Trwa ładowanie...

Tiorfan – skład, działanie, wskazania i dawkowanie

Avatar placeholder
06.09.2023 14:19
Tiorfanu stosuje się w leczeniu ostrej biegunki u dorosłych
Tiorfanu stosuje się w leczeniu ostrej biegunki u dorosłych (Adobe Stock)

Tiorfan to lek dostępny bez recepty stosowany w leczeniu objawów ostrej biegunki u osób dorosłych. Jego substancją czynną jest racekadotryl, który zmniejsza nadmierne wydzielanie wody i elektrolitów przez jelita, co jest spowodowane obecnością toksyn lub stanu zapalnego. Jak go dawkować? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania?

spis treści

1. Co to jest Tiorfan?

Tiorfan jest lekiem w postaci kapsułek twardych dostępnym bez recepty. Obecną w nim substancją czynną jest racekadotryl (Racecadotrilum). To prolek ulegający w organizmie przekształceniu do tiorfanu, będącego inhibitorem enkefalinazy jelitowej.

Wskazaniem do stosowania Tiorfanu jest leczenie ostrej biegunki u dorosłych. To dolegliwość, która polega na: częstym oddawaniu stolca (powyżej trzech razy na dobę) o zmienionej konsystencji – płynnej (wodnistej) lub półpłynnej (luźny stolec) oraz w większych ilościach niż zazwyczaj. Przyczyną ostrej biegunki mogą być różne.

Przebieg ostrej biegunki ma charakter nagły, gwałtowny. Dolegliwość wywołuje nie tylko dyskomfort, ale i jest groźna, ponieważ szybko może doprowadzić do odwodnienia oraz utraty minerałów, które są konieczne do prawidłowego funkcjonowania ustroju.

2. Tiorfan – skład leku

Zobacz film: "Zatrucie pokarmowe. Te grupy osób są szczególnie narażone na niebezpieczeństwo"

Kapsułki Tiorfan mają kolor kości słoniowej i zawierają biały proszek o zapachu siarki. Jedna kapsułka twarda Tiorfan zawiera 100 mg racekadotrylu oraz:

  • substancje pomocnicze (proszek) – laktoza, skrobia żelowana kukurydziana, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna,
  • substancje pomocnicze (otoczka kapsułki) – żelatyna, żelaza tlenek żółty (E172), tytanu dwutlenek (E171).

Tiorfan 100 mg jest dostępny bez recepty. Opakowanie zawierające 10 tabletek kosztuje niecałe 40 zł.

Tiorfan – zamiennik

Inne preparaty na rynku polskim zawierające racekadotryl, które mogą być traktowane jako zamienniki, to:

  • kapsułki twarde Bloctil,
  • granulat do sporządzania zawiesiny doustnej Hidrasec 10 mg i Hidrasec 30 mg,
  • granulat do sporządzania zawiesiny doustnej Racedryl.

3. Działanie leku Tiorfan

Tiorfan lek jest wykorzystywany do:

  • leczenia objawowego ostrej biegunki u dorosłych, gdy nie jest możliwe leczenie przyczynowe,
  • leczenia wspomagającego ostrej biegunki u dorosłych, gdy może być zastosowane leczenie przyczynowe.

Tiorfan działa w obrębie jelit. Obecny w nim racekadotryl prowadzi do zmniejszenia nadmiernego wydzielania wody i elektrolitów przez jelita wywołane toksynami lub stanem zapalnym. Nie wpływa na czynność wydzielniczą. Oznacza to, że cechuje go szybkie działanie przeciwbiegunkowe bez zmiany ciągłości pasażu przez jelita.

Tiorfan – dawkowanie

Tiorfan 100 mg należy stosować według zaleceń lekarza lub farmaceuty lub tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta. To pozwala optymalizować terapię, ale i uniknąć działań niepożądanych.

Lek w formie kapsułek twardych do stosowania doustnego należy popić szklanką wody. Tiorfan u osób dorosłych należy stosować w dawce 100 mg niezależnie 3 razy dziennie, najlepiej przed głównymi posiłkami. Leczenie można rozpocząć o każdej porze, przyjmując kapsułkę w dowolnym momencie dnia. Terapię trzeba kontynuować do oddania dwóch normalnych stolców.

4. Przeciwwskazania i skutki uboczne

Choć Tiorfan jest lekiem bezpiecznym, nie może go stosować każdy. Przeciwwskazanie stanowi nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu (Tiorfan zawiera laktozę), ale także ciąża i okres karmienia piersią. Nie zaleca się stosowania leku przy podejrzeniu ciąży oraz u dzieci i niemowląt.

Ze stosowaniem leku Tiorfan wiąże się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Najczęściej obserwuje się takie skutki uboczne jak bóle głowy, rzadziej wysypka i zaczerwienienie skóry oraz obrzęk języka, twarzy, ust, powiek oraz różne zmiany skórne, takie jak różowe zmiany na skórze kończyn i wewnątrz jamy ustnej, pokrzywka, rumień guzowaty, wysypka grudkowa czy swędzące zmiany skórne.

5. Stosowanie leku Tiorfan – środki ostrożności

Stosując Tiorfan należy zachować środki ostrożności. Trzeba pamiętać, by:

  • leczenia nie kontynuować dłużej niż 7 dni,
  • stosować lek ostrożnie w przypadku zaburzenia czynności nerek lub wątroby,
  • podczas leczenia pamiętać o uzupełnianiu płynów oraz elektrolitów.

Ponieważ Tiorfan może wchodzić w interakcję z inhibitorami konwertazy angiotensyny, należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio.

Specjaliści uczulają, by przed rozpoczęciem stosowania leku skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, jeśli biegunka jest przewlekła albo spowodowana stosowaniem antybiotyków, występują zaburzenia czynności nerek albo wątroby, pojawia się gorączka oraz ropa lub krew w stolcu lub przedłużające się bądź niekontrolowane wymioty.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze