Trwa ładowanie...

Ugryzienie pchły – jak wygląda, leczenie, jakie choroby przenoszą pchły

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
17.11.2022 15:43
Ugryzienie pchły zazwyczaj objawia się w postaci zaczerwienionej zmiany na skórze.
Ugryzienie pchły zazwyczaj objawia się w postaci zaczerwienionej zmiany na skórze. (Adobe Stock)

Ugryzienie pchły zazwyczaj objawia się w postaci zaczerwienionej zmiany na skórze. Pchły są owadami, które żywią się krwią. Żywicielem może być zarówno pies, kot, jak również człowiek. Jak wygląda leczenie pogryzień przez pchły?

spis treści

1. Jak wygląda ugryzienie pchły?

Pacjenci często zastanawiają się jak wyglądają ślady po ugryzieniu pchły. Objawem, który może sygnalizować pogryzienie przez pchły są swędzące, zaczerwienione zmiany skórne, z widocznym w środku punktem ukłucia. Na skutek ugryzienia przez pchły naskórek może stać się tkliwy i obolały.

Pacjent może zauważyć u siebie po pewnym czasie wysypkę lub pokrzywkę w obrębie ukąszenia. Pchły atakujące ludzi zazwyczaj umiejscawiają się w obrębie dolnych partii nóg np. łydek oraz kostek. Ugryzienia mogą pojawić się także w obrębie ramion, bioder oraz barków.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

U pacjentów uczulonych ugryzienia pcheł mogą powodować rozlane rumienie bądź dużej wielkości zmiany w postaci bąbli. Tego rodzaju ukąszeń nie powinno się bagatelizować, ponieważ pchły przenoszą niebezpieczne choroby.

2. Jakie choroby przenoszą pchły?

Pchły zaliczane do podgromady owadów uskrzydlonych mogą przenosić na człowieka niebezpieczne choroby. Ukąszenie tych owadów może skutkować na przykład:

  • durem plamistym – choroba znana także jako tyfus plamisty to rzadka choroba odzwierzęca, z którą zmagają się przede wszystkim ubogie kraje Afryki i Ameryki Południowej. Okres wylęgania wynosi zazwyczaj 7-14 dni. Po tym czasie chory może uskarżać się na zmęczenie, wysoką gorączkę, światłowstręt, dreszcze, bóle mięśni, nudności, wymioty, halucynacje, wysypkę plamisto-grudkową, która po pewnym czasie przeobraża się w wysypkę o charakterze krwotocznym
  • tularemią – to schorzenie nazywane gorączką zajęczą występuje zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Wywoływane jest bakterią Francisella tularensis. Po okresie intubacji trwającym od 3 do 5 dni, u pacjenta mogą się pojawić następujące objawy: wysoka temperatura, dolegliwości bólowe głowy, dolegliwości bólowe gardła, stan zapalny płuc, ból mięśni, dreszcze, powiększenie węzłów chłonnych
  • zakażeniem gronkowcem złocistym – skutkiem tego stanu mogą być zakażenia skóry, infekcje układu oddechowego, ale również wstrząs toksyczny
  • chorobą kociego pazura – ta choroba odzwierzęca o podłożu bakteryjnym stanowi ogromne niebezpieczeństwo dla pacjentów z obniżoną odpornością. Chorobę wywołują Gram-ujemne bakterie Bartonella henselae. U ludzi choroba kociego pazura powoduje ciągły lub przerywany ból w obrębie podbrzusza. Częsty jest także ból pleców, ból nerek. Chory może także uskarżać się na dolegliwości bólowe głowy oraz kłopoty z koncentracją.

3. Jak odróżnić ugryzienie pchły od pluskwy?

W jaki sposób odróżnić ugryzienie pchły u człowieka od ugryzienia pluskwy? Otóż, ugryzienie pluskwy objawia się w postaci swędzących zmian na skórze. Swędzące zmiany zaobserwować można po około 24, maksymalnie 48 godzinach od ukąszenia.

Są to zazwyczaj czerwone plamki, które po pewnym czasie przeobrażają się w grudki bądź pęcherzykowate bąble o średnicy ok. 5 centymetrów. Pogryzienie pluskwy powoduje większy dyskomfort i ból niż pogryzienie przez pchłę. W obu przypadkach skóry nie powinno się drapać, ponieważ może to doprowadzić do nadkażeń czy infekcji bakteryjnej.

4. Jak leczyć ugryzienie pchły?

Na ukąszenie pchły warto zastosować odpowiednią maść np. hydrokortyzon, który jest dostępny w aptekach stacjonarnych i internetowych bez recepty. Preparat ten hamuje przepuszczalność naczyń kapilarnych i działa przeciwobrzękowo.

Dodatkowo, charakteryzuje się silnym działaniem przeciwzapalnym, przeciwuczuleniowym oraz przeciwświądowym. Warto pamiętać o tym, że przed zastosowaniem maści miejsce pogryzione należy dokładnie umyć i osuszyć. Pacjenci, którzy zaobserwują u siebie niepokojące objawy powinny udać się na wizytę do lekarza.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze