Uczulenie na proszek
Uczulenie na proszki do prania, a dokładniej na związek lub związki chemiczne wchodzące w ich skład, to jedna z najczęściej występujących alergii, głównie u małych dzieci. Objawy uczuleniowe pojawiają się w wyniku kontaktu skóry ze świeżo wypranymi ubraniami. Najczęściej przybierają one postać pokrzywki. Występują bąble pokrzywkowe, którym towarzyszy uporczywy świąd skóry. Istnieją na rynku hypoalergiczne proszki do prania, które są zalecane osobom uczulonym na proszek.
1. Przyczyny uczulenia na proszek do prania
Uczulenie na proszek powstaje w nadmiernej reakcji układu immunologicznego na związki chemiczne wchodzące w skład proszku do prania. W wyniku aktywacji czynnika alergizującego dochodzi do wytworzenia przeciwciał IgE i zapoczątkowania reakcji zapalnej, po której następuje zwiększone wydzielanie czynników zapalnych, m.in. histaminy, serotoniny, leukotrienów, prostaglandyn, bradykininy i innych, które odpowiedzialne są za ujawnienie objawów pokrzywki alergicznej.
Jeżeli u osoby stwierdzono, że występuje alergia na proszek, nie wskazuje to, że objawy pojawią się przy kontakcie z każdym proszkiem. Uczulenie bowiem najczęściej wywoływane jest przez jeden ze składników, dlatego ważne jest dokładne wykrycie substancji powodującej uczulenie.
2. Objawy uczulenia na proszek do prania
Do najbardziej typowych symptomów uczulenia na proszek należą objawy alergii skórnej. Pojawia się ona nie tyle w wyniku bezpośredniego kontaktu z proszkiem do prania, ile po nałożeniu ubrań wypranych w danym proszku. Szczególnie dotyczy to małych dzieci.
Objawy skórne polegają głównie na pojawieniu się swędzących bąbli pokrzywkowych, które mogą być różnego kształtu i koloru – różowe lub porcelanowobiałe. Skóra w niektórych miejscach może stać się sucha, podatna na uszkodzenia i otarcia.
Mogą pojawić się zaczerwienienia, grudki wypełnione treścią surowiczą lub ropną. W przypadku braku leczenia dochodzi do nadkażenia bakteryjnego lub grzybiczego zmian skórnych. Często objawom skórnym towarzyszą zaburzenia snu, rozdrażnienie, a nawet chrapanie.
3. Leczenie uczulenia na proszek do prania
Diagnostyka alergii na proszek do prania polega na wykonaniu testów skórnych z użyciem różnych detergentów. Dokładne określenie tego, jaki związek uczula powinno być wykonane w laboratorium analitycznym.
Zapobieganie pojawieniu się objawów alergii na proszek polega na stosowaniu hypoalergicznych proszków do prania, specjalnie stworzonych dla alergików, lub zmiany proszku na inny.
Zaleca się także zaprzestanie stosowania płynów do płukania lub zmiękczających tkaniny, bowiem to one mogą być odpowiedzialne za objawy uczuleniowe. Podczas prania w pralce można również stosować funkcję dodatkowego płukania.
W leczeniu czasami podawane są leki przeciwhistaminowe oraz leki przeciwalergiczne. Istotne jest nawilżanie skóry. Szczególnie zalecane są płyny, balsamy lub kremy na bazie wód termalnych, przeznaczone głównie dla skóry wrażliwej.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.