Trwa ładowanie...

Test Allena - kiedy i jak go wykonać, co oznacza nieprawidłowy test Allena?

 Kinga Olchowy
13.07.2021 15:15
Test Allena to badanie, które pozwala szybko ocenić, czy krążenie w obrębie kończyn górnych jest prawidłowe
Test Allena to badanie, które pozwala szybko ocenić, czy krążenie w obrębie kończyn górnych jest prawidłowe (123rf)

Test Allena to badanie, które pozwala szybko ocenić, czy krążenie w obrębie kończyn górnych jest prawidłowe. Nie wymaga posiadania żadnego diagnostycznego sprzętu i może je przeprowadzić każdy lekarz. Dzięki przeprowadzeniu tego testu możliwa jest nie tylko ocena wydolności krążeniowej w ręce, ale także dalsze podejmowanie działań diagnostycznych i leczniczych. Jak przeprowadzić test Allena i co wynik mówi o stanie naszego zdrowia?

spis treści

1. Co to jest test Allena?

Test Allena to prosta metoda, która pozwala na określenie wydolności krążenia w kończynach górnych. Opiera się na obserwacji tzw. krążenia kapilarnego - w naczyniach włosowatych w palcach. Najlepiej widać to pod paznokciami lub na opuszkach.

Podczas testu Allena mierzy się czas wypełnienia naczyń krwionośnym po chwilowym zablokowaniu dostępu krwi do kończyny. Jeśli jest on zbyt długi lub za krótki, można mówić o upośledzeniu krążenia tętniczego i należy pacjenta skierować na dalsze postępowanie diagnostyczne.

2. Jak przeprowadzić test Allena?

Aby wykonać test Allena, pacjent musi być w pozycji siedzącej, najlepiej przy stole. Jego ręka musi być luźno oparta o blat i obrócona w taki sposób, aby grzbiet dłoni leżał na stole - podobną pozycję przyjmuje się także podczas pomiaru ciśnienia krwi.

Zobacz film: "Otyłość. Historia Aleksandry"

Ręka powinna być zgięta w łokciu pod kątem 45 stopni. Dodatkowo pacjenta nie powinny krępować ciasne rękawy ani biżuteria - cała ręka ma mieć swobodny przepływ krwi.

Następnie specjalista ocenia krążenie krwi włośniczkowej - w tym celu ogląda dokładnie opuszki palców oraz paznokcie (do badania wszelki manicure musi być usunięty). Prawidłowe krążenie krwi stwierdza się, kiedy naczynia pod płytką paznokciową są różowe lub jasnoczerwone, a cała powierzchnia opuszka i łożyska paznokcia wypełnione równomiernie.

Podczas testu Allena ocenia się także, jak mocno wyczuwalny jest puls przy nadgarstku - w ten sposób sprawdza się wydolność tętnicy promieniowej i łokciowej.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Kolejnym etapem jest czasowe zablokowanie dopływu krwi z tętnicy promieniowej i łokciowej poprzez odpowiedni ucisk. Najpierw pacjent zaciska pięść na około 30 sekund, a następnie osoba badająca zamyka przepływ krwi poprzez mocne uciśnięcie ręki. Powinna się ona stać blada. Kiedy krew opłynie z ręki, odblokowuje się ucisk i mierzy czas, w jakim krążenie wróciło do normalnego rytmu.

Test Allena można przeprowadzić tylko dla jednej tętnicy lub dla obu naraz. Zależy to od indywidualnych zaleceń lekarza oraz od jego podejrzeń co do stanu zdrowia pacjenta.

3. Nieprawidłowy test Allena

Jeśli opuszki palców są blade, paznokcie zbyt jasne, a tętno przy nadgarstku nieznacznie wyczuwalne, oznacza to, że układ krążenia działa nieprawidłowo.

Czas powrotu krążenia na właściwy rytm nie powinien natomiast przekraczać 5 sekund, wówczas uznaje się go za prawidłowy. Jeśli czas ten jest dłuższy, należy skierować pacjenta na dalszą diagnostykę. Warto wykonać przede wszystkim USG Doppler oraz badanie angiograficzne z wykorzystaniem kontrastu. To pozwoli na dokładne rozpoznanie schorzenia.

4. Kiedy zrobić test Allena?

Wskazaniem do przeprowadzenia testu Allena jest podejrzenie niewydolności krążeniowej w jednej lub obu kończynach górnych. Taki stan może mieć wiele groźnych przyczyn i wskazywać na takie choroby, jak:

  • miażdżyca
  • zakrzepica
  • zapalenie tętnic
  • choroba Bürgera

Test Allena warto przeprowadzić także, kiedy u pacjenta doszło do zwężenia tętnic na skutek urazu lub stanu zapalnego, a także, jeśli istnieje podejrzenie ucisku tętnic przez czynnik zewnętrzny - obrzęk okolicznych tkanek lub obecność guza.

Wskazaniem do przeprowadzenia testu Allena jest także stwierdzenie niewydolności nerek, której leczenie wiąże się z koniecznością wykonania przetoki tętniczo-żylnej. Jeśli test Allena wyjdzie nieprawidłowy, pacjent nie może być zakwalifikowany do zabiegu.

4.1. Z jakimi objawami zgłosić się na test Allena

Test Allena warto przeprowadzić, kiedy pacjent skarży się na następujące objawy:

  • mrowienie w palcach
  • zimne dłonie
  • bladość palców i paznokci
  • zaburzenia czucia
  • drętwienie palców

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze