Usunięcie jądra

Orchidektomia jest to chirurgiczne usunięcie jednego lub obu jąder. Usunięcie obu jąder jest znane jako dwustronna orchidektomia lub kastracja, ponieważ mężczyzna poddany temu zabiegowi nie jest w stanie się rozmnażać. Najczęściej usunięcie jądra wykonuje się u mężczyzn dotkniętych chorobą nowotworową w różnym stopniu zaawansowania i o różnym pochodzeniu histopatologicznym.

Po co stosuje się orchidektomię?

Orchidektomia odbywa się w leczeniu raka jądra lub z innych powodów, np. aby obniżyć poziom testosteronu, głównego męskiego hormonu płciowego. Operacyjne usunięcie jądra jest stosowane zwykle, gdy guz znajduje się w gruczole. Orchidektomia może być również przeprowadzona w leczeniu raka prostaty i raka piersi u mężczyzn. Testosteron powoduje wzrost tych nowotworów i przerzutów (rozprzestrzenia się na inne części ciała). Proste usunięcie jądra odbywa się w ramach operacji zmiany płci lub jako leczenie paliatywne w leczeniu raka prostaty. Pacjent leży płasko na stole operacyjnym. Po znieczuleniu regionalnym(miejscowym), chirurg robi nacięcia w punkcie środkowym moszny, usuwa jądro/jądra i część powrózka nasiennego.

Zobacz film: "Jak długo trwa ból pooperacyjny?"

Guz jądra

Guz o rozmiarach 7,4 x 5,5 cm. Według krajowego rejestru nowotworów zgony z powodu raka jądra stanowią 14,9% przypadków.

Orchidektomia - przygotowanie do zabiegu

Wszyscy pacjenci przygotowywani do orchidektomii powinni przejść przez standardowe badania krwi i moczu przed zabiegiem. Proszeni są również o zaprzestanie przyjmowania aspiryny oraz wszystkich niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) na dwa dni przed zabiegiem. Pacjenci nie powinni także jeść ani pić do ośmiu godzin przed planowanym zabiegiem.

Objawy nowotworów jądra

Nowotwory jądra są mało charakterystyczne. Na początku swojego rozwoju nie dają objawów bólowych. Zaobserwowanie jednak poniższych symptomów powinno zmobilizować do diagnostyki:

• dyskomfort lub ból jądra;

• uczucie ciężkości w mosznie;

• tępy ból pleców i brzucha;

• rozszerzenie jądra;

• powiększenie gruczołu piersiowego (ginekomastia);

• jednorazowy obrzęk w obu jądrach.

Najbardziej charakterystycznym jednak objawem jest niebolesne powiększenie jądra i zaczerwienienie skóry moszny. Mogą również wystąpić objawy w innych częściach ciała, takich jak płuca, jama brzuszna, miednica, plecy, jeśli nowotwór się rozprzestrzenił. Nowotwory jądra są jednymi z najczęściej występujących nowotworów u młodych mężczyzn w wieku od 20 do 40 roku życia. Czynnikami ryzyka rozwoju nowotworów jądra są nowotwór jądra w wywiadzie oraz wnętrostwo. Nie potwierdzono, czy czynniki środowiskowe i urazy jądra mają wpływ na nowotworzenie.

Diagnostyka nowotworów jądra

Nie ma dotychczas metod przesiewowych wykrywających nowotwory jądra. Po stwierdzeniu charakterystycznych objawów, pierwszym badaniem jest badanie ultrasonograficzne jąder. Rozpoznanie stawia się najczęściej na podstawie badania histopatologicznego usuniętego jądra. W celu określenia stopnia zaawansowania choroby wykonuje się morfologię oraz badania biochemiczne, ponadto wykonuje się badanie stężenia markerów nowotworowych. W celu weryfikacji czy wystąpiły już przerzuty odległe wykonuje się badanie tomografii komputerowej klatki piersiowej, jamy brzusznej i miednicy mniejszej oraz scyntygrafię kości w przypadku występowania bólu kości.

Redakcja abcZdrowie.pl, ponad rok temu

Bibliografia

  • Lawrence P., Chirurgia ogólna, Urban & Partner, Wrocław 1998, ISBN 83-85842-19-5
  • Fibak J. CHIRURGIA. Podręcznik dla studentów medycyny., Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2002, ISBN 83-200-2708-X
  • Kleinman I., Lipshultz L., Podstawy urologii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1999, ISBN 83-200-2188-X
  • Borkowski A. Urologia - podręcznik dla studentów medycyny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 978-83-200-3758-6

Zabiegi

Komentarze (4)
~Tedi
~Tedi 7 miesięcy temu

@~Kamil: Jak najszybciej idź fo lekarza urologa z tym, ja miałem jedno jądro w podbrzusza, nazywa się to wnętrostwo, nie chodziłem z tym do lekarza i rozwinął się nowotwór złośliwy, po operacji miałem naświetlania.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Usunięcie jądra
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Usunięcie jądra
Rak jądra - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Czym jest rak jądra? (WIDEO)

Czym jest rak jądra? (WIDEO) Odtwórz wideo

całkowitego wyleczenia jest usunięcie zajętego jądra. Oprócz tego stosuje się również chemioterapię. O tym, czym jest rak jądra, w jaki sposób się go wykrywa (...) Rak jądra jest jednym...

Zabiegi

Usunięcie jąder (orchidektomia)

Orchiektomia (orchidektomia) jest zabiegiem operacyjnym mającym na celu usunięcie jąder. W zależności od przyczyny operacji usunięciu ulega jedno (...) z wyboru jest radykalne pachwinowe usunięcie...

Rak jądra - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Rak jądra - objawy, przyczyny

Jądra są umieszczone w mosznowym worku. Jedno jądro waży około 10, 5 - 14 gramów. Miąższ jąder zawiera około 200 zrazików, które wytwarzają plemniki. Czym są plemniki? Są to komórki rozrodcze, które w...

Rak jądra - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Guz jądra

Guz jądra

Guz o rozmiarach 7,4 x 5,5 cm. Według krajowego rejestru nowotworów zgony z powodu raka jądra stanowią 14,9% przypadków.

Splenektomia

Usunięcie śledziony

Usunięcie śledziony

Wycinek śledziony: po lewej stronie guz, po prawej zdrowy obszar narządu.