Tegretol – skład, działanie, wskazania i przeciwwskazania
Tegretol jest lekiem, którego substancją czynną jest karbamazepina. To organiczny związek chemiczny i substancja przeciwpadaczkowa blokującą kanały sodowe. Jego mechanizm działania powoduje, że może być stosowany nie tylko w leczeniu padaczki, ale i w leczeniu zespołów maniakalnych oraz nerwobólach nerwu trójdzielnego. Co warto wiedzieć?
1. Co to jest Tegretol?
Tegretol jest lekiem, który reguluje przewodnictwo w komórkach nerwowych. Należy do grupy leków przeciwpadaczkowych, jednak mechanizm jego działania powoduje, że może być także stosowany w terapii innych chorób.
Substancją czynną Tegretolu jest karbamazepina (Carbamazepinum). To organiczny związek chemiczny, pochodna dibenzoazepiny (iminostilbenu), stosowana jako lek przeciwdrgawkowy, psychotropowy i stabilizujący nastrój. Karbamazepina została zsyntetyzowana w 1953 roku przez Waltera Schindlera, a 10 lat później wprowadzono ją na rynek pod nazwą handlową Tegretol.
Lek Tegretol występuje w postaci zawiesiny doustnej (20 mg/ ml) oraz tabletek o zmodyfikowanym uwalnianiu (Tegretol CR), dostępnych w dwóch dawkach: 200mg i 400mg. Lek wydaje się wyłącznie z przepisu lekarza. Jest dostępny tylko na receptę.
2. Wskazania do stosowania leku Tegretol
Wskazaniem do stosowania Tegretolu jest:
- leczenie padaczki (napady częściowe złożone lub proste oraz napady uogólnione toniczno-kloniczne),
- zespół maniakalny oraz zapobieganie nawrotom choroby afektywnej dwubiegunowej,
- idiopatyczny nerwoból nerwu językowo-gardłowego,
- idiopatyczny nerwoból nerwu trójdzielnego oraz nerwoból nerwu trójdzielnego w przebiegu stwardnienia rozsianego,
- alkoholowy zespół abstynencyjny.
U dzieci lek może być stosowany u dzieci jedynie pod warunkiem stosowania się do zaleceń lekarza.
3. Stosowanie i dawkowanie Tegretolu
Lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie należy przekraczać zalecanej dawki. Tę zawsze indywidualnie ustala lekarz, zawsze po pełnym badaniu lekarskim.
W przypadku padaczki terapia zwykle zaczyna się od dawki 100–200mg dwa razy dziennie i stopniowo się ją zwiększa. W leczeniu alkoholowego zespołu odstawiennego optymalna dawka wynosi 200mg 3 razy dziennie, przy bólu nerwu trójdzielnego 200 –400mg na dobę, a w leczeniu choroby afektywnej dwubiegunowej i zespołów maniakalnych 400–1600 mg.
Tabletki Tegretol można przyjmować w trakcie posiłku lub niezależnie od niego. Ważne, by popijać je wodą. Choć można je dzielić, należy połknąć bez rozgryzania. W sytuacji, gdy pacjent ma problem z połykaniem tabletek, zaleca się włączenie zawiesiny.
4. Przeciwwskazania i środki ostrożności
Leku Tegretol nie należy stosować, gdy u pacjenta stwierdzono uczulenie na karbamazepinę lub jakikolwiek składnik leku. Ponadto przeciwwskazaniem jest poważna choroba serca lub krwi (obecnie lub w przeszłości), porfiria wątrobowa, a także stosowanie leków z grupy inhibitorów MAO.
Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku zdiagnozowanej psychozy, choroby krwi, choroby serca, tarczycy, wątroby lub nerek występujące (obecnie lub w przeszłości), jaskrę, także u kobiet w wieku rozrodczym, zarówno planujących ciążę jak i przyjmujących hormonalne środki antykoncepcyjne.
Jeśli podczas stosowania leku pojawiły się takie objawy jak zawroty głowy lub zaburzenia widzenia, uczucie senności, podwójne widzenie czy brak koordynacji ruchowej, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać żadnych maszyn.
Zobacz także:
5. Tegretol a ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza się, że może w niej być lub gdy planuje mieć dziecko, przed zastosowaniem leku powinna poradzić się lekarza. To ważne, ponieważ stosowanie Tegretolu stanowi zagrożenie dla dziecka. Jeśli pacjentka stosowała lek zanim zaszła w ciążę, nie należy przerywać leczenia póki nie skonsultuje się z lekarzem.
Ponieważ karbamazepina przenika do mleka kobiet karmiących, leku nie powinno się go stosować podczas karmienia piersią, chyba że lekarza zadecyduje inaczej. W takich przypadkach należy obserwować dziecko i gdy pojawią się takie objawy jak nadmierna senność, skontaktować się z lekarzem.
6. Skutki uboczne Tegretolu
Ze stosowaniem leku Tegretol wiąże się ryzyko działań niepożądanych. Obserwuje się takie skutki uboczne jak:
- zapalenie skóry, wysypka, zaczerwienienie, świąd,
- utrata koordynacji ruchowej,
- wymioty, nudności,
- ból głowy, zawroty głowy, podwójne widzenie, niewyraźne widzenie
- senność, zmęczenie,
- obrzęk wokół kostek, stóp lub podudzi, zatrzymanie płynów, zwiększenie masy ciała,
- suchość w ustach
- leukopenia,
- trombocytopenia,
- eozynofilia
Lista leków i substancji, których nie można łączyć z Tegretolem jest długa. Można na niej znaleźć kortykosteroidy, antybiotyki oraz leki przeciwdepresyjne, przeciwlękowe, przeciwzakrzepowe, przeciwgrzybicze, przeciwbólowe i przeciwzapalne, przeciwhistaminowe, przeciwwymiotne, a także inne leki przeciwpadaczkowe oraz ziele dziurawca czy sok grejfrutowy.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.