Toksoplazmoza - przyczyny, objawy, leczenie

Czym jest toksoplazmoza? Jest to powszechna choroba pasożytnicza zakaźna, która występuję na całym świecie. Około 50% populacji nosi w sobie przeciwciała, które mogą świadczyć o tym, że organizm zaatakowała toksoplazmoza.

spis treści

1. Toksoplazmoza - przyczyny

Toksoplazmoza jest wywołana przez pierwotniaka o nazwie Toxoplasma gondii, a jego żywicielem są zwierzęta kotowate. Pierwotniaki namnażają się w nabłonku jelit kotowatych, a w następnej kolejności wydalane są razem z kałem. Pasożyty są pod postacią oocyst, czyli zygoty ziarniaków otoczonych grubą błoną. Oocyty są uodpornione na wszystkie niekorzystne działania pogodowe.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

To też trzeba wiedzieć

Pasożyty są niebezpieczne nie tylko dla zwierząt, ale również dla człowieka. W momencie, kiedy oocyst dostanie się do organizmu człowieka na początku zagnieżdża się w środku komórek praktycznie wszystkich narządów. Bardzo często oocyty umiejscawiają się w oku oraz w układzie nerwowym. Efektem zakażenia mogą być miejscowe reakcje zapalne, a także cysty, które bezobjawowo utrzymują się do końca życia.

2. Toksoplazmoza - objawy

Toksoplazmoza nabyta jest typową postacią choroby odzwierzęcej, a także nabytą przez zakażone łożysko. W przewlekłej postaci toksoplazmoza daje objawy w postaci podwyższonej temperatury ciała, a także reakcji zakażonych narządów. Lekarze wyróżniają trzy postaci: toksoplazmoza węzłowa, uogólniona i toksoplazmoza gałki ocznej. Inne objawy, jakie ma toksoplazmoza to: powiększona wątroba, skaza krwotoczna, żółtaczka, oczopląs, a nawet opóźnienie w rozwoju psychicznym.

Kobieta w ciąży powinna być pod stałą kontrolą ginekologa
Kobieta w ciąży powinna być pod stałą kontrolą ginekologa

Toksoplazmoza przewlekła to niestandardowe objawy zapalenia wątroby, naczyniówki oka, siatkówki, a także górnych dróg oddechowych. Mogą pojawić się stany podgorączkowe i silne bóle głowy. Niestety często zakażenie przewlekłe u osób dorosłych może przebiegać bez objawów i taki stan jest bardzo groźny zwłaszcza dla kobiet w ciąży.

3. Toksoplazmoza - leczenie

Toksoplazmoza zostaje wykryta na podstawie badań serologicznych, a więc specjalistycznego oznaczenia przeciwciał w kierunku Toxoplasma gondi. Dodatkowo oprócz badań serologicznych specjaliści do diagnozy toksoplazmozy wykorzystują badania histopatologiczne, próby biologiczne, a także badania obrazowe, czyli dla przykładu tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny czy usg.

Toksoplazmoza w momencie ujawnienia się może dokonać ogromnego spustoszenia w całym organizmie. Choroba może stanowić nawet zagrożenie dla życia człowieka. Zatem bardzo ważna jest szybka diagnoza i podjęcie natychmiastowego, a przede wszystkim właściwego leczenia.

Nie jedz tego w ciąży!
Nie jedz tego w ciąży! [9 zdjęć]

Są one niebezpieczne ze względu na możliwość zakażenia listerią. Dozwolone jest spożywanie owoców morza...

zobacz galerię

Najważniejsze jest to, aby pozbyć się pasożyta z organizmu i nie ma innego sposobu jak zastosowanie działań farmakologicznych. Jest to oczywiście bardzo ryzykowne zwłaszcza dla kobiet w ciąży, ale właściwie dobrany antybiotyk może zmniejszyć ryzyko zachorowania płodu nawet do 60%. Jeżeli niestety toksoplazmoza zaatakował już narządy wewnętrzne to kuracja będzie polegała na tym, aby zredukować i złagodzić wszystkie objawy z tym związane.

W przypadku tego rodzaju ryzyka zakażeniem bardzo ważna jest profilaktyka, a więc przede wszystkim badania na obecność oocytu, unikanie sytuacji, w których istnieje ryzyko zakażenia, dbanie o higienę przykładowo częste mycie rąk.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy