Trypofobia - czym jest, przyczyny, objawy, leczenie
Istnieje ponad 700 rodzajów fobii, jedną z nich jest trypofobia, która ujawnia się na widok małych dziurek. Osoby z tym zaburzeniem często walczą z nieprzyjemnymi dolegliwości, takimi jak ból głowy, dreszcze czy uczucie wstrętu. Czy trypofobię można leczyć i jakie są przyczyny tego zaburzenia?
Zobacz film: "Jakie fobie mają polskie gwiazdy? "Boję się narkotyków""
- 1. Czym jest trypofobia?
- 2. Przyczyny trypofobii
- 3. Objawy trypofobii
- 4. Trypofobia w życiu codziennym
- 5. Leczenie trypofobii
1. Czym jest trypofobia?
Pojęcie pochodzi z greki i jest połączeniem słów "trypo" - wiercić oraz "fobos" - lęk. Trypofobia to występowanie strachu i lęku na widok skupiska dziur niewielkich rozmiarów.
Zaburzenie wiąże się z występowaniem charakterystycznych objawów, ale mimo to nie znajduje się w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 ani nie zostało zaliczone do odmian fobii przez APA (American Psychiatric Association).
2. Przyczyny trypofobii
Przyczyny trypofobii nie są do końca poznane, ale szuka się ich na płaszczyźnie ewolucyjnej. Strach może być związany z jadowitymi gadami, które są pokryte dziurkowaną skórą lub gniazdem groźnych owadów.
Trypofobia może być też wynikiem mechanizmu obronnego wobec chorób zakaźnych, charakteryzująch się zminami skórnymi (np. odra, tyfus czy szkarlatyna).
3. Objawy trypofobii
Osoba cierpiąca na trypofobię odczuwa nieprzyjemne dolegliwości na widok plastru miodu, folii bąbelkowej, wanny wypełnionej pianą lub napowietrzonej czekolady. Najczęstsze symptomy to:
- ból głowy,
- gęsia skórka,
- przyspieszone bicie serca,
- automatyczne odwrócenie wzroku w drugą stronę,
- dreszcze,
- uczucie duszności,
- trzęsienie dłoni,
- nagła panika,
- uczucie wstrętu.
4. Trypofobia w życiu codziennym
Wiele osób słysząc o trypofobii ma sceptyczne podejście i sądzi, że zaburzenie nie ma wpływu na codzienne życie. Niestety osoby, których dotyczy trypofobia mogą czuć się niezrozumiałe, wyśmiewane i ignorowane.
5. Leczenie trypofobii
Wielu specjalistów jest zdania, że skutecznym rozwiązaniem może być wygaszanie fobii, które polega na kreowaniu pozytywnych emocji. Proces jest długotrwały, ale regularny kontakt z obrazem wywołującym lęk skutkuje wyciszeniem objawów.
Komentarze