Trwa ładowanie...

Testy alergiczne z krwi - przebieg badania, wady i zalety

 Anna Krzpiet
04.01.2024 09:27
Testy alergiczne z krwi
Testy alergiczne z krwi (123rf)

Objawy alergii bardzo często pojawiają się po bezpośrednim kontakcie organizmu z alergenem, lecz nie zawsze są one diagnozowane jako symptom uczulenia. Gdy pojawiają się pierwsze podejrzenia alergii warto udać się do specjalisty, aby zlecił badania, dzięki którym określimy, jakie alergeny są odpowiedzialne za objawy nietolerancji. Najczęściej są to testy alergiczne z krwi.

spis treści

1. Testy alergiczne z krwi - charakterystyka

Zdarza się, że wykrycie alergenu, który powoduje alergię w organizmie, nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza w przypadku alergii krzyżowych (wywoływanych przez jednoczesne działanie przynajmniej dwóch alergenów). W tym momencie pomoc stanowią testy alergiczne z krwi, które wskażą substancję uczulającą organizm.

Charakterystyczne dla testów alergicznych z krwi to fakt, że są to podstawowe badania diagnostyczne, które wykonuje się w celu wykrycia lub potwierdzenia alergenu wywołującego objawy. Diagnostyka alergii wykorzystuje wiele testów, a zastosowanie konkretnego badania zależy od rodzaju podejrzewanej alergii. Najbezpieczniejszy i najbardziej skuteczny test alergii jest badanie z krwi (inaczej zwane badaniem serologicznym lub testem alergicznym z krwi).

Zobacz film: "Pierwsze symptomy alergii"

W alergologii taki rodzaj testu alergicznego z krwi polega na badaniu krwi pacjenta w celu potwierdzenia uczulenia na dany alergen. Negatywny wynik testu alergicznego z krwi świadczy o tym, że osoba badana najprawdopodobniej nie jest uczulona na określony rodzaj antygenu. Pozytywny wynik testu alergicznego z krwi potwierdza występowanie alergii. Pacjent po wykonaniu testu może dowiedzieć się, że zmaga się z alergią na pleśń, alergią na pyłki drzew czy alergią na sierść kota.

5 najdziwiniejszych alergii
5 najdziwiniejszych alergii [6 zdjęć]

Jest jedną z najczęściej występujących chorób na świecie. Objawia się już we wczesnym dzieciństwie i

zobacz galerię

2. Testy alergiczne z krwi - przebieg badania

Jak wygląda przebieg badania podczas testu alergicznego z krwi? Otóż pobiera się krew od pacjenta (zazwyczaj z żyły łokciowej) w celu wykrycia przeciwciał IgE przeciw konkretnym antygenom. Następnie krew jest badana w laboratorium.

Z pobranej krwi, w surowicy oznacza się IgE całkowite (całkowite stężenie przeciwciał IgE) oraz IgE swoiste (swoiste stężenie przeciwciał IgE) za pomocą metod enzymatycznych lub radioimmunologicznych. Immunoglobuliny te w warunkach normalnych pełnią funkcję ochrony organizmu przed pasożytami.

W przypadku wystąpienia alergii, organizm wytwarza przeciwciała w “obronie” przed nieszkodliwymi dla organizmu substancjami, które stają się alergenami. W celu kompletnej diagnozy alergii na dany patogen, często istnieje potrzeba nie tylko wykonania testu alergicznego z krwi, ale też przedstawienia historii chorób pacjenta oraz zlecenie dodatkowych testów alergicznych.

Testy alergiczne z krwi są proste w przeprowadzeniu i skuteczne
Testy alergiczne z krwi są proste w przeprowadzeniu i skuteczne

3. Testy alergiczne z krwi - wady i zalety

Testy alergiczne z krwi nie wymagają wcześniejszego przygotowania organizmu i podobnie jak w przypadku każdego badania morfologii krwi wiążą się z wykonaniem wkłucia. Próby wykonane z krwi są dokładniejsze od pozostałych rodzajów testów. Jednak mają testy alergiczne z krwi zalety jak i wady. Testy alergiczne z krwi są dobrą alternatywą dla osób, które nie mogą przystąpić do wykonania testów skórnych.

Zaleta testów alergicznych z krwi to to, że są bezpieczne, ponieważ nie narażają pacjenta na kontakt z potencjalnie groźnym alergenem, który nie zostaje wprowadzony do organizmu. Przez wykonaniem testu alergicznego z krwi nie trzeba odstawiać leków przeciw-alergicznych, badania można wykonać przy chorobach skóry.

To musisz wiedzieć

Testy alergiczne z krwi są odpowiednie dla niemowląt, małych dzieci (poniżej trzeciego roku życia) a także osób starszych i kobiet w ciąży. Badania w panelach (profile alergiczne zawierają podstawowe i najpopularniejsze alergeny. Pojedyncze alergeny można wybrać spośród kilkuset alergenów pokarmowych i wziewnych), wymagają jedynie jednego ukłucia zamiast kilkunastu.

Wady testów alergicznych z krwi to czas oczekiwania na wyniki (nawet kilka dni). Testy alergiczne z krwi są pomocne tylko w alergii IgE zależnej (ok. 50% przypadków alergii). Minusem tego rodzaju testu jest jego cena testów alergicznych z krwi, która jest dość wysoka (chociaż w niektórych przychodniach jest możliwość wykonania testów na NFZ, lecz nie zawsze są one refundowane).

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Testy kontaktowe badające alergię na metale i środki chemiczne
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze