Testy alergiczne z krwi - charakterystyka, przebieg badania, wady i zalety

Objawy alergii bardzo często pojawiają się po bezpośrednim kontakcie organizmu z alergenem, lecz nie zawsze są one diagnozowane jako symptom uczulenia, gdyż objawy alergii mogą być bardzo podobne do symptomów innych chorób. Gdy pojawiają się pierwsze podejrzenia alergii warto udać się do specjalisty, aby zlecił badania, dzięki którym określimy, jakie alergeny są odpowiedzialne za objawy nietolerancji. Najczęściej są to testy alergiczne z krwi.

1. Testy alergiczne z krwi - charakterystyka

Zdarza się, że wykrycie alergenu, który powoduje alergię w organizmie, nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza w przypadku alergii krzyżowych (wywoływanych przez jednoczesne działanie przynajmniej dwóch alergenów). W tym momencie pomoc stanowią testy alergiczne z krwi, które wskażą substancję uczulającą organizm.

Testy alergiczne z krwi to podstawowe badania diagnostyczne, które wykonuje się w celu wykrycia lub potwierdzenia alergenu wywołującego objawy. W diagnostyce alergii wykorzystuje się wiele testów, a zastosowanie konkretnego badania zależy od rodzaju podejrzewanej alergii. Jednym z najbezpieczniejszych i najbardziej skutecznych testów alergii jest badanie z krwi (inaczej zwane badaniem serologicznym lub testem alergicznym z krwi).

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

W alergologii taki rodzaj testu alergicznego z krwi polega na badaniu krwi pacjenta w celu potwierdzenia uczulenia na dany alergen. Negatywny wynik testu świadczy o tym, że osoba badana najprawdopodobniej nie jest uczulona na określony rodzaj antygenu. Pozytywny wynik testu alergicznego z krwi potwierdza występowanie alergii.

5 najdziwiniejszych alergii
5 najdziwiniejszych alergii [6 zdjęć]

Jest jedną z najczęściej występujących chorób na świecie. Objawia się już we wczesnym dzieciństwie i...

zobacz galerię

2. Testy alergiczne z krwi - przebieg badania

Podczas testu alergicznego z krwi pobiera się krew od pacjenta (zazwyczaj z żyły łokciowej) w celu wykrycia przeciwciał IgE przeciw konkretnym antygenom. Następnie krew jest badana w laboratorium. Z pobranej krwi, w surowicy oznacza się IgE całkowite (całkowite stężenie przeciwciał IgE) oraz IgE swoiste (swoiste stężenie przeciwciał IgE) za pomocą metod enzymatycznych lub radioimmunologicznych. Immunoglobuliny te w warunkach normalnych pełnią funkcję ochrony organizmu przed pasożytami.

W przypadku wystąpienia alergii, organizm wytwarza przeciwciała w “obronie” przed nieszkodliwymi dla organizmu substancjami, które stają się alergenami. W celu kompletnej diagnozy alergii na dany patogen, często istnieje potrzeba nie tylko wykonania testu alergicznego z krwi, ale też przedstawienia historii chorób pacjenta oraz zlecenie dodatkowych testów alergicznych.

Testy alergiczne z krwi są proste w przeprowadzeniu i skuteczne
Testy alergiczne z krwi są proste w przeprowadzeniu i skuteczne

3. Testy alergiczne z krwi - wady i zalety

Testy alergiczne z krwi nie wymagają wcześniejszego przygotowania organizmu i podobnie jak w przypadku każdego badania morfologii krwi wiążą się z wykonaniem wkłucia. Próby wykonane z krwi są dokładniejsze od pozostałych rodzajów testów, jednak mają one zarówno zalety jak i wady. Testy alergiczne z krwi są dobrą alternatywą dla osób, które nie mogą przystąpić do wykonania testów skórnych.

Zaletą testów alergicznych z krwi jest to, że są bezpieczne, ponieważ nie narażają pacjenta na kontakt z potencjalnie groźnym alergenem, który nie zostaje wprowadzony do organizmu. Przez wykonaniem testu alergicznego z krwi nie trzeba odstawiać leków przeciw-alergicznych, badania można wykonać przy chorobach skóry.

To musisz wiedzieć

Testy alergiczne z krwi są odpowiednie dla niemowląt, małych dzieci (poniżej trzeciego roku życia) a także osób starszych i kobiet w ciąży. Badania w panelach (profile alergiczne zawierają podstawowe i najpopularniejsze alergeny. Pojedyncze alergeny można wybrać spośród kilkuset alergenów pokarmowych i wziewnych), wymagają jedynie jednego ukłucia zamiast kilkunastu.

Wadami testów alergicznych z krwi jest czas oczekiwania na wyniki (nawet kilka dni). Testy alergiczne z krwi są pomocne tylko w alergii IgE zależnej (ok. 50% przypadków alergii). Minusem tego rodzaju testu jest jego cena, która jest dość wysoka (chociaż w niektórych przychodniach jest możliwość wykonania testów na NFZ, lecz nie zawsze są one refundowane)

spis treści
rozwiń
Następny artykuł: Testy kontaktowe badające alergię na metale i środki chemiczne

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.