USG pęcherza moczowego - wskazania, przeciwwskazania, przygotowanie, przebieg, wyniki
USG pęcherza moczowego to obrazowe badanie układu moczowego, które ma na celu ocenę jego stanu. Oprócz ujęć pęcherza można uzyskać również obrazy nerek, narządy te są bowiem ściśle ze sobą powiązane. Badanie USG jest bezbolesne i nieinwazyjne, przy czym dostarcza cennych informacji, które pomagają lekarzom w postawieniu diagnozy i ustaleniu metod leczenia. Jak się przygotować do USG nerek i pęcherza moczowego? Jak wygląda USG układu moczowego? Ile trzeba wypić, żeby mieć pełny pęcherz?
- 1. Czym jest badanie USG pęcherza moczowego?
- 2. Co wykrywa badanie USG pęcherza?
- 3. Wskazania do badania USG pęcherza moczowego
- 4. USG pęcherza - przygotowanie do badania
- 5. Jak wygląda badanie USG pęcherza moczowego?
- 6. Przeciwwskazania do badania USG pęcherza moczowego
- 7. USG pęcherza moczowego - wyniki badania
- 8. Powikłania po badania USG pęcherza moczowego
1. Czym jest badanie USG pęcherza moczowego?
USG pęcherza moczowego to badanie obrazowe wykonywane w celu oceny wewnętrznych struktur organizmu. Obejmuje diagnostykę zaburzeń w obrębie pęcherza moczowego, moczowodów, nerek, a także gruczołu krokowego u mężczyzn.
Zwykle na USG urologiczne kierowane są osoby, które mają nieprawidłowe wyniki badania moczu lub odczuwają dolegliwości. Ultrasonografia jest badaniem całkowicie bezpiecznym i nieinwazyjnym, pozwala na zobaczenie ewentualnych nieprawidłowości w czasie rzeczywistym na monitorze.
Cena USG układu moczowego wynosi od 150 do 250 złotych w zależności od konkretnej placówki medycznej i miasta. Cena USG nerek jest taka sama, ponieważ ocena tych narządów wchodzi w skład badania obrazowego całego układu moczowego.
2. Co wykrywa badanie USG pęcherza?
USG dróg moczowych i pęcherza stosowane jest w celu rozpoznania zmian ogniskowych zlokalizowanych w nerkach, takich jak guzy, torbiele czy kamienie.
Badanie obrazowe umożliwia także rozpoznanie złogów w układzie kielichowo-miedniczkowym czy wodonercza. USG przewodu moczowego pozwala na zdiagnozowanie poszerzenia moczowodu. Natomiast USG układu moczowego z oceną zalegania po mikcji służy ocenie objętości zalegającego moczu.
Badanie ultradźwiękami może ujawnić również stan zapalny i inne problemy zdrowotne, a także określić objętość pęcherza lub jego stan po operacji.
USG pęcherza wykrywa też wrodzone wady w budowie pęcherza, nerek i dróg moczowych, które mogą być odpowiedzialne za problemy pacjenta ze zdrowiem.
3. Wskazania do badania USG pęcherza moczowego
- częstomocz,
- białkomocz,
- krwiomocz,
- bezmocz,
- częste oddawanie moczu w nocy,
- ból w trakcie oddawania moczu,
- trudności w oddawaniu moczu,
- choroby pęcherza moczowego,
- choroby nerek,
- choroby gruczołu krokowego (prostaty),
- kamica nerkowa lub pęcherza,
- bóle brzucha, nadbrzusza i okolicy lędźwiowej,
- nadciśnienie tętnicze,
- guz wyczuwalny w jamie brzusznej.
Szerszym badaniem, które również obejmuje obrazowanie układu moczowego, jest USG jamy brzusznej. Sprawdź na KtoMaLek.pl, na czym polega USG jamy brzusznej, kiedy jest wskazane i jak przygotować się do tego badania.
4. USG pęcherza - przygotowanie do badania
1 dzień przed badaniem to idealny czas na zrezygnowanie z picia napojów gazowanych i spożywania ciężkostrawnych posiłków, które mogą wywołać wzdęcia i tym samym zaburzyć wynik badania.
Należy także zaplanować pory posiłków, by spożyć kolację co najmniej 6 godzin przed badaniem. Dobrym pomysłem będzie również przyjęcie leku na usunięcie powietrza z układu pokarmowego, (osoby, które mają problemy z zaparciami lub wzdęciami powinny zażywać tego typu preparat przez 3-4 dni).
Ile wypić wody przed usg pęcherza? Przygotowanie do USG nerek i pęcherza to spożycie 1-1,5 litra wody na jedną lub dwie godziny przed badaniem. Należy jednak mieć na uwadze, że ilość płynów potrzebna do wypełnienia pęcherza to kwestia indywidualna.
Idealne przygotowanie do USG układu moczowego to średnio wypełniony pęcherz, wówczas możliwe jest określenie wielkości i kształtu narządu. Przed ultrasonografią należy zrezygnować z żucia gumy, picia kawy i palenia papierosów.
5. Jak wygląda badanie USG pęcherza moczowego?
W badaniu USG wykorzystuje się fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które kieruje się na ciało, po czym zapisuje się ich powrót. Zmiany w falach dźwiękowych są stosowane w celu opracowania mapy wnętrza ciała pacjenta.
Badanie wykonuje się za pomocą przetwornika, który może wysyłać i odbierać informacje. Obrazy są ukazywane na ekranie dzięki programowi komputerowemu, który przetwarza dane z przetwornika ultradźwiękowego.
Na początku badania technik aplikuje cienką warstwę żelu przewodzącego na dolną część brzucha i manipuluje przetwornikiem, aż pęcherz stanie się widoczny na ekranie.
W tym momencie kąt i umiejscowienie przetwornika mogą zostać dopasowane do obrazu w taki sposób, by można było uchwycić możliwie dużą część pęcherza, a także w razie potrzeby również nerek. Uzyskane obrazy są następnie analizowane przez lekarza.
6. Przeciwwskazania do badania USG pęcherza moczowego
Nie istnieją przeciwwskazania do wykonania USG pęcherza moczowego. Badanie jest w pełni bezpieczne, bezbolesne i nieinwazyjne. Może być wykonywane u osób w każdym wieku i wielokrotnie powtarzane, bez obaw o stan zdrowia.
7. USG pęcherza moczowego - wyniki badania
W trakcie badania USG pęcherza osoba wykonująca badanie może mieć za zadanie zwrócenie uwagi na pewne struktury anatomiczne. Jeśli badanie przeprowadza lekarz, może od razu interpretować obecność zmian, na przykład guzów.
Technicy wykonujący badanie USG nie mają bowiem prawa do stawiania diagnozy oraz do proponowania badanym metod leczenia. Ich obowiązkiem jest jednak odnotowanie spostrzeżeń w raporcie dla lekarza.
Osoby poddające się badaniu USG pęcherza moczowego nie powinny panikować, gdy na twarzy technika pojawi się dziwny grymas lub mina wskazująca na zmartwienie. Należy poczekać z omówieniem wyników badania na wizytę lekarską. Niewskazane jest także wypytywanie pracownika o jego spostrzeżenia, szczegółowe rozpoznanie znajdzie się w opisie USG.
8. Powikłania po badania USG pęcherza moczowego
Po badaniu ultrasonograficznym pęcherza moczowego nie występują żadne powikłania. Pacjent natychmiast po zakończeniu USG może udać się do toalety w celu opróżnienia pęcherza i wrócić do codziennych zajęć, nie obawiając się pogorszenia samopoczucia.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treść artykułu jest całkowicie niezależna. Znajdują się w nim linki naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.