Trulicity – skład, działanie i wskazania do stosowania leku
Trulicity to lek, który zawiera substancję czynną dulaglutyd. Stosuje się go u osób dorosłych w celu obniżenia poziomu cukru we krwi zarówno w monoterapii, jak i w połączeniu z innymi lekami. Jak i kiedy stosować lek Trulicity?
1. Co to Trulicity?
Trulicity jest nazwą handlową związku dulaglutyd (Dulaglutidum). To lek polipetydowy wykorzystywany w leczeniu cukrzycy typu 2. Celem jego włączenia jest zmniejszenie stężenia cukru we krwi pacjenta. Jest dostępny wyłącznie na receptę.
Dulaglutyd może być stosowany w:
- monoterapii, to opcjonalna metoda terapii cukrzycy, gdy niewskazane jest stosowanie metforminy, a dieta oraz wysiłek fizyczny nie są wystarczające do prawidłowej kontroli cukru,
- w politerapii, łącznie z innymi preparatami przeciwcukrzycowymi, jeśli nie są one wystarczające do prawidłowej kontroli cukru we krwi.
2. Skład i działanie leku Trulicity
Dulaglutyd zawarty w leku Trulicity to substancja należąca do rodziny związków podobnych do glukagonu typu 1 (GLP-1, z ang. glucagon-like-peptid 1). Jego aktywność poprawia kontrolę glikemii dzięki długotrwałemu zmniejszeniu poziomu cukru we krwi na czczo.
Substancja wpływa na obniżenie poziomu hemoglobiny glikowanej (HbA1c) oraz zmniejsza poziom glukozy we krwi po posiłkach. Efektem działania substancji jest także obniżenie masy ciała. Niemniej Trulicity nie jest lekiem odchudzającym, chociaż może mieć pozytywny wpływ na wagę (jeśli dodatkowo pacjent przestrzega diety i jest aktywny fizycznie).
Lek Trulicity, oprócz substancji czynnej (dulaglutyd), zawiera także substancje pomocnicze. To: sodu cytrynian, kwas cytrynowy, mannitol, polisorbat 80 oraz woda do wstrzykiwań.
3. Postaci leku
Dulaglutyd występuje jako roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu półautomatycznym i roztwór do wstrzykiwań w ampułkostrzykawce. Podaje się go podskórnie.
Dostępne dawki Trulicity to:
- 0,75 mg/ 0,5 ml
- 1,5 mg/ 0,5 ml
- 3 mg/ 0,5 ml
- 4,5 mg/ 0,5 ml
Dostępne opakowania roztworu do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu to:
- 2 wstrzykiwacze 0,5 ml
- 4 wstrzykiwacze 0,5 ml
- 12 wstrzykiwaczy 0,5 ml
Dostępne opakowania roztworu do wstrzykiwań w ampułkostrzykawce:
- 4 ampułkostrzykawki 0,5 ml
- 12 ampułkostrzykawek 0,5 ml.
4. Dawkowanie Trulicity
Lek Trulicity należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty, zwłaszcza z e dawkowanie jest różne. W monoterapii lekarz może zlecić dawkę 0,75 mg raz w tygodniu w leczeniu cukrzycy, a w połączeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi 1,5 mg raz w tygodniu.
Jeśli poziom cukru we krwi nie jest wystarczająco dobrze kontrolowany, czasem konieczne jest zwiększenie dawki do 3 mg raz w tygodniu. W sytuacji, kiedy w dalszym ciągu cukier nie jest dobrze kontrolowany, można zalecić dawkę 4,5 mg raz w tygodniu.
5. Stosowanie Trulicity
Trulicity może być podawany o dowolnej porze dnia, niezależnie od posiłku. Ważne jest, by lek przyjmować zawsze w tym samym dniu tygodnia. Gdzie wykonac iniekcję?
Lek można wstrzykiwać w tę samą okolicę ciała, w różnych miejscach. Jeśli zastrzyk wykonuje inna osoba, może to być górna część ramienia. Co ważne, podczas stosowania leku pacjent musi utrzymywać dietę oraz wykonywać ćwiczenia fizyczne.
6. Skutki uboczne, przeciwwskazania i środki ostrożności
Skutkiem ubocznym przyjmowania dulaglutydu jest:
- spowolnienie perystaltyki jelit,
- spadek ciśnienia skurczowego krwi,
- objawy ze strony układu pokarmowego, takie jak wymioty, nudności, spadek apetytu, biegunka czy niestrawność.
Lek nie może być stosowany przez wszystkich pacjentów. Nie zaleca się go osobom:
- u których stwierdzono uczulenie na dulaglutyd lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
- zmagającym się z kwasicą,
- regularnie uprawiającym sport
- stosującym dietę eliminacyjną lub inną specjalną, ułożoną pod kątem choroby
- z chorobami układu pokarmowego
Ponadto lek nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także dzieci (grupa wiekowa poniżej 18 lat). Podczas terapii Trulicity należy kontrolować poziom cukru we krwi pacjenta, ponieważ lek - zwłaszcza przy stosowaniu z innymi lekami - może prowadzić do hipoglikemii.
Trzeba także pamiętać, że rozpoczęcie leczenia Trulicity stwarza ryzyko odwodnienia, zwłaszcza u pacjentów, u których wystąpią działania niepożądane ze strony przewodu pokarmowego.
Lek Trulicity nie wywiera wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn, lub jest on niewielki. Prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn, ze względu na osłabioną koncentrację, uniemożliwiają objawy hipoglikemii. Jeśli chodzi o kwestię Trulicity – alkohol, nie ma na ten temat danych.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.