Triplixam - działanie, wskazania, przeciwwskazania, działania niepożądane
Triplixam to lek stosowany w przypadku problemów z nadciśnieniem tętniczym. Zawiera aż trzy substancje aktywne, które wspólnie wspierają układ krążenia i zapobiegają wzrostowi wartości ciśnienia. Zobacz, kiedy go stosować i jakie mogą być możliwe skutki uboczne.
1. Co to jest Triplixam?
Triplixam to lek zaliczany do grupy środków przeciwnadciśnieniowych. Jest bardzo często stosowany, szczególnie u seniorów. Posiada aż 3 składniki aktywne, są to: peryndopryl, indapamid i amlodypina. Umożliwiają one kontrolowanie ciśnienia tętniczego i szybko reagować w przypadku jego nagłego wzrostu.
Peryndopryl zaliczany jest to grupy inhibitorów konwertazy angiotensynowej. Jego działanie opiera się na rozszerzaniu naczyń krwionośnych. Dzięki czemu krew o wiele sprawniej przepływa przez organizm, co obniża ryzyko wzrostu ciśnienia.
Indapamid to diuretyk, który usprawnia pracę nerek i wspiera proces oczyszczania się organizmu. Ostatni z nich, amlodpina, to tzw. antagonista wapnia - jego działanie jest podobne do perynopropylu.
1.1. Wskazania do stosowania Trilixamu
Lek stosuje się w przypadku wystąpienia nadciśnienia tętniczego. Zarówno u osób chorujących przewlekle (także na choroby serca, których nadciśnienie jest objawem), jak i u tych, u których podwyższone ciśnienie pojawia się bez wyraźnej przyczyny.
2. Dawkowanie Triplixamu
Dawkowanie ustala lekarz na podstawie opisywanych przez pacjenta dolegliwości. Chory powinien stosować się bezwzględnie do zaleceń lekarza, w przeciwnym razie może sobie poważnie zaszkodzić.
Niewłaściwie stosowany lek może wywoływać szereg działań niepożądanych. Każdą tabletkę należy popić dużą ilością wody. Nie należy przekraczać zalecanego dziennego spożycia.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
2.1. Środki ostrożności
Bardzo ważną informację jest to, aby nigdy nie stosować leku Triplixam i jednocześnie spożywać produkty zawierające sok z grejpfruta. Może to wywołać bardzo groźne skutki uboczne. Zawarte w grejpfrutach amlodypiny mogą wywołać nagłe obniżenie ciśnienia, co może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta.
Leku nie powinny także stosować osoby bardzo młode. Należy także poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych przez nas lekach i suplementach.
3. Możliwe skutki uboczne Triplixamu
Choć Triplixam nie wywołuje wielu groźnych działań niepożądanych, skutki uboczne pojawiają się dość często. Stosując lek, możemy spodziewać się bólu głowy, kołatania serca, a także zaczerwienienia na twarzy. Dodatkowo czasem mogą pojawić się chwilowe kłopoty z widzeniem, dolegliwości żołądkowe, a także nadmierna senność i poczucie ciągłego zmęczenia.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.