Trwa ładowanie...

Toksoplazmoza - przyczyny, objawy, leczenie

Czym jest toksoplazmoza? Jest to powszechna choroba pasożytnicza zakaźna, która występuję na całym świecie. Około 50% populacji nosi w sobie przeciwciała, które mogą świadczyć o tym, że organizm zaatakowała toksoplazmoza.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Przyczyny toksoplazmozy

Toksoplazmoza jest wywołana przez pierwotniaka o nazwie Toxoplasma gondii, a jego żywicielem są zwierzęta kotowate. Pierwotniaki namnażają się w nabłonku jelit kotowatych, a w następnej kolejności wydalane są razem z kałem. Pasożyty są pod postacią oocyst, czyli zygoty ziarniaków otoczonych grubą błoną. Oocyty są uodpornione na wszystkie niekorzystne działania pogodowe.

To też trzeba wiedzieć

Pasożyty są niebezpieczne nie tylko dla zwierząt, ale również dla człowieka. W momencie, kiedy oocyst dostanie się do organizmu człowieka na początku zagnieżdża się w środku komórek praktycznie wszystkich narządów. Bardzo często oocyty umiejscawiają się w oku oraz w układzie nerwowym. Efektem zakażenia mogą być miejscowe reakcje zapalne, a także cysty, które bezobjawowo utrzymują się do końca życia.

2. Objawy toksoplazmozy

Toksoplazmoza nabyta jest typową postacią choroby odzwierzęcej, a także nabytą przez zakażone łożysko. W przewlekłej postaci toksoplazmoza daje objawy w postaci podwyższonej temperatury ciała, a także reakcji zakażonych narządów. Lekarze wyróżniają trzy postaci: toksoplazmoza węzłowa, uogólniona i toksoplazmoza gałki ocznej. Inne objawy, jakie ma toksoplazmoza to: powiększona wątroba, skaza krwotoczna, żółtaczka, oczopląs, a nawet opóźnienie w rozwoju psychicznym.

Kobieta w ciąży powinna być pod stałą kontrolą ginekologa
Kobieta w ciąży powinna być pod stałą kontrolą ginekologa

Toksoplazmoza przewlekła to niestandardowe objawy zapalenia wątroby, naczyniówki oka, siatkówki, a także górnych dróg oddechowych. Mogą pojawić się stany podgorączkowe i silne bóle głowy. Niestety często zakażenie przewlekłe u osób dorosłych może przebiegać bez objawów i taki stan jest bardzo groźny zwłaszcza dla kobiet w ciąży.

3. Przeciwciała Toxoplasma gondi

Toksoplazmoza zostaje wykryta na podstawie badań serologicznych, a więc specjalistycznego oznaczenia przeciwciał w kierunku Toxoplasma gondi. Dodatkowo oprócz badań serologicznych specjaliści do diagnozy toksoplazmozy wykorzystują badania histopatologiczne, próby biologiczne, a także badania obrazowe, czyli dla przykładu tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny czy usg.

Toksoplazmoza w momencie ujawnienia się może dokonać ogromnego spustoszenia w całym organizmie. Choroba może stanowić nawet zagrożenie dla życia człowieka. Zatem bardzo ważna jest szybka diagnoza i podjęcie natychmiastowego, a przede wszystkim właściwego leczenia.

Nie jedz tego w ciąży!
Nie jedz tego w ciąży! [9 zdjęć]

Są one niebezpieczne ze względu na możliwość zakażenia listerią. Dozwolone jest spożywanie owoców morza...

zobacz galerię

Najważniejsze jest to, aby pozbyć się pasożyta z organizmu i nie ma innego sposobu jak zastosowanie działań farmakologicznych. Jest to oczywiście bardzo ryzykowne zwłaszcza dla kobiet w ciąży, ale właściwie dobrany antybiotyk może zmniejszyć ryzyko zachorowania płodu nawet do 60%. Jeżeli niestety toksoplazmoza zaatakował już narządy wewnętrzne to kuracja będzie polegała na tym, aby zredukować i złagodzić wszystkie objawy z tym związane.

W przypadku tego rodzaju ryzyka zakażeniem bardzo ważna jest profilaktyka, a więc przede wszystkim badania na obecność oocytu, unikanie sytuacji, w których istnieje ryzyko zakażenia, dbanie o higienę przykładowo częste mycie rąk.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.