Toksoplazmoza - przyczyny, objawy, leczenie

Czym jest toksoplazmoza? Jest to powszechna choroba pasożytnicza zakaźna, która występuję na całym świecie. Około 50% populacji nosi w sobie przeciwciała, które mogą świadczyć o tym, że organizm zaatakowała toksoplazmoza.

Toksoplazmoza - przyczyny

Toksoplazmoza jest wywołana przez pierwotniaka o nazwie Toxoplasma gondii, a jego żywicielem są zwierzęta kotowate. Pierwotniaki namnażają się w nabłonku jelit kotowatych, a w następnej kolejności wydalane są razem z kałem. Pasożyty są pod postacią oocyst, czyli zygoty ziarniaków otoczonych grubą błoną. Oocyty są uodpornione na wszystkie niekorzystne działania pogodowe.

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

Pasożyty są niebezpieczne nie tylko dla zwierząt, ale również dla człowieka. W momencie, kiedy oocyst dostanie się do organizmu człowieka na początku zagnieżdża się w środku komórek praktycznie wszystkich narządów. Bardzo często oocyty umiejscawiają się w oku oraz w układzie nerwowym. Efektem zakażenia mogą być miejscowe reakcje zapalne, a także cysty, które bezobjawowo utrzymują się do końca życia.

Toksoplazmoza - objawy

Toksoplazmoza nabyta jest typową postacią choroby odzwierzęcej, a także nabytą przez zakażone łożysko. W przewlekłej postaci toksoplazmoza daje objawy w postaci podwyższonej temperatury ciała, a także reakcji zakażonych narządów. Lekarze wyróżniają trzy postaci: toksoplazmoza węzłowa, uogólniona i toksoplazmoza gałki ocznej. Inne objawy, jakie ma toksoplazmoza to: powiększona wątroba, skaza krwotoczna, żółtaczka, oczopląs, a nawet opóźnienie w rozwoju psychicznym.

Toksoplazmoza przewlekła to niestandardowe objawy zapalenia wątroby, naczyniówki oka, siatkówki, a także górnych dróg oddechowych. Mogą pojawić się stany podgorączkowe i silne bóle głowy. Niestety często zakażenie przewlekłe u osób dorosłych może przebiegać bez objawów i taki stan jest bardzo groźny zwłaszcza dla kobiet w ciąży.

Toksoplazmoza - leczenie

Toksoplazmoza zostaje wykryta na podstawie badań serologicznych, a więc specjalistycznego oznaczenia przeciwciał w kierunku Toxoplasma gondi. Dodatkowo oprócz badań serologicznych specjaliści do diagnozy toksoplazmozy wykorzystują badania histopatologiczne, próby biologiczne, a także badania obrazowe, czyli dla przykładu tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny czy usg.

Toksoplazmoza w momencie ujawnienia się może dokonać ogromnego spustoszenia w całym organizmie. Choroba może stanowić nawet zagrożenie dla życia człowieka. Zatem bardzo ważna jest szybka diagnoza i podjęcie natychmiastowego, a przede wszystkim właściwego leczenia.

Nie jedz tego w ciąży!

Są one niebezpieczne ze względu na możliwość zakażenia listerią. Dozwolone jest spożywanie owoców morza w wersji ugotowanej lub puszkowanej.

Najważniejsze jest to, aby pozbyć się pasożyta z organizmu i nie ma innego sposobu jak zastosowanie działań farmakologicznych. Jest to oczywiście bardzo ryzykowne zwłaszcza dla kobiet w ciąży, ale właściwie dobrany antybiotyk może zmniejszyć ryzyko zachorowania płodu nawet do 60%. Jeżeli niestety toksoplazmoza zaatakował już narządy wewnętrzne to kuracja będzie polegała na tym, aby zredukować i złagodzić wszystkie objawy z tym związane.

W przypadku tego rodzaju ryzyka zakażeniem bardzo ważna jest profilaktyka, a więc przede wszystkim badania na obecność oocytu, unikanie sytuacji, w których istnieje ryzyko zakażenia, dbanie o higienę przykładowo częste mycie rąk.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Toksoplazmoza - objawy, ciąża, diagnostyka i leczenie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Toksoplazmoza - objawy, ciąża, diagnostyka i leczenie
Toksoplazmoza - objawy, ciąża, diagnostyka i leczenie

Trofozoity T. gondii

Trofozoity T. gondii

Do zarażenia dochodzi podczas przyjmowania pokarmu zanieczyszczonego kałem, moczem lub śliną chorych zwierząt.

Próchnica - klasyfikacja, przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka

Próchnica zęba

Próchnica zęba

Przed próchnicą może uchronić nas lakowanie zębów.

Rak żołądka - powstawanie, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Gruczolakorak żołądka

Gruczolakorak żołądka

Na zdjęciu widoczny duży guz o wywiniętych brzegach, z licznymi owrzodzeniami.

Wrzód dwunastnicy - przyczyny, czynniki ryzyka, objawy, leczenie

Wrzód żołądka - zdjęcia

Wrzód żołądka - zdjęcia

Gastroskopia to badanie, które może pomóc zdiagnozować wrzód żołądka.

Nieprzyjemny zapach z ust - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, jak dbać o higienę jamy ustnej

Szczoteczka do mycia języka

Szczoteczka do mycia języka

Cuchnięcie z ust jest tylko objawem - w takim przypadku obowiązuje leczenie przyczynowe, ponieważ likwidacja pierwotnej przyczyny prowadzi do ustąpienia objawu.

Torbiel włosowa - przyczyny, objawy, leczenie

Torbiel włosowa

Torbiel włosowa

Torbiel pinoidalna ma postać pęcherza znajdującego się w okolicy kości ogonowej.

Łuszczyca - przyczyny, objawy, leczenie

Zmiany łuszczycowe skóry

Zmiany łuszczycowe skóry

Cechuje się przewlekłym przebiegiem z tendencją do samoistnego ustępowania i nawrotów.