To najbardziej długowieczne roczniki w historii. Rekordzistka żyła 122 lata!
Długie życie to marzenie każdego - by je sobie zapewnić, podejmujemy mnóstwo wysiłku: dbamy o formę fizyczną, dietę, zdrowie. Tymczasem ma na nie wpływ również genetyka. Jakie roczniki mają szansę na pobicie rekordu długowieczności, który obecnie wynosi 122 lata?
Te roczniki będą żyły najdłużej
Naukowcy z University of Georgia przewidują, że osoby urodzone w latach 1910-1950 mogą pobić rekord długowieczności. Obecny światowy należy do Francuzki Jeanne Calment, która dożyła 122 lat. Jednak wokół jej życia pojawiły się kontrowersje, sugerujące oszustwo w pomiarze - mogła być to podająca się za nią córka, Yvonne. Mniej kontrowersyjnym przykładem długowieczności był Japończyk Jiroemon Kimura, który żył 116 lat. McCarthy, jeden z autorów publikacji podkreśla, że jeśli nie pojawi się kolejna pandemia, możemy spodziewać się ogólnego wzrostu długości życia.
Naukowcy są zgodni, że biologiczna granica długości życia człowieka nie została jeszcze osiągnięta. Jak twierdzi McCarthy, "jeśli istnieje maksymalna granica długości życia człowieka, to jeszcze się do niej nie zbliżamy". W miarę postępu medycyny i poprawy warunków życia możemy spodziewać się dalszego wzrostu rekordów długowieczności.
Jak sytuacja wygląda w Polsce? Według najnowszych statystyk Głównego Urzędu Statystycznego średnia długość życia w Polsce wynosi 82 lata dla kobiet i 74,7 dla mężczyzn. Warto zauważyć, że długość życia różni się w zależności od regionu kraju. Jak do tej pory, naszą rekordzistką jest Tekla Juniewicz - urodzona w 1906 roku dożyła 116 lat i 70 dni, stając się najstarszą osobą w historii Polski.
Liczą się geny - ale nie tylko
Choć geny odpowiadają za 33 proc. długowieczności u kobiet i 48 proc. u mężczyzn, to nie liczą się tylko one. Ogromną rolę odgrywają tu czynniki środowiskowe, takie jak dostęp do opieki zdrowotnej. Nie wszędzie żyje się więc długo - w krajach rozwijających się, takich jak Czad czy Nigeria, średnia długość życia wynosi nieco ponad 50 lat.
Istnieją także i regiony świata słynące z długowieczności i wyjątkowo jej sprzyjające - są to tak zwane "niebieskie strefy". Gdzie się mieszczą?
"wyspa nieśmiertelnych", czyli Okinawa (Japonia) - niska śmiertelność z powodu nowotworów i chorób serca,
Ikaria (Grecja) - niska śmiertelność w średnim wieku.
Sardynia (Włochy) - wysoka liczba stulatków, zwłaszcza w prowincjach Nuoro i Ogliastra,
półwysep Nicoya (Kostaryk) - drugi co do wielkości odsetek stuletnich mężczyzn,
Loma Linda (Kalifornia, USA) - jej mieszkańcy żyją średnio o 10 lat dłużej niż przeciętny Amerykanin.
Mieszkańcy tych miejsc mogliby całemu światu coś niecoś poradzić. Ich zwyczaje pozwalają na wyróżnienie kilku wspólnych czynników sprzyjających długowieczności. Są to:
dieta roślinna (spożywanie dużej ilości warzyw, owoców, roślin strączkowych i orzechów),
regularna aktywność fizyczna (codzienne, naturalne formy ruchu, takie jak chodzenie czy prace domowe),
silne więzi społeczne (utrzymywanie bliskich relacji z rodziną i społecznością,
zarządzanie stresem (praktykowanie technik relaksacyjnych i posiadanie poczucia celu w życiu),
umiar w jedzeniu (unikanie przejadania się i spożywanie ostatniego posiłku wczesnym wieczorem).
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.