Trwa ładowanie...

Terapia Icemana. Zmniejsza ryzyko raka, cukrzycy i chorób serca

 Paula Jakubasik
15.03.2024 12:52
Światowy rekordzista zdradza swoją terapię. "Przywróciło mnie to do życia. To mnie uzdrowiło"
Światowy rekordzista zdradza swoją terapię. "Przywróciło mnie to do życia. To mnie uzdrowiło" (Instagram)

Badania wskazują, że głębokie oddychanie i terapia zimną wodą to techniki, które mogą zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób zapalnych. Redukują prawdopodobieństwo zachorowania na raka, cukrzycę, choroby serca czy Alzheimera. Na czym polega terapia Icemana?

spis treści

1. Metofa Wima Hofa

Brytyjscy naukowcy odkryli, że metoda Wima Hofa, opracowana przez człowieka, który jest posiadaczem 26 rekordów świata, wywołuje reakcję przeciwzapalną. Stan zapalny może przyczynić się do rozwoju wielu niebezpiecznych chorób, wpływających negatywnie na funkcjonowanie całego organizmu.

Badacze stwierdzili, że potrzebne są dalsze prace, aby potwierdzić działanie metody, która obejmuje ćwiczenia oddechowe i terapię zimnem.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

- Wydaje się, że metoda Wima Hofa przynosi największe korzyści w kategoriach stresu i reakcji przeciwzapalnej. Zapalenie, zwłaszcza przewlekłe, może powodować poważne powikłania, takie jak choroby serca, nowotwory, cukrzyca, zapalenie stawów, choroba Alzheimera i nieswoiste zapalenie jelit. Dlatego zmniejszenie stanu zapalnego jest korzystne - mówi Dr Omar Almahayni z Uniwersytetu w Warwick.

Metoda Wima Hofa, określana również jako terapia Icemana, to program lifestylowy mający na celu poprawę życia człowieka i jego połączenia z naturą.

- Wierzę w to, co robię. Chcę zmieniać świat, przynosząc światu autonomię, miłość, szczęście, siłę i zdrowie - przekonuje Wim Hof.

Metoda opiera się na trzech filarach: oddychaniu, terapii zimnem i zaangażowaniu. Technika oddychania polega na wzięciu od 30 do 40 głębokich oddechów, wstrzymaniu powietrza tak długo, jak to możliwe, a następnie nabraniu głębokiego oddechu regeneracyjnego.

Iceman zaleca robienie tego jednocześnie z narażaniem organizmu na zimno, co wiąże się z szeregiem korzyści, np. przyspieszeniem regeneracji po wysiłku.

- Naprawdę zdałem sobie sprawę, jakie korzyści przynosi zimno, kiedy opłakiwałem śmierć mojej żony Olayi w 1995 roku. Miała depresję i pogrążyła się w ciemności. Zostałem sam z czwórką dzieci do opieki i bez pieniędzy, zmagając się z głęboką agonią emocjonalną, a jednocześnie musiałem być silny dla moich dzieci. Dzieci pozwoliły mi przetrwać, ale to zimno przywróciło mnie do życia. To mnie uzdrowiło - wyznaje Wim Hof.

- Zamiast kierować się złamanymi emocjami, zimna woda doprowadziła mnie do spokoju i dała mojemu złamanemu sercu szansę na odpoczynek, regenerację i rehabilitację - dodaje.

W najnowszym badaniu, opublikowanym w PLOS One, dokonano przeglądu danych z dziewięciu innych testów, w których wzięło udział prawie 200 osób.

Naukowcy przyjrzeli się, jak ludzie stosujący tę metodę zmienili się fizycznie i psychicznie. Największe zmiany zaobserwowano w odpowiedzi przeciwzapalnej, co może pomóc w redukcji ryzyka rozwoju chorób przewlekłych.

Potwierdzono, że metoda Wima Hofa jest interesująca, ale potrzeba dalszych badań nad jej wpływem na stres, stan zapalny i ogólny stan zdrowia.

2. Specjalna technika oddychania

Technika oddychania jest łatwa i składa się z czterech kroków. Zaleca się jej wykonywanie tuż po przebudzeniu lub przed posiłkiem, gdy żołądek jest jeszcze pusty.

Hof ostrzega, że w rzadkich przypadkach technika może prowadzić do utraty przytomności, dlatego dla bezpieczeństwa najlepiej usiąść lub się położyć. Należy wziąć od 30 do 40 głębokich oddechów, zamykając oczy i skupiając się wyłącznie na sposobie oddychania.

Wdech przez nos lub usta, wydech koniecznie przez usta. Powietrze powinno w pierwszej kolejności spowodować uniesienie brzucha, a następnie klatki piersiowej.

Głębokie oddechy mogą spowodować wystąpienie zawrotów głowy lub mrowienia w palcach i stopach, są to całkowicie normalne i nieszkodliwe odczucia.

Po ostatnim wydechu należy nabrać najwięcej powietrza, jak to możliwe, wypuścić je i przestać oddychać, do momentu aż pojawi się silna potrzeba nabrania oddechu.

Wdech powinien być na tyle duży, by wypełnić klatkę piersiową i brzuch. Należy wstrzymać go na 15 sekund i spokojnie wypuścić. Metodę można powtórzyć od trzech do czterech razy, a następnie powoli wrócić do codziennych zajęć.

Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze