Usunięcie jądra
Orchidektomia jest to chirurgiczne usunięcie jednego lub obu jąder. Usunięcie obu jąder jest znane jako dwustronna orchidektomia lub kastracja, ponieważ mężczyzna poddany temu zabiegowi nie jest w stanie się rozmnażać. Najczęściej usunięcie jądra wykonuje się u mężczyzn dotkniętych chorobą nowotworową w różnym stopniu zaawansowania i o różnym pochodzeniu histopatologicznym.
1. Po co stosuje się orchidektomię?
Orchidektomia odbywa się w leczeniu raka jądra lub z innych powodów, np. aby obniżyć poziom testosteronu, głównego męskiego hormonu płciowego. Operacyjne usunięcie jądra jest stosowane zwykle, gdy guz znajduje się w gruczole. Orchidektomia może być również przeprowadzona w leczeniu raka prostaty i raka piersi u mężczyzn. Testosteron powoduje wzrost tych nowotworów i przerzutów (rozprzestrzenia się na inne części ciała). Proste usunięcie jądra odbywa się w ramach operacji zmiany płci lub jako leczenie paliatywne w leczeniu raka prostaty. Pacjent leży płasko na stole operacyjnym. Po znieczuleniu regionalnym(miejscowym), chirurg robi nacięcia w punkcie środkowym moszny, usuwa jądro/jądra i część powrózka nasiennego.
2. Orchidektomia - przygotowanie do zabiegu
Wszyscy pacjenci przygotowywani do orchidektomii powinni przejść przez standardowe badania krwi i moczu przed zabiegiem. Proszeni są również o zaprzestanie przyjmowania aspiryny oraz wszystkich niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) na dwa dni przed zabiegiem. Pacjenci nie powinni także jeść ani pić do ośmiu godzin przed planowanym zabiegiem.
3. Objawy nowotworów jądra
Nowotwory jądra są mało charakterystyczne. Na początku swojego rozwoju nie dają objawów bólowych. Zaobserwowanie jednak poniższych symptomów powinno zmobilizować do diagnostyki:
• dyskomfort lub ból jądra;
• uczucie ciężkości w mosznie;
• tępy ból pleców i brzucha;
• rozszerzenie jądra;
• powiększenie gruczołu piersiowego (ginekomastia);
• jednorazowy obrzęk w obu jądrach.
Najbardziej charakterystycznym jednak objawem jest niebolesne powiększenie jądra i zaczerwienienie skóry moszny. Mogą również wystąpić objawy w innych częściach ciała, takich jak płuca, jama brzuszna, miednica, plecy, jeśli nowotwór się rozprzestrzenił. Nowotwory jądra są jednymi z najczęściej występujących nowotworów u młodych mężczyzn w wieku od 20 do 40 roku życia. Czynnikami ryzyka rozwoju nowotworów jądra są nowotwór jądra w wywiadzie oraz wnętrostwo. Nie potwierdzono, czy czynniki środowiskowe i urazy jądra mają wpływ na nowotworzenie.
4. Diagnostyka nowotworów jądra
Nie ma dotychczas metod przesiewowych wykrywających nowotwory jądra. Po stwierdzeniu charakterystycznych objawów, pierwszym badaniem jest badanie ultrasonograficzne jąder. Rozpoznanie stawia się najczęściej na podstawie badania histopatologicznego usuniętego jądra. W celu określenia stopnia zaawansowania choroby wykonuje się morfologię oraz badania biochemiczne, ponadto wykonuje się badanie stężenia markerów nowotworowych. W celu weryfikacji czy wystąpiły już przerzuty odległe wykonuje się badanie tomografii komputerowej klatki piersiowej, jamy brzusznej i miednicy mniejszej oraz scyntygrafię kości w przypadku występowania bólu kości.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.