Testy alergiczne z krwi - charakterystyka, przebieg badania, wady i zalety

Objawy alergii bardzo często pojawiają się po bezpośrednim kontakcie organizmu z alergenem, lecz nie zawsze są one diagnozowane jako symptom uczulenia, gdyż objawy alergii mogą być bardzo podobne do symptomów innych chorób. Gdy pojawiają się pierwsze podejrzenia alergii warto udać się do specjalisty, aby zlecił badania, dzięki którym określimy, jakie alergeny są odpowiedzialne za objawy nietolerancji. Najczęściej są to testy alergiczne z krwi.

Testy alergiczne z krwi - charakterystyka

Zdarza się, że wykrycie alergenu, który powoduje alergię w organizmie, nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza w przypadku alergii krzyżowych (wywoływanych przez jednoczesne działanie przynajmniej dwóch alergenów). W tym momencie pomoc stanowią testy alergiczne z krwi, które wskażą substancję uczulającą organizm.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Testy alergiczne z krwi to podstawowe badania diagnostyczne, które wykonuje się w celu wykrycia lub potwierdzenia alergenu wywołującego objawy. W diagnostyce alergii wykorzystuje się wiele testów, a zastosowanie konkretnego badania zależy od rodzaju podejrzewanej alergii. Jednym z najbezpieczniejszych i najbardziej skutecznych testów alergii jest badanie z krwi (inaczej zwane badaniem serologicznym lub testem alergicznym z krwi).

W alergologii taki rodzaj testu alergicznego z krwi polega na badaniu krwi pacjenta w celu potwierdzenia uczulenia na dany alergen. Negatywny wynik testu świadczy o tym, że osoba badana najprawdopodobniej nie jest uczulona na określony rodzaj antygenu. Pozytywny wynik testu alergicznego z krwi potwierdza występowanie alergii.

5 najdziwiniejszych alergii

Jest jedną z najczęściej występujących chorób na świecie. Objawia się już we wczesnym dzieciństwie i trwa przez całe życie, choć jej objawy można zminimalizować....

Testy alergiczne z krwi - przebieg badania

Podczas testu alergicznego z krwi pobiera się krew od pacjenta (zazwyczaj z żyły łokciowej) w celu wykrycia przeciwciał IgE przeciw konkretnym antygenom. Następnie krew jest badana w laboratorium. Z pobranej krwi, w surowicy oznacza się IgE całkowite (całkowite stężenie przeciwciał IgE) oraz IgE swoiste (swoiste stężenie przeciwciał IgE) za pomocą metod enzymatycznych lub radioimmunologicznych. Immunoglobuliny te w warunkach normalnych pełnią funkcję ochrony organizmu przed pasożytami.

W przypadku wystąpienia alergii, organizm wytwarza przeciwciała w “obronie” przed nieszkodliwymi dla organizmu substancjami, które stają się alergenami. W celu kompletnej diagnozy alergii na dany patogen, często istnieje potrzeba nie tylko wykonania testu alergicznego z krwi, ale też przedstawienia historii chorób pacjenta oraz zlecenie dodatkowych testów alergicznych.

Testy alergiczne z krwi - wady i zalety

Testy alergiczne z krwi nie wymagają wcześniejszego przygotowania organizmu i podobnie jak w przypadku każdego badania morfologii krwi wiążą się z wykonaniem wkłucia. Próby wykonane z krwi są dokładniejsze od pozostałych rodzajów testów, jednak mają one zarówno zalety jak i wady. Testy alergiczne z krwi są dobrą alternatywą dla osób, które nie mogą przystąpić do wykonania testów skórnych.

Zaletą testów alergicznych z krwi jest to, że są bezpieczne, ponieważ nie narażają pacjenta na kontakt z potencjalnie groźnym alergenem, który nie zostaje wprowadzony do organizmu. Przez wykonaniem testu alergicznego z krwi nie trzeba odstawiać leków przeciw-alergicznych, badania można wykonać przy chorobach skóry.

Testy alergiczne z krwi są odpowiednie dla niemowląt, małych dzieci (poniżej trzeciego roku życia) a także osób starszych i kobiet w ciąży. Badania w panelach (profile alergiczne zawierają podstawowe i najpopularniejsze alergeny. Pojedyncze alergeny można wybrać spośród kilkuset alergenów pokarmowych i wziewnych), wymagają jedynie jednego ukłucia zamiast kilkunastu.

Wadami testów alergicznych z krwi jest czas oczekiwania na wyniki (nawet kilka dni). Testy alergiczne z krwi są pomocne tylko w alergii IgE zależnej (ok. 50% przypadków alergii). Minusem tego rodzaju testu jest jego cena, która jest dość wysoka (chociaż w niektórych przychodniach jest możliwość wykonania testów na NFZ, lecz nie zawsze są one refundowane)

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Alergia - testy diagnostyczne
najnowsze pytania

Alergia

Odpowiada: Lek. Aneta Zwierzchowska

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Alergia - testy diagnostyczne
Żywność ekologiczna

Wady i zalety ekożywności

Wady i zalety ekożywności

Żywność ekologiczna Żywność ekologiczna ma bardzo wiele zalet, jednak ma również wady, co również trzeba wziąć pod uwagę w bilansowaniu diety.

Poród w wodzie - przebieg, zalety, wskazania i przeciwwskazania

Poród w wodzie - przebieg (WIDEO)

Poród w wodzie - przebieg (WIDEO) Odtwórz wideo

. Zapewnia więc jej to większy komfort podczas porodu. Czy taka metoda jest bardziej naturalna? Jakie są inne wady i zalety? Na te pytania odpowie profesor

Bieganie - profilaktyka zawału, wpływ na zdrowie, zalety

Błędy podczas biegania

Błędy podczas biegania

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, iż nieodpowiednia technika może doprowadzić do bólu pleców, drętwienia kończyn oraz wady postawy.

Zabiegi

Miniimplanty - charakterystyka, przebieg zabiegu, zalety, wady

wykorzystywane są do zakładania mostów międzyzębowych, stabilizacji protez oraz w ortodoncji do leczenia wad zgryzu. Miniimplanty - zalety (...) , jak i dziąseł. * Uzupełnienie braków zębowych mostem * Implanty jednofazowe *...

Ablacja serca - wskazania, przygotowanie, przebieg, zalecenia

Ablacja - badania serca przed zabiegiem (WIDEO)

Ablacja - badania serca przed zabiegiem (WIDEO) Odtwórz wideo

być wykonane podstawowe badania biochemiczne, które określają ogólny stan pacjenta, a więc: morfologia krwi, grupa krwi, koagulogram (układ krzepnięcia (...) . Ponieważ ablacja nie jest zabiegiem rutynowym,...