Trwa ładowanie...

Urynoterapia – na co pomaga picie moczu?

 Agnieszka Gotówka
Agnieszka Gotówka 01.04.2021 10:05
Urynoterapia ma zdaniem jej zwolenników pomóc w niemal każdej dolegliwości.
Urynoterapia ma zdaniem jej zwolenników pomóc w niemal każdej dolegliwości. (123RF)

Leczenie urynoterapią budzi kontrowersje, niemniej są osoby, które bardzo cenią sobie ten sposób terapii. Jakie są zalety urynoterapii?

spis treści

1. Urynoterapia – co to jest?

Urynoterapia, a zatem picie moczu, ma bardzo długą tradycję. Metodę tę stosowano już w starożytnym Egipcie, Chinach oraz Indiach. Zdaniem jej zwolenników, leczenie moczem (najczęściej własnym) daje wiele korzyści prozdrowotnych.

Mocz aplikuje się zewnętrznie – poprzez okłady, płukanie, nacieranie, moczenie. Są jednak osoby, które w ramach urynoterapii piją mocz, co w naszej kulturze budzi obrzydzenie. Ale zwolennicy tej metody przekonują, że mocz jest sterylny, bezpieczny, naturalny. Zawiera też składniki mineralne oraz substancje, które prowokują organizm do wytwarzania przeciwciał.

Zobacz film: "Medycyna alternatywna wcale nie taka bezpieczna"

Samo picie moczu budzi kontrowersje. Przeciwnicy urynoterapii sugerują, że mocz tuż po opuszczeniu pęcherza moczowego przestaje być sterylny. Składa się z produktów przemiany materii, które są bezużyteczne dla organizmu. W 95% jest to woda, a w mniejszości: glukoza, aminokwasy, mocznik.

Nie przeprowadzono dotychczas wiarygodnych badań na temat urynoterapii, trudno więc o jednoznaczne określenie, czy metoda ta daje pozytywne efekty.

2. Urynoterapia – co leczy mocz?

Zwolennicy urynoterapii przekonują, że mocz potrafi pomóc w niemal każdej dolegliwości. Urynoterapia zewnętrzna polecana jest zwłaszcza w kosmetyce. Radzi sobie również z zapaleniem zatok i migrenami. Odkaża rany, działa antyseptycznie, leczy stany zapalne. W postaci płukanek do ust mocz przeciwdziała parodontozie. Wspomaga terapię wrzodów żołądka, kandydozy, boreliozy, cukrzycy, depresji. Urynoterapia w leczeniu raka również bywa stosowana. Ma podobno oczyszczać organizm z toksyn, wspomagać jego odporność, a tym samym działać przeciwnowotworowo.

5 rzeczy, które dzieją się z twoim ciałem, kiedy wstrzymujesz mocz
5 rzeczy, które dzieją się z twoim ciałem, kiedy wstrzymujesz mocz [7 zdjęć]

Wstrzymywanie moczu zdarzyło się prawdopodobnie każdemu z nas. Kiedy jesteśmy zajęci pracą, śpieszymy

zobacz galerię

3. Urynoterapia w kosmetyce

Urynoterapia na trądzik daje zdaniem jej zwolenników bardzo pozytywny efekt. Łagodzi stan zapalny, poprawia elastyczność skóry, nawilża ją i dodaje jędrności. Urynoterapia na włosy z kolei poprawia ich wygląd. Niektórzy decydują się właśnie z tego powodu dodawać kilka kropel moczu do szamponu.

Niezwykle popularne są też kremy z mocznikiem. Stosuje się je do pielęgnacji twarzy i ciała. Jeśli jego stężenie jest w kosmetyku wysokie (ok. 10%), silnie nawilża skórę, wzmacnia ją i zapobiega wysuszaniu. Z tego powodu poleca kremy z mocznikiem poleca się do stosowania na skórę suchą, skłonną do podrażnień.

4. Urynoterapia – dawkowanie

Zwolennicy tej metody zalecają pić codziennie szklankę świeżego (najlepiej porannego) moczu. Można go rozcieńczyć z wodą lub sokiem. Polecaną metodą jest też post, który obok głodówki zakłada wypijanie całej porcji dziennego moczu (ok. 1,5 l). To jednak metoda bardzo kontrowersyjna, a nieprawidłowo stosowana – również niebezpieczna.

5. Urynoterapia – opinie

Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy picie moczu może pomóc w leczeniu różnych schorzeń i dolegliwości. Nie ma badań, które potwierdziłyby skuteczność tej terapii. Są jednak osoby, którzy wierzą, że urynoterapia działa.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze