Trwa ładowanie...

Testosteron propionat – efekty, skutki uboczne i właściwości substancji

Testosteron propionat to steryd anaboliczny wykorzystywany w celu budowania masy mięśniowej. Cechuje się szybkim działaniem, krótko utrzymuje się w organizmie. Przyjmowany jest poprzez iniekcję, czyli wstrzykiwanie preparatu domięśniowo. Jakich efektów i skutków ubocznych można się spodziewać?

spis treści

1. Co to jest testosteron propionat

Testosteron propionat, znany pod nazwą test-pro, to steryd i jedna z najpopularniejszych postaci testosteronu o charakterze anabolicznym oraz androgennym. Jest rodzajem hormonu, estrem testosteronu opartym na roztworze olejowym. Występuje w formie roztworu do iniekcji.

Zobacz film: "Wyznanie uzależnionego od dopalaczy: "Mam zgniłą nogę, pootwierały mi się rany""

Propionat testosteronu stosuje się w celu zbudowania czystej masy mięśniowej oraz redukcji tkanki tłuszczowej. Jest wykorzystywany przez kulturystów oraz osoby, którym zależy na szybkim przyroście masy mięśniowej, jak i sportowców uprawiających dyscypliny sportu, w których zawodnicy podlegają limitowi wagowemu (kolarstwo, lekkoatletyka, boks, MMA, trójbój siłowy).

2. Testosteron propionat – efekty, działanie i właściwości

Jakich efektów można się spodziewać po zastosowaniu propionatu testosteronu? To przede wszystkim przyspieszona budowa masy mięśniowej (konieczne jest dostarczanie odpowiednich ilości białka).

Przyrosty masy nie są tak imponujące jak w przypadku dłużej działających formach testosteronu. Typowe za to jest, że sylwetka wydaje się mocniej wyrzeźbiona, a mięśnie sprawiają wrażenie bardziej twardych. Według specjalistów przyrosty nabyte w czasie pierwszego kontaktu to wynik w granicach nawet 4 kg masy mięśniowej w ciągu pierwszych kilku tygodni.

Innymi efektami stosowania propionatu testosteronu jest:

Propionatu testosteronu nie cechuje tak długi czas działania, jakim charakteryzują się inne popularne odmiany testosteronu. Dzięki temu efekty jego stosowania pojawiają się zdecydowanie szybciej (efekty jego działania można poczuć już po pierwszym zastrzyku).

Z tego samego powodu jednak substancja utrzymuje się w organizmie krótko (tzw. krótki testosteron). Okres działania substancji wynosi około 48 godzin. To dlatego w celu utrzymania stabilnego stężenia testosteronu we krwi na odpowiednim poziomie substancja wymaga częstych iniekcji.

3. Jak brać testosteron propionat?

Aby utrzymać odpowiednie stężenie testosteronu propionatu we krwi, iniekcje wykonuje się co drugi dzień, a nawet codziennie. Ile brać testosteron propionat? Od 3 miesięcy do nawet roku. Przeciętnie cykl trwa od 6 do 8 tygodni.

Jak wygląda kwestia dawkowania?

  • Osoby początkujące stosują testosteron propionat w dawkach od 50 do 75 mg/e2d.
  • Osoby średniozaawansowane biorą test-pro w dawkach od 75 do 100 mg/e2d.
  • Zawodnicy zaawansowani stosują testosteron propionat w dawce co najmniej 100, dochodzącej nawet do 200 mg/e2d.

4. Testosteron propionat – działania niepożądane

Choć testosteron propionat jest uznawany za jeden z najłagodniejszych sterydów, jak każdy anabolik jest sztuczną ingerencją w organizm. Ma to swoje konsekwencje.

Czy testosteron propionat jest szkodliwy? Tak, co wynika głównie z tego, że cechuje go wysoka androgenność. Ponadto hormon wpływa nie tylko na tkankę mięśniową, ale również tłuszczową i kostną oraz układ nerwowy, sercowo-naczyniowy, odpornościowy i rozrodczy. To dlatego jego stosowanie wiąże się z ryzykiem pojawienia się takich skutków ubocznych jak:

Działania niepożądane mogą pojawić się zarówno podczas stosowania substancji, ale i po jej odstawieniu. W tym kontekście osoby stosujące test-pro dostrzegają pewną zaletę „krótkiego testosteronu” – w każdej chwili można go odstawić. Szybka reakcja na pojawiające się działania niepożądane oznacza, że w krótkim czasie steryd przestaje działać w organizmie. Ze względu na krótki okres aktywności, łatwiej też kontrolować jego stężenie we krwi.

Przeciwwskazaniem do stosowania propionatu testosteronu są problemy z nadciśnieniem, wątrobą, nerkami czy choroby serca.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza