Teraz są najzdrowsze. Mają związki, które uderzają w raka trzustki, prostaty i piersi
Ogórek to warzywo często spożywane w okresie wiosennym i letnim. Jego atrakcyjny wygląd na talerzu oraz przyjemny zapach pobudzają zmysły. Jednak warto jeść go także ze względu na udokumentowane właściwości antynowotworowe.
1. Ogórek a nowotwory
W badaniach opublikowanych przez naukowców z USA i Chin w czasopiśmie "Cancer Letter" udowodniono, że spożywanie ogórka hamuje wzrost komórek związanych z rozwojem różnych typów nowotworów, takich jak rak prostaty, trzustki i piersi. Jest to efekt działania substancji zwanej kurkubitacyną, która jest obecna w ogórku.
Właściwości antynowotworowe przypisuje się też flawonoidom, luteinie i kwasowi kawowemu. Poza tym ogórek jest bogaty w witaminy z grupy B, witaminę C, A, E i K oraz składniki mineralne, w tym wapń, żelazo, magnez, potas i sód.
2. Właściwości ogórka
Za sprawą wysokiej zawartości wody, która wynosi około 90 proc., świeży ogórek jest idealnym sposobem na orzeźwienie w gorące dni. Spożywanie tego warzywa jest zalecane dla osób, które mają trudności z regularnym przyjmowaniem płynów.
Ogórki mają działanie moczopędne, co przeciwdziała zatrzymywaniu się wody w organizmie, pomaga w usuwaniu nadmiaru płynów i zmniejsza obrzęki.
Dodatkowo zawartość magnezu i potasu w ogórkach przyczynia się do regulowania ciśnienia krwi. Spożywanie tego warzywa ma również korzystny wpływ na układ pokarmowy, ponieważ zawarty w nich błonnik pomaga oczyścić jelita i przyczynia się do złagodzenia refluksu żołądkowego.
Zielony ogórek jest polecany dla osób z cukrzycą ze względu na niski indeks glikemiczny (IG = 15). Dodatkowo zawiera jedynie 15 kalorii w 100 gramach.
Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.