Test PCT

Test PCT jest jednym z testów wykorzystywanych w diagnostyce niepłodności. Ma on na celu ocenę jakości śluzu szyjkowego pod kątem jego wpływu na ruchliwość plemników, a tym samym na zdolność do zapłodnienia (tzw. test wrogości śluzu). Wykonywany jest on w fazie owulacyjnej, czyli wtedy, kiedy skład i konsystencja śluzu powinny „sprzyjać” plemnikom. Termin owulacji wyznaczany może być na podstawie pomiaru temperatury ciała lub ogólnodostępnych testów owulacyjnych.

Test PCT polega na pobraniu próbki śluzu szyjkowego w czasie od 6 do 12 godzin po stosunku, a następnie ocenie ilości żywych i ruchliwych plemników w próbce. Wynik testu jest prawidłowy, jeśli w trakcie badania próbki w polu widzenia mikroskopu stwierdzi się obecność co najmniej 10 żywych, prawidłowo ruchliwych plemników. Nieprawidłowy wynik testu może być wskazaniem do inseminacji wewnątrzmacicznej. Przed wykonaniem testu PCT zaleca się wstrzymanie od współżycia na 2 dni przed właściwym stosunkiem, a podczas tego stosunku nieużywanie żadnych środków wspomagających, np. maści nawilżających, żeli intymnych, ponieważ mogą one mieć wpływ na wynik testu. Materiał do badania pobiera się za pomocą wziernika i jest to całkowicie bezbolesne.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Test PCT
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Test PCT
Badania

Test KM

Test KM (test inwazyjności Kurzrocka-Millera) jest testem oceniającym podobnie jak test PCT tak zwaną wrogość śluzu szyjkowego. Test

Test LH

Test LH - zdjęcie

Test LH - zdjęcie

Test LH należy do testów paskowych. Szybko wykrywa wzrost poziomu homronu LH w moczu.

Przygotowanie do ciąży

Co to jest test ciążowy? (WIDEO)

Co to jest test ciążowy? (WIDEO) Odtwórz wideo

Jeżeli zastanawiasz się, czy jesteś w ciąży, najlepiej wykonać test ciążowy, który można kupić w każdej aptece. Jeżeli badanie zostanie wykonane (...) prawidłowo, dokładność wyników testu jest niemal w 100% pewna. Dzięki...

Diagnostyka alergii

Test skórny

Test skórny

Testy alergiczne wykonywane metodą "prick test".

Objawy ciąży - rozpoznanie, pierwszy trymestr, test ciążowy

Ciąża bliźniacza

Ciąża bliźniacza

Ciążę bliźniaczą dzieli się na dwa rodzaje: jednojajową i dwujajową. W przypadku pierwszej owocem rozwiązania mogą być bliźnięta syjamskie.

Objawy ciąży - rozpoznanie, pierwszy trymestr, test ciążowy

Inne objawy ciąży

Inne objawy ciąży

W czasie ciąży może się okazać, że ulubiony zapach (np. kwiatów) staje się nie do zniesienia, a inne zapachy, które kobieta tolerowała wcześniej, teraz powodują mdłości i wymioty.

Antykoncepcja hormonalna

Odchudzanie a antykoncepcja

Odchudzanie a antykoncepcja

Tabletki antykoncepcyjne nie są obojętne dla organizmu kobiety, często przyczyniają się do dodatkowych kilogramów, dlatego warto uwzględnić to w swojej diecie.