Urynoterapia – na co pomaga picie moczu?
Leczenie urynoterapią budzi kontrowersje, niemniej są osoby, które bardzo cenią sobie ten sposób terapii. Jakie są zalety urynoterapii?
1. Urynoterapia – co to jest?
Urynoterapia, a zatem picie moczu, ma bardzo długą tradycję. Metodę tę stosowano już w starożytnym Egipcie, Chinach oraz Indiach. Zdaniem jej zwolenników, leczenie moczem (najczęściej własnym) daje wiele korzyści prozdrowotnych.
Mocz aplikuje się zewnętrznie – poprzez okłady, płukanie, nacieranie, moczenie. Są jednak osoby, które w ramach urynoterapii piją mocz, co w naszej kulturze budzi obrzydzenie. Ale zwolennicy tej metody przekonują, że mocz jest sterylny, bezpieczny, naturalny. Zawiera też składniki mineralne oraz substancje, które prowokują organizm do wytwarzania przeciwciał.
Samo picie moczu budzi kontrowersje. Przeciwnicy urynoterapii sugerują, że mocz tuż po opuszczeniu pęcherza moczowego przestaje być sterylny. Składa się z produktów przemiany materii, które są bezużyteczne dla organizmu. W 95% jest to woda, a w mniejszości: glukoza, aminokwasy, mocznik.
Nie przeprowadzono dotychczas wiarygodnych badań na temat urynoterapii, trudno więc o jednoznaczne określenie, czy metoda ta daje pozytywne efekty.
2. Urynoterapia – co leczy mocz?
Zwolennicy urynoterapii przekonują, że mocz potrafi pomóc w niemal każdej dolegliwości. Urynoterapia zewnętrzna polecana jest zwłaszcza w kosmetyce. Radzi sobie również z zapaleniem zatok i migrenami. Odkaża rany, działa antyseptycznie, leczy stany zapalne. W postaci płukanek do ust mocz przeciwdziała parodontozie. Wspomaga terapię wrzodów żołądka, kandydozy, boreliozy, cukrzycy, depresji. Urynoterapia w leczeniu raka również bywa stosowana. Ma podobno oczyszczać organizm z toksyn, wspomagać jego odporność, a tym samym działać przeciwnowotworowo.
3. Urynoterapia w kosmetyce
Urynoterapia na trądzik daje zdaniem jej zwolenników bardzo pozytywny efekt. Łagodzi stan zapalny, poprawia elastyczność skóry, nawilża ją i dodaje jędrności. Urynoterapia na włosy z kolei poprawia ich wygląd. Niektórzy decydują się właśnie z tego powodu dodawać kilka kropel moczu do szamponu.
Niezwykle popularne są też kremy z mocznikiem. Stosuje się je do pielęgnacji twarzy i ciała. Jeśli jego stężenie jest w kosmetyku wysokie (ok. 10%), silnie nawilża skórę, wzmacnia ją i zapobiega wysuszaniu. Z tego powodu poleca kremy z mocznikiem poleca się do stosowania na skórę suchą, skłonną do podrażnień.
4. Urynoterapia – dawkowanie
Zwolennicy tej metody zalecają pić codziennie szklankę świeżego (najlepiej porannego) moczu. Można go rozcieńczyć z wodą lub sokiem. Polecaną metodą jest też post, który obok głodówki zakłada wypijanie całej porcji dziennego moczu (ok. 1,5 l). To jednak metoda bardzo kontrowersyjna, a nieprawidłowo stosowana – również niebezpieczna.
5. Urynoterapia – opinie
Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy picie moczu może pomóc w leczeniu różnych schorzeń i dolegliwości. Nie ma badań, które potwierdziłyby skuteczność tej terapii. Są jednak osoby, którzy wierzą, że urynoterapia działa.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.