Trwa ładowanie...

Tymczasowe metody antykoncepcji

Permanentne metody antykoncepcji oznaczają pozbawienie kobiety lub mężczyzny płodności na stałe. Antykoncepcja tymczasowa oznacza natomiast, że po jej ostawieniu kobieta może zajść w ciążę. Tylko druga możliwość jest legalna w Polsce. Pomożemy wybrać metodę antykoncepcji odpowiednią dla ciebie.

spis treści

1. Wybór metody antykoncepcji

Jest kilka zasad, którymi powinnaś się kierować przy doborze odpowiedniej dla ciebie metody antykoncepcji.

Zobacz film: "Narkotyki i seks"

  • Jeśli palisz nie powinnaś wybierać metody hormonalnej zawierającej estrogen. Palenie podczas przyjmowania np. pigułek zawierających estrogen zwiększa ryzyko zakrzepów.
  • Oceń na ile jesteś w stanie pamiętać o stosowaniu antykoncepcji. W przypadku antykoncepcji hormonalnej ważne jest regularne przyjmowanie dawki hormonów przed i po stosunku. Natomiast ochrona mechaniczna (kondomy i wkładki) są używane tylko w trakcie zbliżenia.
  • Pomyśl o tym, ile niechciana ciąża mogłaby zmienić w twoim życiu i jak bardzo zależy ci na efektywności metody antykoncepcji. Przy regularnym połykaniu tabletek czy otrzymywaniu zastrzyków metody hormonalne mają ponad 99% skuteczności. Metody mechaniczne mają od 90 do 94% skuteczności, a przy nieodpowiednim użyciu spada do 85%.
  • Jeśli interesuje cię ochrona nie tylko przed niechcianą ciążą, ale także przed chorobami przenoszonymi drogą płciową - wybierz metody mechaniczne, gdyż hormonalna antykoncepcja cię przed nimi nie ochroni.
Tabletki hormonalne w antykoncepcji
Tabletki hormonalne w antykoncepcji

Antykoncepcja hormonalna blokuje wytwarzanie hormonów kierujących dojrzewaniem komórki jajowej.

zobacz galerię

2. Hormonalne metody antykoncepcyjne

Hormonalne metody antykoncepcji działają na zasadzie wprowadzania hormonów do organizmu kobiety. Zapobiegają one zajściu w ciążę tylko jeśli kobieta przyjmuje je regularnie i zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku nieprawidłowego przyjmowania tabletek u kobiety mogą pojawić się inne problemy, np. obfite i nieregularne plamienia.

W większości przypadków pigułka antykoncepcyjna powinna być połykana o tej samej porze każdego dnia, z siedmiodniową przerwą na krwawienie. Zastrzyki antykoncepcyjne wymagają nowej dawki co 12 tygodni. Plastry natomiast trzeba naklejać co trzy tygodnie z przerwą na siedem dni.

Pamiętaj, że metody hormonalne nie zapobiegają przenoszeniu chorób zakaźnych!

3. Antykoncepcja mechaniczna

Mechaniczne metody antykoncepcji działają na zasanie niedopuszczenia plemników do ciała kobiety. W wersji dla kobiet, kobiece kondomy, a także kapturki dopochwowe wkłada się do pochwy, aby zatrzymać plemniki. Bardzo ważne jest prawidłowe nałożenie tych środków, zgodnie z treścią ulotki.

Dla mężczyzn przeznaczone są zwykłe prezerwatywa, czyli lateksowe "błony" nakładane na penisa. Działają w taki sam sposób jak antykoncepcja mechaniczna u kobiet.

Te mechaniczne metody antykoncepcji nie wymagają regularności, ale dokładności przy nakładaniu. Chronią także przed zakażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową. Kolejnym plusem jest fakt, że nakłada się je tuż przed stosunkiem i nie trzeba o nich pamiętać np. tydzień przed lub po zbliżeniu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza