Trwa ładowanie...

Trening dla ozdrowieńca po COVID-19 – jak i gdzie ćwiczyć?

Avatar placeholder
08.01.2021 10:35
Trening dla ozdrowieńca po przechorowaniu COVID-19 to ważna sprawa. Aktywność fizyczna i odpowiednie nastawienie pomagają wrócić do zdrowia i formy, niwelują powikłania, a i poprawiają komfort codziennego funkcjonowania
Trening dla ozdrowieńca po przechorowaniu COVID-19 to ważna sprawa. Aktywność fizyczna i odpowiednie nastawienie pomagają wrócić do zdrowia i formy, niwelują powikłania, a i poprawiają komfort codziennego funkcjonowania (123rf)

Trening dla ozdrowieńca po przechorowaniu COVID-19 to ważna sprawa. Aktywność fizyczna i odpowiednie nastawienie pomagają wrócić do zdrowia i formy, niwelują powikłania, a i poprawiają komfort codziennego funkcjonowania. Rehabilitację po przebytym zakażeniu można przebyć zarówno w specjalistycznym ośrodku, jak i w we własnym domu. Co warto wiedzieć?

spis treści

1. Po co trening dla ozdrowieńca?

Trening dla ozdrowieńca po COVID-19 to w ostatnim czasie niezwykle popularny temat. Trudno się dziwić. W dobie pandemii chorujemy na potęgę, a że COVID-19 to ciężka choroba, jej skutki są odczuwane tygodniami.

Wielu pacjentów po COVID-19 czuje osłabienie, szybsze bicie serca, ma duszności czy kaszel. Najbardziej odczuwalny wydaje się być spadek formy, przewlekłe zmęczenie, wzmożone napięcie mięśniowe czy zadyszka, która towarzyszy wykonywaniu najbardziej prozaicznych czynności.

Zobacz film: "Rozgrzewający zbiteń. Rosyjski napój na pasożyty"

Silne osłabienie organizmu po zakażeniu COVID-19 może utrzymywać się nawet kilka miesięcy. Na szczęście o powrót do zdrowia i poprawę kondycji można walczyć - zarówno w specjalistycznym ośrodku, jak i w domu. Najważniejsze, by podjąć działania.

Celem rehabilitacji po przebytej chorobie COVID-19 jest:

  • zwiększenie pojemności płuc, poprawa wydolności krążeniowo-oddechowej, zredukowanie uczucia duszności,
  • zapobieganie chorobie zakrzepowo-zatorowej
  • przeciwdziałanie następstwom niewydolności oddechowej oraz unieruchomienia,
  • stopniowe zwiększanie siły mięśniowej i aktywności organizmu.

Aktywność fizyczna i odpowiednie nastawienie łagodzą skutki choroby, pozwalają powrócić do zdrowia i formy, a i poprawiają komfort codziennego funkcjonowania.

2. Domowy trening dla ozdrowieńca

Dla powrotu do zdrowia bardzo ważna jest stopniowa rehabilitacja i gimnastyka oddechowa. Jaki trening dla ozdrowieńca jest odpowiedni?

Osoby, które czują się osłabione po zakażeniu COVID-19, by wrócić do formy powinny:

  • spacerować: najlepiej zacząć chodzić po płaskim terenie, stopniowo zwiększając odległość i tempo, a po jakimś czasie włączyć wchodzenie pod górkę. Specjaliści zajmujący się rehabilitacją ozdrowieńców mówią, że jeśli ktoś ma siły i możliwości, może spacerować osiedlowymi uliczkami czy po parku. Jeśli jednak sił jest zbyt mało, można chodzić po mieszkaniu, a nawet maszerować w miejscu, choćby i przed telewizorem,
  • chodzić po schodach, codziennie zwiększając dystans,
  • chodzić na bieżni: sprzęt powinien być ustawiony tak, by tempo chodu nie było zbyt męczące,
  • jeździć na rowerze (także rowerze stacjonarnym czy rowerze półleżącym).

O czym pamiętać podczas treningu dla ozdrowieńca po COVID-19?

Bardzo ważne jest, aby podejmując wyzwanie pamiętać, by nie ćwiczyć w trakcie choroby, a po jej przebyciu. Jeśli objawy były łagodne, trzeba zaczekać około 14 dni od ich ustąpienia. Bardzo ważna jest cierpliwość i wyrozumiałość dla własnej słabości. Choroba wykańcza, a powrót do formy trwa długo. Trzeba dostosować trening do własnych możliwości, nie forsować się. Należy pamiętać, że dla wielu osób cieszących się dobrą kondycją, po przebyciu COVID-19 wyzwaniem jest pokonanie kilku stopni schodów czy kilkuminutowy spacer po korytarzu. Dlatego nie należy oczekiwać zbyt wiele od swojego organizmu, zwłaszcza jeśli choroba miała ciężki przebieg. Ćwicząc w domu można skorzystać z podpowiedzi specjalistów. Krajowa Izba Fizjoterapeutów we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) przygotowała broszurę „Wsparcie w samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z COVID-19”.

Znajdują się w niej nie tylko informacje, na co zwracać szczególną uwagą podczas rekonwalescencji. Dużą część informatora zajmują opisy ćwiczeń rehabilitacyjnych do samodzielnego wykonania w domu: od rozgrzewki, przez ćwiczenia sprawnościowe, po wzmacniające i wyciszające.

Darmową broszurę można znaleźć w szpitalach oraz online pod adresem: https://extranet.who.int/iris/restricted/bitstream/handle/10665/333818/WHO-EURO-2020-855-40590-54773-pl.pdf?sequence=2&isAllowed=y.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Specjalistyczny trening dla ozdrowieńca

Koronawirus SARS-CoV-2, który powoduje COVID-19, wywołuje wiele różnych objawów, które wahają się od łagodnych do ciężkich (chociaż nie występują u każdego). Niektórzy borykają się z poważnymi dolegliwościami, a nawet po przebyciu choroby potrzebują specjalistycznego wsparcia. Osoby, które dochodzą do siebie po ciężkiej chorobie mogą wymagać kompleksowej rehabilitacji, która obejmuje:

W Polsce specjalistyczną opieką nad ozdrowieńcami zajmuje się ośrodek opieki pocovidowej w Głuchołazach, Ośrodek Kompleksowej Opieki nad Pacjentem po COVID-19, działający przy Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu czy Szpital Pulmonologiczny w Olsztynie. Wiele ośrodków i uzdrowisk umożliwia wzięcie udziału w specjalistycznych programach i turnusach rehabilitacyjnych dla ozdrowieńców po COVID-19 na zasadach komercyjnych, odpłatnie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze