Trwa ładowanie...

Ureterocutaneostomia (przetoka moczowodowo-skórna) - wskazania, przebieg, postępowanie, pielęgnacja

 Kinga Olchowy
15.12.2021 15:12
Ureterocutaneostomia to rodzaj urostomii, czyli operacji przeprowadzanej u osób z problemami z wydalaniem moczu
Ureterocutaneostomia to rodzaj urostomii, czyli operacji przeprowadzanej u osób z problemami z wydalaniem moczu (AdobeStock)

Ureterocutaneostomia to rodzaj urostomii, czyli operacji przeprowadzanej u osób z problemami z wydalaniem moczu. To dość poważny zabieg, który wymaga odpowiedniej pielęgnacji nie tylko bezpośrednio po, ale także przez całe życie. Jak wygląda ureterocutaneostomia, na czym polegają urostomie i jak postępować po operacji?

spis treści

1. Co to jest urostomia?

Urostomia to rodzaj stomii. Jest to operacja, polegająca na utworzeniu połączenia (przetoki) między moczowodem a skórą. Dzięki temu możliwe jest wydalenie moczu inną drogą, niż anatomiczna.

Przetokę moczowo-skórną przeprowadza się u pacjentów, którzy nie są w stanie z różnych przyczyn wydalić moczu przeznaczonymi do tego drogami. Efektem operacji jest umieszczenie przy skórze pacjenta specjalnego woreczka, do którego zbiera się mocz. Pozostaje on z pacjentem do końca życia, jednak nie oznacza pogorszenia jakości życia.

Zobacz film: "Ze stomią można żyć normalnie"

Przeciwnie – pacjenci ze stomią mogą normalnie funkcjonować, korzystać z życia, cieszyć się czasem z przyjaciółmi, aktywnością fizyczną oraz wykonywać wybrany zawód.

1.1. Rodzaje urostomii

Wyróżnia się kilka rodzajów urostomii, są to:

  • urostomia Brickera (wykorzystuje fragment jelita cienkiego)
  • ureterocutaneostomia (przetoka moczowodowo-skórna)
  • nefrostomia (przetoka nerkowo-skórna)
  • urostomia szczelna (tzw. pęcherz jelitowy)
  • cystostomia ( przetoka pęcherzowo-skórna)

2. Kiedy wykonuje się urostomię?

Urostomia to operacja, którą najczęściej przeprowadza się u pacjentów z następującymi dolegliwościami:

  • nowotwór pęcherza, prostaty lub dróg rodnych
  • zmiany powstałe wskutek promieniowania
  • urazy narządów układu moczowego
  • zastój moczu
  • powikłania pooperacyjne

3. Czym jest ureterocutaneostomia?

Ureterocutaneostomia, czyli przetoka moczowodowo-skórna to operacja, polegająca na odcięciu jednego lub dwóch moczowodów i wszczepienie ich w powłoki skórne. Umożliwia to przepływ moczu i jego odprowadzenie do specjalnego woreczka.

Zabieg można przeprowadzić z wykorzystaniem jednego lub dwóch moczowodów i – w zależności od zaawansowania choroby – usunąć pęcherz lub go zostawić.

Przetokę moczowodowo-skórną przeprowadza się u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek, zaawansowanymi nowotworami pęcherza i układu moczowego, a także u osób w ogólnie ciężkim stanie.

4. Na czym polega operacja?

Podczas ureterocutaneostomii przecina się moczowód, a następnie przeciąga się go ku górze na właściwej wysokości, aby przepływ moczu nie był zaburzony przez powięź ani mięśnie.

Następnie przecina się lekko mięśnie przy pomocy specjalnych kleszczy, aby następnie przeciągnąć moczowód. Musi on wystawać ok. 2-3 cm ponad skórę, aby możliwe było utworzenie tzw. brodawki moczowodowej oraz umieszczenie wewnątrz cewnika.

Niestety, postępująca choroba zmusza do pozostawienia cewnika w moczowodzie, co może przedłużyć rekonwalescencję oraz jakość życia, a także wymaga regularnej wymiany drenów. Wówczas pacjent otrzymuje specjalne zestawy urostomijne, które ułatwiają mu codzienną higienę oraz pozwalają uniknąć zalewania skóry moczem.

Bardzo ważne jest, aby pacjent został przygotowany jeszcze przed operacją do sytuacji, w której się znajdzie. Powinno się mu przedstawić wszystkie zmiany, które zajdą w jego organizmie, a także wszelkie wskazówki na temat pielęgnacji skóry po przetoce.

5. Postępowanie po ureterocutaneostomii

Zanim pacjent wyjdzie ze szpitala, musi być dokładnie poinformowany i przeszkolony w zakresie pielęgnacji skóry oraz higieny i wymiany sprzętu stomijnego. Jeśli jest to pacjent starszy albo leżący, konieczne będzie zaangażowanie rodziny lub pielęgniarki w opiekę nad nim.

Miejsce stomii musi być dostępne dla pacjenta, aby mógł samodzielnie poradzić sobie z jego pielęgnacją. Musi być do niego dobry dostęp w każdej pozycji ciała – siedzącej, leżące, pochylonej oraz stojącej. Dodatkowo musi znajdować się z daleka od wszelkich blizn oraz ran pooperacyjnych czy popromiennych.

Dobierając pacjentowi sprzęt, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim stopień wrażliwości jego skóry oraz jego codzienny tryb życia. Cały sprzęt stomijny podlega refundacji z miesięcznym limitem – dla urostomii jest to 480 złotych.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze