USG przezciemiączkowe - wskazania, przebieg

USG przezciemiączkowe to obecnie jedno z podstawowych badań diagnostycznych. Jest to badanie proste, niedrogie, nieinwazyjne, a często jakże pomocne w różnicowaniu stanów chorobowych. USG przezciemiączkowe to specyficzny rodzaj badania, które jest możliwe do wykonania tylko u noworodków i niemowląt. Służy ono do oglądania wnętrza czaszki dziecka.

USG przezciemiączkowe - wskazania

USG przezciemiączkowe jest możliwe tylko u noworodków i niemowląt. Czaszka nowo narodzonego dziecka różni się zasadniczo od czaszki dorosłego człowieka. Wynika to z tego, że czaszka noworodka nie jest jeszcze do końca wykształcona i nie jest jednorodną kostną puszką, gdyż wszystkie kości, z których składa się czaszka, nie są jeszcze do końca ze sobą zrośnięte, jak to następuje u dorosłej osoby. Między niezrośniętymi kośćmi czaszki znajdują się mniej twarde fragmenty zwane ciemiączkami.

Ciemiączka są strukturami błoniastymi, które później zarastają wraz z rozwojem dziecka. U noworodka jednak zapewniają ciągłość czaszki, a jednocześnie powodują, że czaszka dziecka nie jest jednolicie twarda. Każde dziecko po urodzeniu ma 6 takich ciemiączek, 2 parzyste między bocznymi kośćmi czaszki oraz 2 nieparzyste, jedno z przodu, drugie z tyłu czaszki. Największe jest ciemię przednie, które znajduje się między kośćmi czołowymi, na czubku głowy. Ma ono kształt rombu i wymiary ok. 1,5 cm na 1,5 cm. Ciemię to zarasta najpóźniej, ok. 18. miesiąca życia dziecka.

Właśnie to ciemiączko jest użyteczne do badania USG przezciemiączkowego. Po przyłożeniu głowicy USG do ciemiączka można wyczuć tętnienie naczyń mózgowych dziecka, a także orientacyjnie ocenić wartość ciśnienia śródczaszkowego. Dzięki USG przezciemiączkowemu możliwe jest też obejrzenie anatomicznych struktur mózgu. Wystarczy jedynie przyłożyć głowicę aparatu do USG przezciemiączkowego posmarowaną specjalnym żelem do główki dziecka, a obraz ukaże się na monitorze aparatu. Aparatura do USG przezciemiączkowego umożliwia oglądanie struktur mózgu w dwóch płaszczyznach.

Najpotrzebniejsze rzeczy dla noworodka

Przygotuj zapas pieluszek, by były gotowe do akcji, gdy tylko w domu pojawi się nowy mieszkaniec. Jest to rzecz, o której wiadomo na pewno, że będzie potrzebna....

USG przezciemiączkowe - przebieg

USG przezciemiączkowe nie jest powodem do zmartwień. Nie należy się denerwować, jeżeli będzie konieczność wykonania USG przezciemiączkowego u naszego dziecka. USG przezciemiączkowe jest zupełnie bezpieczne dla malucha, a także bezbolesne. Nie jest także konieczne specjalne przygotowanie dziecka do USG przezciemiączkowego. USG przezciemiączkowe trwa kilkanaście minut i może być wykonywane w pracowni lub specjalnym przenośnym aparatem do USG przezciemiączkowego przy łóżeczku dziecka.

Jest kilka sytuacji, kiedy wykonanie USG przezciemiączkowego jest konieczne. Przede wszystkim należy objąć USG przezciemiączkowym wszystkie wcześniaki, czyli dzieci urodzone przed 37. tygodniem ciąży. U tych dzieci jest większe ryzyko wystąpienia krwawienia śródczaszkowego, które może mieć bardzo poważne konsekwencje dla życia i zdrowia. Dzięki badaniu USG przezciemiączkowemu możliwe jest szybkie wykrycie takiego krwawienia, a także wdrożenie właściwego leczenia. Z tego samego powodu USG przezciemiączkowe jest wskazane u dzieci z małą masą urodzeniową.

USG przezciemiączkowe konieczne jest także u noworodków, u których istnieje podejrzenie wad mózgu (wad układu nerwowego), w celu potwierdzenia lub wykluczenia istniejących nieprawidłowości, a także ocenienia rozległości potwierdzonych już zmian w mózgu. USG przezciemiączkowe służy także do oceny mózgu noworodka, który przeszedł epizod niedotlenienia w czasie ciąży, porodu lub w okresie noworodkowym. Ponadto USG przezciemiączkowe jest wykonywane przy ocenie struktur mózgu, a konkretnie sprawdzeniu, czy niedotlenienie nie spowodowało ich uszkodzenia.

Także przy podejrzeniu wodogłowia konieczne jest wykonanie USG przezciemiączkowego, które umożliwi uwidocznienie ewentualnego nadmiaru płynu mózgowo-rdzeniowego w czaszce dziecka, a przez to także pomoże wdrożyć właściwe leczenie wodogłowia, co umożliwi właściwy rozwój mózgu dziecka, gdyż nie będzie on już uciskany przez płyn.

Zazwyczaj badanie USG przezciemiączkowe jest też wykonywane u dzieci, u których występują jakieś zaburzenia rozwojowe o niejasnej przyczynie. Powtarzające się epizody drgawek też mogą być wskazaniem do wykonania USG przezciemiączkowego. Wszelkie zakażenia w ciąży i w okresie noworodkowym też często są przyczyną wykonywania USG przezciemiączkowego. Wynika to z tego, że u takiego malucha jest większe ryzyko, że nawet na pozór błaha infekcja może zaatakować układ nerwowy i spowodować zapalenie opon mózgowych lub mózgu. Infekcje, które dziecko przeszło w łonie matki, często mogą pozostawiać trwały ślad w mózgu. USG przezciemiączkowe musi być także zlecone przy każdym podejrzeniu krwawienia śródczaszkowego, czyli np. po urazie. Do wykonywania badań USG przezciemiączkowych praktycznie nie ma żadnych przeciwwskazań, jedynym może być bardzo ciężki stan zdrowia dziecka.

Każdy chciałby, żeby jego dziecko było zupełnie zdrowe. Jednak czasami dzieci chorują i potrzebna jest specjalistyczna diagnostyka. USG przezciemiączkowe jest podstawowym badaniem, jeżeli zaistnieje podejrzenie jakichś nieprawidłowości w układzie nerwowym dziecka. Dzięki okienku w czaszce noworodka, jakim jest ciemiączko, lekarz może zupełnie bezpiecznie zajrzeć do wnętrza głowy dziecka. USG przezciemiączkowe, tak proste do wykonania, często może być kluczem do prawidłowego rozpoznania. Czasem może okazać się, że obawy były bezpodstawne, czasem – że konieczna jest dalsza diagnostyka. Jednak jeżeli nawet okaże się, że coś jest nie tak, pamiętajmy o tym, że szybsza diagnostyka oznacza szybsze wdrożenie leczenia.

Lekarz Marta Kucharczyk, 4 miesiące temu

Bibliografia

  • Jędrzejewski K. (red.), Diagnostyka ultrasonograficzna w pediatrii, Urban & Partner, Wrocław 1999, ISBN 83-85842-74-8
  • Nowicki A. Ultradźwięki w medycynie, Roztoczańska Szkoła Ultrasonografii, Warszawa 2010, ISBN 978-83-89687-59-3
  • Kawalec W., Kubicka K. Pediatria, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3253-9
  • Milanowski A. (red.), Pediatria, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-098-6

Badania

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

USG przezciemiączkowe - wskazania, przebieg
najnowsze pytania

USG

Odpowiada: Lek. Aneta Zwierzchowska

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły USG przezciemiączkowe - wskazania, przebieg
Laparoskopia - wskazania, przygotowanie, przebieg

Laparoskopia

Laparoskopia

Operacja laparoskopowa żołądka.

Cystoskopia - wskazania, przebieg, powikłania

Cystoskop

Cystoskop

Wziernik stosowany do cystoskopii wprowadza się przez cewkę do pęcherza moczowego.

Rezonans magnetyczny - charakterystyka, przebieg, wskazania

Rezonans magnetyczny - zdjęcie

Rezonans magnetyczny - zdjęcie

Rezonans magnetyczny obrazuje przekrój narządów wewnętrznych we wszystkich płaszczyznach.

Transfuzja krwi - skład i funkcje krwi, wskazania, przebieg, preparaty krwi, powikłania

Transfuzja

Transfuzja

Celem transfuzji jest substytucja składników krwi.

Kolposkopia - opis, wskazania, cele, przygotowanie, przebieg

Hans Hinselmann

Hans Hinselmann

Hans Hinselmann (1884-1959) był niemieckim ginekologiem i wynalazcą badania kolposkopowego.

Koronarografia - wskazania, przebieg

Obraz w koronarografii

Obraz w koronarografii

Obraz tętnic wieńcowych w koronarografii pomaga w zdiagnozowaniu choroby niedokrwiennej serca.

Angiografia fluoresceinowa – wskazania, przygotowanie i przebieg, powikłania

Angiografia oka

Angiografia oka

Czarno-biały obraz siatkówki oka powstały w efekcie angiografii fluoresceinowej.

Leczenie kanałowe - przebieg, wskazania, powikłania

Ząb leczony kanałowo

Ząb leczony kanałowo

Zęby „martwe" leczy się kanałowo.