Trwa ładowanie...

Unikaj, kiedy wstajesz w nocy do łazienki. Skutki mogą być dramatyczne

Avatar placeholder
24.02.2024 17:01
Tego nie rób przed snem
Tego nie rób przed snem (Getty Images)

Brak odpowiedniej dawki snu to pierwszy krok do groźnych problemów zdrowotnych, m.in. zawału, udaru, otyłości. Może się do tego przyczynić częsty błąd, z którego nawet nie zdajemy sobie sprawy. Należy go unikać, gdy wstajemy w nocy do łazienki.

spis treści

1. Unikaj, kiedy wstajesz do łazienki

Choć z reguły wstawanie w nocy, by skorzystać z łazienki nie powinno niepokoić, warto zwrócić uwagę na jeden aspekt.

Oczywistym jest fakt, że wybudza nas już sama potrzeba skorzystania z toalety. Kluczowy jest więc szybki powrót do snu. Może w tym przeszkodzić częsty błąd, z którego nawet nie zdajemy sobie sprawy. To może być pierwszy krok do zaburzeń snu, które mogą mieć dramatyczne konsekwencje dla zdrowia.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"
Nocne korzystanie z łazienki może wpływać na jakość snu
Nocne korzystanie z łazienki może wpływać na jakość snu (Getty Images)

Chodzi o światło. Górne oświetlenie może prowadzić do zahamowania wytwarzania melatoniny, nazywanej "hormonem snu". Kiedy jej poziom maleje, na pewno będzie trudniej o ponownie zaśnięcie.

Dlatego kiedy wstajemy w nocy, lepiej jest włączyć lampkę nocną, która nie daje tak intensywnego światła. Wówczas, po powrocie z łazienki będzie nam łatwiej zasnąć.

2. Tego nie rób przed snem

Na zaburzenia snu mogą mieć też wpływ inne nawyki. Powinniśmy unikać korzystania z telefonu lub komputera przed snem. Zdecydowanie lepszym pomysłem na wieczorny odpoczynek będzie czytanie książki.

Istotne jest również, aby na chwilę przed snem przewietrzyć pomieszczenie i upewnić się, że w pokoju jest ciemno.

Alkohol tuż przed snem nie jest dobrym pomysłem. Takie napoje nie tylko działają moczopędnie, ale także znacznie obniżają jakość snu.

Kiedy wrócimy do łóżka, skupmy się na relaksie i spokojnym oddychaniu, a nie zastanawianiu się, ile czasu zostało nam jeszcze na sen.

Warto mieć świadomość, że sen krótszy niż sześć godzin (optymalna długość to siedem godzin) może przyczynić się do poważnych problemów zdrowotnych. Można mówić o skutkach kardiologicznych, neurologicznych i psychicznych.

Najpoważniejszymi skutkami kardiologicznymi niedoboru snu są ostre stany wieńcowe, a także zawały i udary, nawet w młodym wieku. Do tego problemy z psychiką - od pozornie zwykłej drażliwości pod stany o charakterze depresyjnym

Do tego dochodzą zaburzenia metaboliczne: zbyt krótki sen prowadzi do nadwagi i otyłości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze