie na karbamazepinę lub jakikolwiek składnik leku. Ponadto przeciwwskazaniem jest poważna choroba serca lub krwi (obecnie lub w przeszłości), porfiria wątrobowa, a także stosowanie leków z grupy inhibitorów MAO.

Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku zdiagnozowanej psychozy, choroby krwi, choroby serca, tarczycy, wątroby lub nerek występujące (obecnie lub w przeszłości), jaskrę, także u kobiet w wieku rozrodczym, zarówno planujących ciążę jak i przyjmujących hormonalne środki antykoncepcyjne.

Jeśli podczas stosowania leku pojawiły się takie objawy jak zawroty głowy lub zaburzenia widzenia, uczucie senności, podwójne widzenie czy brak koordynacji ruchowej, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać żadnych maszyn.

Zobacz także:

5. Tegretol a ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza się, że może w niej być lub gdy planuje mieć dziecko, przed zastosowaniem leku powinna poradzić się lekarza. To ważne, ponieważ stosowanie Tegretolu stanowi zagrożenie dla dziecka. Jeśli pacjentka stosowała lek zanim zaszła w ciążę, nie należy przerywać leczenia póki nie skonsultuje się z lekarzem.

Ponieważ karbamazepina przenika do mleka kobiet karmiących, leku nie powinno się go stosować podczas karmienia piersią, chyba że lekarza zadecyduje inaczej. W takich przypadkach należy obserwować dziecko i gdy pojawią się takie objawy jak nadmierna senność, skontaktować się z lekarzem.

6. Skutki uboczne Tegretolu

Ze stosowaniem leku Tegretol wiąże się ryzyko działań niepożądanych. Obserwuje się takie skutki uboczne jak:

 • zapalenie skóry, wysypka, zaczerwienienie, świąd,
 • utrata koordynacji ruchowej,
 • wymioty, nudności,
 • ból głowy, zawroty głowy, podwójne widzenie, niewyraźne widzenie
 • senność, zmęczenie,
 • obrzęk wokół kostek, stóp lub podudzi, zatrzymanie płynów, zwiększenie masy ciała,
 • suchość w ustach
 • leukopenia,
 • trombocytopenia,
 • eozynofilia

Lista leków i substancji, których nie można łączyć z Tegretolem jest długa. Można na niej znaleźć kortykosteroidy, antybiotyki oraz leki przeciwdepresyjne, przeciwlękowe, przeciwzakrzepowe, przeciwgrzybicze, przeciwbólowe i przeciwzapalne, przeciwhistaminowe, przeciwwymiotne, a także inne leki przeciwpadaczkowe oraz ziele dziurawca czy sok grejfrutowy.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza