Trwa ładowanie...

Vermox – skład i działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Avatar placeholder
01.04.2021 09:35
Działania niepożądane po spożyciu leku Vermox występują rzadko
Działania niepożądane po spożyciu leku Vermox występują rzadko (123rf.com)

Vermox to lek, który stosowany jest przez pacjentów zmagających się z chorobami pasożytniczymi . Lek ten ma postać tabletek. Vermox to lek na receptę. Jaka jest jego substancja czynna? Czy Vermox powoduje jakieś skutki uboczne?

spis treści

1. Działanie Vermoxu

Mebendazol to substancja czynna leku Vermox. Substancja ta oddziałuje na robaki obłe. Działanie leku Vermox polega na zahamowaniu polimeryzacji tubuliny, dzięki czemu przyswajanie glukozy przez pasożyty jest zaburzone. W konsekwencji robaki obłe bytujące w jelitach umierają – zostają pozbawione związków energetycznych. Vermox po przyjęciu doustnym słabo wchłania się z przewodu pokarmowego.

2. Wskazania do stosowania leku Vermox

Podstawowe wskazanie do przyjmowania leku Vermox to walka z pasożytami. Vermox zwalcza następujące rodzaje pasożytów: glista ludzka, owsiki, włosogłówka, tęgoryjec dwunastnicy, tęgoryjec amerykański.

Zobacz film: "Pasożyty u ludzi. Jak zapobiegać?"
Najgroźniejsze pasożyty w ludzkim ciele
Najgroźniejsze pasożyty w ludzkim ciele [5 zdjęć]

Zakażenie organizmu pasożytami jest szczególnie niebezpieczne dla naszego zdrowia, ponieważ takie drobnoustroje

zobacz galerię

3. Kiedy nie stosować leku

Nie każdy cierpiący na zakażenia pasożytnicze może jednak stosować lek Vermox. Nie można go przyjmować, jeśli jest się uczulonym na składniki budujące preparat. Przeciwwskazanie do przyjmowania leku Vermox to również czas ciąży i karmienia piersią. Preparat ten nie może być też przepisywany dzieciom, które nie ukończyły 2. roku życia. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy lekarz uzna to za niezbędne i konieczne.

Jest też kilka schorzeń, które mogą być przeciwwskazaniem do zażywania Vermoxu lub wskazaniem do zmiany dawkowania. Stosowania leku powinny unikać osoby z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy–galaktozy – Vermox w swoim składzie zawiera laktozę.

Ostrożność w stosowaniu preparatu Vermox powinny też zachować osoby z chorobą Leśniowskiego-Crohna lub cierpiące na wrzodziejące zapalenie jelita grubego – w tych przypadkach może wystąpić nasilenie toksyczności leku. Należy pamiętać, by w trakcie kuracji lekiem Vermox nie spożywać alkoholu. Nie można tego robić również dobę po zakończeniu leczenia.

4. Dawkowanie preparatu

Jak w przypadku każdego innego leku należy pamiętać, by preparat przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Dawki leku Vermox nie należy zmieniać na własną rękę, gdyż nie wpłynie to na skuteczność leku, a może okazać się szkodliwe dla zdrowia pacjenta.

Zobacz także:

Dawkowanie leku Vermox w owsicy to jedna tabletka(100 mg) przyjęta jednorazowo (po 2-4 tygodniach zalecane jest powtórzenie leczenia). W glistnicy i innych zakażeniach pasożytniczych, na które działa Vermox, dawkowanie to dwie tabletki w dwóch dawkach – jedna rano, druga – wieczorem. Takie leczenie powinno trwać trzy dni.

Tabletkę leku Vermox trzeba połknąć w całości, popić wodą. Najlepiej, gdy lek przyjmowany jest po posiłku.

5. Skutki uboczne po spożyciu Vermoxu

Działania niepożądane po spożyciu leku Vermox występują rzadko i u niewielkiego odsetka pacjentów. Są to zazwyczaj bóle brzucha i biegunka. Ponadto niekiedy mogą wystąpić zawroty głowy, a także objawy związane z nadwrażliwością na substancje leku: wysypka na ciele, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, zmiany skórne.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze