Trwa ładowanie...

Test PCT

Test PCT jest jednym z testów wykorzystywanych w diagnostyce niepłodności. Ma on na celu ocenę jakości śluzu szyjkowego pod kątem jego wpływu na ruchliwość plemników, a tym samym na zdolność do zapłodnienia (tzw. test wrogości śluzu). Wykonywany jest on w fazie owulacyjnej, czyli wtedy, kiedy skład i konsystencja śluzu powinny „sprzyjać” plemnikom. Termin owulacji wyznaczany może być na podstawie pomiaru temperatury ciała lub ogólnodostępnych testów owulacyjnych.

Test PCT polega na pobraniu próbki śluzu szyjkowego w czasie od 6 do 12 godzin po stosunku, a następnie ocenie ilości żywych i ruchliwych plemników w próbce. Wynik testu jest prawidłowy, jeśli w trakcie badania próbki w polu widzenia mikroskopu stwierdzi się obecność co najmniej 10 żywych, prawidłowo ruchliwych plemników. Nieprawidłowy wynik testu może być wskazaniem do inseminacji wewnątrzmacicznej. Przed wykonaniem testu PCT zaleca się wstrzymanie od współżycia na 2 dni przed właściwym stosunkiem, a podczas tego stosunku nieużywanie żadnych środków wspomagających, np. maści nawilżających, żeli intymnych, ponieważ mogą one mieć wpływ na wynik testu. Materiał do badania pobiera się za pomocą wziernika i jest to całkowicie bezbolesne.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Lek. Magdalena Pikul
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza