Trwa ładowanie...

Uloterapia – jak działa i na co pomaga?

Avatar placeholder
Monika Grudzińska 14.11.2022 12:37
Uloterapia to przebywanie w otoczeniu pszczół.
Uloterapia to przebywanie w otoczeniu pszczół. (Adobe Stock)

Uloterapia to przebywanie w otoczeniu pszczół i oddychanie powietrzem, które jest wolne od bakterii, wirusów i chorobotwórczych grzybów, za to przepełnione zapachem miodu i propolisu. Sesja z pszczołami jest relaksująca i bezpieczna, ponieważ ulo-domki są odpowiednio skonstruowane i zabezpieczone. Jak działa uloterapia? Jakie są wskazania?

spis treści

1. Co to jest uloterapia?

Uloterapia to kierunek w apiterapii. To terapia polegająca na leczniczym zastosowaniu produktów wytwarzanych przez pszczoły, czyli miodu, propolisu, pyłku pszczelego, pierzgi czy mlecza pszczelego, a nawet jadu pszczelego (greckie apis oznacza pszczołę).

Produkty pszczele stosowane są w leczeniu między innymi chorób układu krążenia, układu oddechowego, układu pokarmowego, układu moczowego, skóry i błon śluzowych czy schorzeń ginekologicznych.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Na czym polega sama uloterapia? Okazuje się, że na wejściu do domku z pszczołami odgrodzonymi siatką i na wdychaniu powietrza pochodzącego z uli. Jest ono szczególne. Duże znaczenie ma także energia, dźwięki i ciepło, które wytwarzają pszczoły.

2. Jak działa uloterapia?

Zauważono, że przebywanie w pobliżu uli i pszczół ma dobry wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne ludzi. W jaki sposób działa? Uloterapia działa za sprawą kilku czynników. Po pierwsze bazuje na wyjątkowości powietrza, które jest pozbawione bakterii, wirusów i chorobotwórczych grzybów.

Ulowe powietrze jest antyseptyczne i zjonizowane, ale i ma wyjątkowy skład. Obecny jest w nim odparowany nektar z kwiatów oraz feromony pszczele. Ich części lotne stanowią frakcje wonne olejków eterycznych, które w miodzie nie występują.

To na przykład geraniol, który ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze oraz nerol, który ma działanie antydepresyjnie i uspokajające. Istnieje także teoria, że leczniczo na organizm człowieka działa również ciepło wytwarzane przez pszczoły oraz biopole rodziny pszczelej (to fale elektromagnetyczne Alfa o częstotliwości 12 Hz), które jest kompatybilne z biopolem człowieka.

Nie bez znaczenia są także mikrodrgania pszczół (te wahają się w granicach od 8 do 14 MHz i są różne dla każdej pszczelej rodziny) oraz dźwięk wydawany przez pszczoły, czyli charakterystyczne bzyczenie. Okazuje się, że jest miłe dla ucha, ale i uspokaja, relaksuje i wycisza.

To wszystko sprawia, że przebywanie w otoczeniu pszczół, oddychanie powietrzem, które przepełnia woń naturalnego miodu, propolisu, wosku, pyłku pszczelego, wspiera siły witalne, łagodzi napięcie, zmęczenie i stres. To przekłada się na różne układy narządowe człowieka, głównie układ nerwowy, oddechowy, sercowo-naczyniowy, ale i pokarmowy.

3. Wskazania do zastosowania uloterapii

Z uloterapii powinny korzystać zwłaszcza osoby, którym dokucza:

  • bezsenność,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • choroby układu nerwowego (np. zapalenie nerwów, stwardnienie rozsiane, niedowład, porażenie mózgowe),
  • choroby układu moczowego (np. zapalenie gruczołu krokowego, zapalenie nerek),
  • choroby reumatyczne,
  • choroby serca, podwyższone ciśnienie krwi, zmniejsza duszności, pozwala zniwelować przykre dolegliwości pozawałowe i zadyszkę,
  • choroby układu oddechowego (np. częste infekcje dróg oddechowych, przewlekłe zapalenia zatok, płuc, astma oskrzelowa,
  • chroniczny ból głowy, częste migreny,
  • depresja, napięcie i stres,
  • alergie.

Ile powinna trwać uloterapia?

Sesja uloterapii może trwać od 10 minut do kilkunastu godzin, najczęściej 60 minut (w ulo-domkach można na przykład spać). Efekty terapii można odczuć w różnym czasie. Zarówno od razu w przypadku bezsenności, jak i kilku seansów, gdy dokuczają problemy ze strony układu oddechowego.

4. Jak się przygotować do uloterapii?

Aby sesja uloterapii przyniosła maksimum korzyści, ale i nie zakłóciła spokoju pszczół, bardzo ważne jest, by:

  • nie zabierać ze sobą telefonów ani innych urządzeń elektronicznych,
  • przed wejściem do apidomku nie należy używać perfum czy dezodorantów, ponieważ pszczoły, które mają bardzo dobry węch, muszą czuć cały czas królową, która wydziela feromony,
  • nie hałasować, nie mówić głośno, nie pukać i w żaden inny sposób nie niepokoić pszczelej rodziny,
  • zabrać ze sobą poduszkę, kocyk i na przykład książkę (osoby poddające się apiterapii odpoczywają na specjalnych leżankach).

5. Uloterapia – cena i bezpieczeństwo

Uloterapia jest bezpieczna, mogą z niej korzystać nawet małe dzieci, oczywiście pod opieką rodziców. Ulo-domki są odpowiednio skonstruowane, a pszczoły zabezpieczone. Nie mają jak wydostać się na zewnątrz ula. Cena ze sesję uloterapii wynosi od 20 do 30 zł, tańsze są pakiety kilku czy kilkunastu spotkań z pszczołami.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze