Troponina I i T

Badanie troponiny pozwala określić poziom jednego z trzech białek: troponiny T, troponiny I lub troponiny C. Białka te uwalniane są wówczas, gdy mięsień sercowy uległ uszkodzeniu, np. podczas ataku serca. Im poważniejsze uszkodzenie tym ilość troponiny we krwi jest wyższa. Analiza przeprowadzana jest na próbce krwi pobranej od pacjenta. Jedną z ważniejszych ról troponiny jest regulacja pracy mięśnia sercowego. Jest ona również uważana za biomarker służący wykrywaniu uszkodzeń mięśnia sercowego.

Polecane wideo:

1. W jakim celu przeprowadzane jest badanie?

Najczęstszym powodem wykonywania tego badania jest diagnoza zawału serca. Lekarz zleci badanie poziomu troponiny w przypadku pojawienia się bólu w klatce piersiowej oraz innych objawów zawału mięśnia sercowego. Badanie poziomu troponiny we krwi powinno zostać wykonane dwukrotnie, w okresie 12 do 16 godzin od wystąpienia bólu w klatce piersiowej. Badanie poziomu troponiny we krwi wykonywane jest w celu oceny uszkodzenia mięśnia sercowego w innym mechanizmie niż niedokrwienny, np. w wyniku leczenia cytostatykami. Badanie poziomu troponiny pozwala także na ocenę rozległości uszkodzenia serca oraz umożliwia odróżnienie zawału serca od bólu w klatce piersiowej związanego z inną przyczyną.

Czytaj także:

2. Jak wygląda badanie poziomu troponiny I i T?

Krew jest zwykle pobierana z żyły od wewnętrznej strony łokcia. Obszar nakłucia jest oczyszczony za pomocą środka antyseptycznego. Zazwyczaj nie jest konieczne specjalne przygotowanie do badania. Najczęściej wykonywany jest test na obecność jednej z troponin, ponieważ oba testy są równoważne. Czasami lekarze zalecają wykonanie badania łącznie z badaniem poziomu wczesnego, ale nieswoistego markera uszkodzenia serca – mioglobiny. Oznaczanie stężenia troponiny wykonuje się natychmiast po przywiezieniu pacjenta z podejrzeniem zawału serca na oddział ratunkowy. Powinno się je powtórzyć po 6 i 12 godzinach.

3. Wyniki badania poziomu troponiny

Wartości referencyjne zależą od kilku czynników, m.in.: wieku, płci, metody oznaczenia, dlatego też wyniki przedstawione jako wartości liczbowe mają różne znaczenie w różnych laboratoriach. Przyjmuje się jednak, że wyniki testów są uważane za normalne, jeśli wynoszą nie więcej niż 0,1 ng/ml. Interpretacja wyników powinna zostać zawsze przeprowadzona przez lekarza. Jeżeli poziom troponiny jest wysoki, a poziomy innych markerów są prawidłowe może to oznaczać, że uszkodzenie serca jest niewielkie lub nastąpiło przynajmniej 24 godziny wcześniej.

3.1. Co oznaczają nieprawidłowe wyniki?

Fizjologicznie we krwi ilość troponiny jest niewielka. Nawet najmniejszy wzrost poziomu troponiny, oznacza uszkodzenie serca. Im większa ich ilość obecna we krwi, tym uszkodzenie mięśnia sercowego jest większe. Szczególnie wysokie stężenie troponiny jest znakiem, że miał miejsce zawał mięśnia sercowego. Podwyższony poziom może pojawić się już po 3-4 godzinach od uszkodzenia mięśnia sercowego i może utrzymywać się nawet do 10-14 dni. U większości pacjentów, którzy mieli atak serca, poziom troponiny wzrósł w ciągu 6 godzin od pojawienia się pierwszych objawów. Jej poziom może być podwyższony w okresie od 1 do 2 tygodni od ataku serca.
Zwiększone stężenie troponiny może występować również przy:

Wzrost poziomu troponin może również wynikać z pewnych zabiegów medycznych. Do zabiegów tych powodujących wzrost poziomu troponiny T, I lub C należą angioplastyka serca/stentowanie, defibrylacja serca lub kardiowersja elektryczna, chirurgii serca oraz ablacja serca.

Marta Bednarska, ponad rok temu

Bibliografia

  • Kahn G. Choroby serca. Diagnostyka i terapia, Urban & Partner, Wrocław 2000, ISBN 83-87944-50-5
  • Krzemińska Pakula M. (red.), Kardiologia kliniczna, D.W. Publishing Co., Szczecin 2010, ISBN 1-57107-108-3
  • Rynkiewicz A. Ostre stany w kardiologii, Termedia, Poznań 2010, ISBN 978-83-62138-46-3

Źródła zewnętrzne

Normy laboratoryjne

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Troponina I i T
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Artykuły Troponina I i T
Troponina I i T

Troponina i pozostałe enzymy w kardiologii

komórek mięśnia serca. Do troponin sercowych zaliczamy troponinę T i I (TnT i TnI). Wchodzą w skład aparatu ruchowego komórki mięśniowej, są niezbędne do jego funkcjonowania, umożliwiającego skurcz mięśnia. Prawidłowe...

Toksoplazmoza

Trofozoity T. gondii

Trofozoity T. gondii

Do zarażenia dochodzi podczas przyjmowania pokarmu zanieczyszczonego kałem, moczem lub śliną chorych zwierząt.

Cera mieszana

Strefa T

Strefa T

Najwięcej niedoskonałości, w postaci zaskórników, pryszczy i porów, powstaje w „strefie T".

Cera mieszana

Dbanie o cerę mieszaną

Dbanie o cerę mieszaną

Dobór kosmetyków do cery mieszanej jest trudny, w niektórych przypadkach można nawet polecić stosowanie dwóch kremów: do partii T i do suchych elementów twarzy.

Limfopenia

Limfocyty (zdjęcie)

Limfocyty (zdjęcie)

Limfocyty dzielą się na limfocyty B i limfocyty T, często też zalicza się do nich komórki NK, głównie ze względu na morfologię i sposób uśmiercania zakażonych komórek podobny do limfocytów T.

Trądzik pospolity (acne vulgaris)

Objawy trądziku pospolitego

Objawy trądziku pospolitego

grudkowo-krostkowych, zaskórników i grudek, które zlokalizowane są na twarzy w obrębie strefy T (czoło, nos, broda) i na plecach. Trądzik jest spowodowany

Rak żołądka

Diagnostyka raka żołądka

Diagnostyka raka żołądka

się w odniesieniu do raka żołądka nosi nazwę American Joint Committee on Cancer i jest oparta na głębokości inwazji nowotworu. T-klasyfikacja

Niepłodność

Krioprezerwacja płodności

Krioprezerwacja płodności Krioprezerwacja płodności, czyli zamrażanie komórek rozrodczych, jest stosowana w przypadkach leczenia onkologicznego u osób młodych, które nie mają dzieci. Jest ona stosowana dlatego, że przed i w czasie leczenia onkologicznego...

Randki

Podryw krok po kroku

Podryw krok po kroku

Podryw ma na celu zainteresowanie sobą inną osobą, z którą chciałoby się nawiązać kontakt seksualny. Podczas pierwszego spotkania liczy się dobre wrażenie, które można osiągnąć poprzez efektowny wygląd, interesującą rozmowę oraz czarujące spojrzenie....

Sprawdź, czy grożą Ci te choroby