Velaxin ER – wskazania, przeciwwskazania, stosowanie, skutki uboczne
Velaxin ER to lek przeciwdepresyjny, który wykorzystywany jest m.in. w leczeniu epizodów depresji. Substancją czynną leku jest wenlafaksyna. Lek wydawany jest tylko z przepisu lekarza, stosuje się go doustnie. Jak działa Velaxin? Jakie są możliwe skutki uboczne związane z przyjmowaniem leku?
1. Co to jest Velaxin ER?
Velaxin zaliczany jest do grupy leków zwanych inhibitorami zwrotnego wychwytu serotoniny i noradrenaliny. Substancją czynną leku jest wenlafaksyna, której działanie przypuszczalnie polega na zwiększeniu czynności neuroprzekaźnikowej w obrębie ośrodkowego układu nerwowego. Wenlafaksyna hamuje zwrotny wychwyt neuronalny serotoniny i noradrenaliny. W bardzo wysokich dawkach może także hamować wychwyt zwrotny dopaminy.
Velaxin jest lekiem przeciwdepresyjnym, wydawanym wyłącznie na receptę. Dostępny jest w postaci kapsułek o przedłużonym uwalnianiu (Velaxin ER) w następujących dawkach:
- Velaxin ER 37,5 mg,
- Velaxin ER 75 mg,
- Velaxin ER 150 mg.
2. Wskazania do stosowania leku Velaxin ER
Wskazaniem do stosowania leku Velaxin ER jest leczenie:
- epizodów dużej depresji,
- uogólnionych zaburzeń lękowych,
- fobii społecznych,
- lęku napadowego (ataki paniki).
Velaxin może być stosowany także w zapobieganiu nawrotom epizodów dużej depresji.
3. Velaxin ER – przeciwwskazania i środki ostrożności
Zgodnie z treścią ulotki Velaxin ER nie powinien być stosowany w przypadku, gdy u pacjenta występuje:
- nadwrażliwość na wenlafaksynę lub jakikolwiek składnik leku,
- równoległe przyjmowanie nieodwracalnych inhibitorów monoaminooksydazy (wenlafaksynę można zacząć przyjmować po konsultacji z lekarzem dopiero po 14 dniach od zakończenia leczenia IMAO).
U kobiet w ciąży lek może być stosowany tylko wtedy, gdy korzyści leczenia przeważają nad ryzykiem. Oceny zawsze dokonuje lekarz.
Velaxin ER nie jest wskazany do stosowania u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat.
Szczególna ostrożność wskazana jest w przypadku pacjentów z myślami samobójczymi, pogłębiającą się depresją i lękami. We wczesnym etapie leczenia wenlafaksyną może pojawić się bowiem zwiększone ryzyko wystąpienia zachowań samobójczych.
Ponadto w trakcie leczenia może wystąpić:
- zespół serotoninowy,
- rozszerzenie źrenic (wskazane jest monitorowanie chorych z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym i z ryzykiem ostrej jaskry z wąskim kątem przesączania),
- mania/hipomania (szczególna ostrożność przy zaburzeniach afektywnych dwubiegunowych),
- zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi (wskazane jest regularne badanie ciśnienia krwi),
- przyspieszenie czynności serca i ryzyko niemiarowości (należy poinformować lekarza, jeśli u pacjenta wystąpiły w przeszłości zaburzenia rytmu serca),
- drgawki (wskazane ścisłe monitorowanie pacjentów z drgawkami w wywiadzie),
- przypadki hiponatremii (zwłaszcza u pacjentów w podeszłym wieku, ze zmniejszoną objętością krążącej krwi i stosujących leki moczopędne),
- zaburzenia czynności płytek krwi (szczególna ostrożność u chorych z predyspozycjami do krwawień).
W trakcie leczenia długoterminowego zaleca się także dokonywanie pomiaru stężenia cholesterolu w surowicy, gdyż może nastąpić zwiększenie jego stężenia.
Velaxin może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, dlatego też zawsze należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych lekach, także lekach bez recepty.
4. Jak stosować Velaxin ER?
Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku epizodów dużej depresji zwykle początkowo stosuje się dawkę 75 mg raz na dobę, która stopniowo może zostać zwiększona. Maksymalna dawka dobowa to 375 mg.
W leczeniu uogólnionych zaburzeń lękowych najczęściej początkowa dobowa dawka leku to 75 mg. Lekarz może zadecydować o stopniowym zwiększaniu dawki, maksymalnie do 225 mg na dobę.
Leczenie fobii społecznych najczęściej rozpoczyna się dawką 75 mg raz na dobę. Maksymalna dawka dobowa to 225 mg.
W przypadku lęku napadowego stosuje się zwykle 37,5 mg na dobę. Potem dawkę zwiększa się do 75 mg na dobę. Maksymalna dawka dobowa to 225 mg.
Jak długo brać Velaxin ER?
O tym, jak długo trwa leczenie, decyduje lekarz. Najczęściej jednak Velaxin stosuje się do leczenia przewlekłego. Lek odstawiany jest stopniowo.
5. Velaxin ER – skutki uboczne
Pacjenci przyjmujący lek, często pytają o skutki uboczne leku na internetowych forach. Velaxin ER w opinii producenta dość często może powodować następujące działania niepożądane:
- suchość w ustach,
- bóle i zawroty głowy,
- nudności, wymioty,
- bezsenność, nietypowe sny,
- wzmożone pocenie (także poty nocne),
- wzrost stężenia cholesterolu,
- nadciśnienie,
- kołatanie serca,
- brak apetytu, utrata wagi,
- obniżone libido,
- zaburzenia wytrysku, erekcji,
- szumy uszne,
- splątanie,
- drżenie,
- zaburzenia widzenia, rozszerzenie źrenic,
- zaburzenia miesiączkowe,
- częstomocz.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.