Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Szafarowski

Używki a impotencja

Avatar placeholder
Lek. Tomasz Szafarowski 26.11.2015 07:47
Używki a impotencja
Używki a impotencja (Zdjęcie mężczyzny zażywającego używek / Shutterstock)

Obecny styl życia prowadzi często do chorób sercowo-naczyniowych, a także zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji. Palenie tytoniu, nadmierne spożywanie alkoholu, nadwaga, otyłość, brak wysiłku fizycznego to możliwe przyczyny zaburzeń erekcji. W czasie wizyty lekarskiej, której celem jest diagnozowanie zaburzeń erekcji, specjalista niewątpliwie zapyta o wymienione wyżej czynniki ryzyka oraz zaleci porzucenie nałogów jako pierwszy etap leczenia. Częstość występowania zaburzeń erekcji wzrasta wraz z wiekiem. Używki jednak potęgują ryzyko zaburzeń potencji.

spis treści

1. Palenie papierosów a impotencja

Jednym z częściej poruszanych tematów jest zagadnienie wpływu palenia na potencję. Nałogowi palacze są obciążeni znacznie większym ryzykiem impotencji niż osoby wolne od nałogu. W Polsce pali prawie 10 milionów ludzi, co zapewne ma niemały wpływ na wzrastającą częstość zaburzeń erekcji. Impotencja to schorzenie, które dotyka w przybliżeniu 1 na 10 mężczyzn w wieku 21-75 lat. Szacuje się, że w Polsce problem dotyczy około 1,25 mln mężczyzn.

Wpływ palenia papierosów na zaburzenia potencji wynika najprawdopodobniej z negatywnego działania nikotyny na naczynia krwionośne. Objawia się to poprzez:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"
  • ograniczony dopływ krwi tętniczej (skurcz tętnic). Nikotyna powoduje skurcz drobnych naczyń krwionośnych, co ogranicza napływ krwi do prącia, a więc upośledzony jest główny mechanizm erekcji;
  • nieprawidłowe ciśnienie krwi jest wynikiem uszkodzenia przez dym nikotynowy śródbłonka, produkującego tlenek azotu (NO). Uszkodzony śródbłonek produkuje zbyt małą ilość tlenku azotu, aby mógł on rozszerzyć naczynia krwionośne w stopniu pozwalającym na wzwód;
  • miażdżycę naczyń krwionośnych. Nałogowe palenie papiersów zwiększa ryzyko wystąpienia miażdżycy tętnic, które doprowadzają krew do członka. Zwężenie tych tętnic jest prostą drogą do zaburzeń erekcji;
  • nieprawidłowy odpływ krwi (rozszerzenie żył). Nikotyna trafiająca do krwioobiegu powoduje uszkodzenie mechanizmu zastawkowego, odpowiedzialnego za zatrzymanie krwi w prąciu.

Na podstawie stanowiska opublikowanego w 2003 roku przez Amerykańskie Towarzystwo Chorób Serca, palenie ma ogromny wpływ na zaburzenia erekcji. Towarzystwo to opiera się na wynikach badań przeprowadzonych na 4764 Chińczykach. W badaniu wyliczono, że mężczyźni, którzy palili więcej niż paczkę (20 papierosów) dziennie mieli o 60% większe ryzyko zaburzeń erekcji w porównaniu z tymi, którzy nigdy nie palili papierosów. 15% palaczy doświadczy w swoim życiu zaburzeń erekcji.

W innym badaniu z 2007 roku, opublikowanym w American Journal of Epidemiology, zauważono, że istnieje duża zależność pomiędzy ilością wypalanych papierosów przez mężczyzn a ryzykiem zaburzeń erekcji w przyszłości. Dla mężczyzn, którzy palili mniej niż 20 papierosów dziennie ryzyko zaburzeń erekcji wynosi 24%, natomiast dla mężczyzn, którzy nigdy nie palili ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji wynosi 12%.

