Thyrozol - działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne
Thyrozol to preparat stosowany do zachowawczego leczenia nadczynności tarczycy. Substancją czynną jest tiamazol, który przeciwdziała nadmiernej produkcji hormonów tarczycowych. Co warto wiedzieć o preparacie Thyrozol i kiedy się go stosuje?
1. Co to jest Thyrozol?
Thyrozol to lek wykorzystywany do zachowawczego leczenia nadczynności tarczycy. Substancja czynna tiamazol hamuje syntezę hormonów tarczycowych, dzięki czemu zmniejsza nadreaktywność tego narządu.
Mechanizm działania preparatu polega przede wszystkim na blokowaniu przyłączaniu jodu do cząsteczek tyrozyny, związku niezbędnego do wytwarzania hormonów - tyroksyny i trójjodotyroniny.
2. Wskazania do stosowania leku Thyrozol
Wskazania do zażywania leku Thyrozol to przede wszystkim nadmierna produkcja hormonów tarczycowych w następujących przypadkach:
- nadczynność tarczycy,
- planowana operacja tarczycy,
- planowane leczenie jodem radioaktywnym,
- zakończone leczenie jodem radioaktywnym.
Terapia preparatem Thyrozol jest też wdrażana profilaktycznie, by uniknąć zbyt dużej produkcji hormonów tarczycy przed zwiększeniem ekspozycji organizmu na jod. Zwykle ma to miejsce przed badaniem z użyciem środków kontrastowych, po zdiagnozowaniu obecności gruczolaków autonomicznych lub gdy nadmierne wytwarzanie hormonów występuje teraz, lub występowało w przeszłości.
3. Przeciwwskazania do stosowania leku Thyrozol
Thyrozol to preparat stosunkowo bezpieczny, ale nie zaleca się rozpoczynania jego stosowania w przypadku znacznego powiększenia rozmiaru tarczycy z objawami ucisku na tchawicę oraz nadwrażliwości na którykolwiek ze składników.
Lek nie powinien być zażywany również przez osoby ze zmianami w obrazie krwi (granulocytopenia), cholestazą niespowodowaną przez nadczynność tarczycy, a także przebytym uszkodzeniem szpiku po terapii tiamazolem lub karbimazolem.
Wśród przeciwwskazań wymienia się też nietolerancję laktozy oraz ciążę, gdy planowane jest skojarzone leczenie Thyrozolem z hormonami tarczycy.
4. Dawkowanie leku Thyrozol
Preparat Thryzol należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub informacjami zamieszczonymi na ulotce dołączonej do opakowania. Tabletkę zażywa się codziennie rano, po śniadaniu, popijając niewielką ilością wody.
Zazwyczaj dawka początkowa leku Thyrozol dla osób dorosłych wynosi od 10 do 40 mg na dobę, terapia prowadzona jest do momentu unormowania pracy tarczycy. Następnie wprowadza się dawkę podtrzymującą 5-20 mg w połączeniu z hormonami tarczycy lub 2,5-10 mg substancji czynnej w monoterapii.
U dzieci i młodzieży w wieku 3-17 lat zaleca się początkowo stosowanie 0,5 mg na kilogram masy ciała, na dalszym etapie postępowanie ustala lekarz.
Nadmierne wytwarzanie hormonów tarczycy po badaniu z użyciem kontrastu niekiedy wymaga zażywania 10-20 mg tiamazolu na dobę w połączeniu z nadchloranem przez około 10 dni.
Warto pamiętać, że czas trwania leczenia ustala lekarz w zależności od konkretnego wskazania medycznego:
- nadmierne wytwarzanie hormonów tarczycy bez planowanego zabiegu: 6 miesięcy - 2 lata,
- planowana operacja: 3-4 tygodnie przed zabiegiem,
- leczenie przed podaniem jodu radioaktywnego: do czasu wyrównania czynności tarczycy,
- leczenie po podaniu jodu radioaktywnego: 4-6 miesięcy.
5. Możliwe skutki uboczne po zastosowaniu leku Thyrozol
Jak każdy lek, Thyrozol może spowodować pojawienie się skutków ubocznych, ale nie występują one u każdego pacjenta. Możliwe działania niepożądane to:
- gorączka,
- ból brzucha,
- zapalenie błony śluzowej jamy ustnej,
- ból gardła,
- wysypka,
- świąd,
- swędzące bąble pokrzywkowe,
- bóle stawów,
- agranulocytoza,
- zaburzenia lub utrata smaku,
- zmniejszenie liczby płytek krwi (trombocytopenia),
- zmniejszenie liczby wszystkich krwinek (pancytopenia),
- choroba węzłów chłonnych (uogólniona limfadenopatia),
- autoimmunologiczny zespół insulinowy,
- zapalenie lub podrażnienie nerwów,
- obrzęk ślinianek,
- zaburzenia czynności wątroby lub zapalenie wątroby,
- ostre alergiczne reakcje skórne,
- zapalenie trzustki.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.