Trwa ładowanie...

Unidox – skład i działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Unidox to antybiotyk, który stosuje się w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Wykorzystuje się go między innymi w leczeniu chorób płuc. Antybiotyk ten wykazuje działanie bakteriostatyczne. Jest to lek dostępny jedynie na receptę. Unidox ma postać tabletek. Sprawdź, jakie są najważniejsze wskazania do zażywania tego antybiotyku i jakie skutki uboczne wywołuje.

Zobacz film: "Jak stosować antybiotyki?"

spis treści

1. Skład i działanie Unidoxu

Substancją czynną leku Unidox jest doksycylina, czyli antybiotyk z grypu tetracyklin. Jak działa substancja czynna leku Unidox? Przede wszystkim na hamowaniu syntezy białek bakteryjnych. Lek ten podawany jest przede wszystkim doustnie. Niekiedy przyjmuje się go dożylnie.

2. Wskazania do stosowania

Istnieje szereg chorób, w leczeniu których przepisywany jest lek Unidox. Główne wskazania do zażywania antybiotyku Unidox to zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, zapalenie zatok, czyli choroby związane z górnym i dolnym układem oddechowym.

Unidox stosuje się również w zakażeniach układu moczowego i zakażeniach układu płciowego (między innymi zapalenie cewki moczowej).

5 silnych antybiotyków bez recepty
5 silnych antybiotyków bez recepty [6 zdjęć]

Czy wiesz, że częste zażywanie antybiotyków niszczy twój układ pokarmowy i obniża odporność na wirusy...

zobacz galerię

Unidox przepisywany może też być w leczeniu zakażeń skóry, między innymi w trądziku pospolitym, którego postać jest ciężka i wymaga podania antybiotyku. Inne wskazania to: zapalenie spojówek, zakażenia układu pokarmowego, tyfus plamisty czy choroby odkleszczowe.

3. Przeciwwskazania do stosowania Unidoxu

Przeciwskazanie do stosowania leku Unidox to uczulenie lub nadwrażliwość na którykolwiek ze składników. Zaburzenia czynności wątroby również wykluczają przyjmowanie tego preparatu.

Lek nie może być też przepisywany pacjentom z ciężką niewydolnością nerek. Unidox nie może być podawany dzieciom, które nie ukończyły 12. roku życia, a także kobietom w ciąży i karmiącym piersią.

4. Dawkowanie

Dawka leku Unidox ustalana jest każdorazowo przez lekarza, który pod uwagę bierze wiek pacjenta, rodzaj zakażenia i ogólny stan. Zazwyczaj przyjmuje się 200 mg (w pierwszej dobie leczenia) w jednej lub dwóch dawkach, a w następnych dobach jednorazowo 100 mg.

Zazwyczaj Unidox przyjmuje się doustnie – tabletkę można połknąć podczas posiłku, popijając niewielką ilością wody. Tabletkę można też rozpuścić w wodzie (około 20 ml) i zawiesinę wypić. Leczenie Unidoxem trwa zazwyczaj od 5 do 10 dni.

Zobacz także:

Unidox przepisywany może też być w leczeniu zakażeń skóry
Unidox przepisywany może też być w leczeniu zakażeń skóry (123rf.com)

5. Skutki uboczne leku

Jak w przypadku każdego innego leku, podczas stosowania Unidoxu mogą wystąpić działania niepożądane. Najczęściej pojawiające się skutki uboczne podczas przyjmowania Unidoxu to nudności i wymioty, brak apetytu, biegunka, bóle brzucha, niestrawność, owrzodzenie przełyku, bóle głowy, zawroty głowy, zaburzenia widzenia.

Bardzo rzadko pojawiają się reakcje związane z nadwrażliwością, obrzęk naczynioruchowy, astma, niskie ciśnienie tętnicze, napady duszności czy tachykardia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.