Wg badania przeprowadzonego w Chinach, 22% zaburzeń erekcji powodowanych jest przez palenie papierosów. Szacuje się, że 99% mężczyzn nie zdaje sobie sprawy z negatywnego wpływu palenia na erekcję. Zaprzestanie palenia, jeżeli nie doszło do nieodwracalnych zmian, np. rozwoju miażdżycy w naczyniach tętniczych, pozwala na powrót prawidłowej erekcji. W wielu badaniach wykazano bowiem znaczną poprawę funkcji erekcyjnych u wieloletnich palaczy w miesiąc po rzuceniu palenia. Pamiętajmy jednak, że istnieją takie przypadki, w których zaprzestanie palenia papierosów nie wystarcza, aby rozwiązać problemy z erekcją i wytryskiem oraz poprawić jakość spermy.


2. Alkohol a zaburzenia erekcji

Alkohol może wpływać na zaburzenia erekcji bezpośrednio lub poprzez wpływ lub rozwój chorób przewlekłych. Wpływ alkoholu na ludzki organizm jest badany od lat. Wiadomo, że niewielkie ilości alkoholu spożywanego w postaci czerwonego wina mogą mieć pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Jednorazowo niewielkie dawki alkoholu zwiększają libido i pomagają w osiągnięciu wzwodu. Długotrwałe spożywanie nadmiernych ilości alkoholu ma jednak niszczący wpływ na organizm, także na seksualność.

2.1. Uszkodzanie nerwów a potencja

Nadmierne picie alkoholu powoduje nieodwracalne uszkodzenie nerwów, także tych przewodzących impulsy seksualne z głowy i ośrodka erekcji do penisa. Uważa się, że uszkodzenie tych włókien nerwowych odpowiada za impotencję u osób nadmiernie pijących. Nadmierne picie ma również wpływ na zachowanie, obniża libido i popęd seksualny, co objawia się mniejszym zainteresowanie seksem.

2.2. Wpływ alkoholu na gospodarkę hormonalną

Nadmierne spożywanie alkoholu zaburza poziom hormonów, w szczególności testosteronu i estrogenów. Częściowo wiąże się to z uszkodzeniem wątroby. Niski poziom testosteronu wiąże się z zaburzeniami seksualnym w postaci obniżenia libido i zaburzeń erekcji. Depresja, stres, zdenerwowanie są często współodpowiedzialne za nadmierne spożywanie alkoholu. Te same czynniki mogą również być odpowiedzialne za przyczyny impotencji. Z tego też względu osoby przewlekle pijące alkohol są w szczególności narażone na zaburzenia erekcji.

3. Wpływ kawy na zaburzenia potencji

Według Amerykańskiego Instytutu Zdrowia (National Institutes of Health), spożywanie dziennie od jednej do czterech filiżanek kawy nie jest szkodliwe dla zdrowia. Z obecnie dostępnych badań wynika, że spożywanie kawy nie prowadzi do wystąpienia zaburzeń erekcji. Kawa poprzez swoje działanie wpływa kurcząco na naczynia tętnicze. Pomimo że obecnie nie ma dowodów na negatywny wpływ kawy na zaburzenia erekcji, osobom z zaburzeniami potencji, które jednocześnie cierpią na nadciśnienie tętnicze i choroby serca, zaleca się próbne ograniczenie spożycia kawy w celu poprawy erekcji.

4. Palenie marihuany a impotencja

Marihuana negatywnie wpływa na powstawanie erekcji:

  • działając na mózg, osłabia popęd płciowy (działanie centralne);
  • działa destrukcyjnie na naczynia krwionośne, utrudniając przepływ krwi (działanie obwodowe, lokalne).

Według badania przeprowadzonego na ponad 8 tysiącach Australijczykach, u osób, które często palą marihuanę czterokrotnie bardziej wzrasta ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Psychologiczne podłoże zaburzeń wzwodu
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze