Trwa ładowanie...

Vestibo - skład, działanie, wskazania, możliwe skutki uboczne

 Kinga Olchowy
15.02.2023 17:33
Vestibo to lek stosowany najczęściej w przypadku zawrotów głowy, których przyczyną są zaburzenia błędnika
Vestibo to lek stosowany najczęściej w przypadku zawrotów głowy, których przyczyną są zaburzenia błędnika (123rf)

Vestibo to lek stosowany najczęściej w przypadku zawrotów głowy, których przyczyną są zaburzenia błędnika, a także w leczeniu objawów choroby Ménière’a. Jest dostępny na receptę, a jego stosowanie musi przebiegać pod kontrolą lekarza. Jak dokładnie działa Vestibo i jak go stosować? Jakie mogą być skutki uboczne przyjmowania tego leku?

spis treści

1. Co to jest Vestibo?

Vestibo to lek, którego zadaniem jest łagodzenie schorzeń ucha wewnętrznego oraz zaburzenia błędnika. Substancją czynną jest dichlorowodorek betahistyny. Preparat dostępny jest w formie tabletek i można go kupić w trzech dawkach - 8, 16 lub 24 mg substancji czynnej.

Wśród składników pomocniczych znajdują się: powidon K90, celuloza mikrokrystaliczna, laktoza jednowodna, krzemionka koloidalna bezwodna, krospowidon i kwas stearynowy.

2. Jak działa lek Vestibo?

Vestibo wykazuje agonistyczne działanie wobec receptorów histaminowych H1. Receptory te znajdują się w obwodowych naczyniach krwionośnych. Dzięki swoim właściwościom dichlorowodorek betahistyny wpływa na przepływ krwi w uchu wewnętrznym, eliminując w ten sposób zawroty głowy.

Zobacz film: "Ćwiczenie na zawroty głowy"

Dodatkowo substancja czynna leku wpływa pozytywnie na neurony jądra przedsionkowego i zwiększa przepuszczalność nabłonka płucnego.

3. Wskazania do stosowania Vestibo

Lek Vestibo przepisuje się głównie w przypadku rozpoznania choroby Ménière’a, której objawy to najczęściej:

  • zawroty głowy
  • problemy z koordynacją
  • szumy uszne
  • nudności
  • utrata lub pogorszenie słuchu

Lekarze często przepisują Vestibo także w przypadku rozpoznania zawrotów głowy pochodzenia przedsionkowego.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3.1. Przeciwwskazania

Podstawowym przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku. Osoby z nietolerancją laktozy powinny zachować szczególną ostrożność, ponieważ jest ona zawarta w składzie leku. Dodatkowo przeciwwskazaniem do stosowania Vestibo jest chromochłonny guz nadnerczy, bardzo rzadki rodzaj guza.

Leku Vestibo nie stosuje się u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia.

4. Jak stosować lek Vestibo?

Dawkowanie leku Vestibo to zwykle pół lub jedna tabletka dwa razy na dobę przy zawartości dichlorowodorku betahistyny na poziomie 24mg. Dawkę ustala jednak zawsze lekarz na podstawie opisanych przez pacjenta objawów, wyników wykonanych badań i preferencji chorego.

Tabletkę należy przyjąć w trakcie lub po posiłku, popijając odpowiednią ilością wody. Zwykle mija kilka tygodni, zanim pacjent odczuje poprawę stanu swojego zdrowia.

5. Środki ostrożności

Należy zachować ostrożność w stosowaniu Vestibo, jeśli w przeszłości u pacjenta stwierdzono alergiczne zmiany skórne lub problemy trawienne, szczególnie wrzody. Również osoby cierpiące na astmę oskrzelową powinny uważać i zgłaszać lekarzowi wszystkie niepokojące skutki stosowania leku.

Leku nie powinny stosować kobiety w ciąży, karmiące piersią, a także osoby ze stwierdzoną nietolerancją laktozy lub niedoborem laktazy.

5.1. Możliwe działania niepożądane leku Vestibo

Wśród działań niepożądanych wynikających ze stosowania leku Vestibo znajdują się:

  • reakcje alergiczne (wysypka, obrzęk twarzy lub języka, kłopoty z oddychaniem)
  • nagły spadek ciśnienia krwi
  • nudności
  • dolegliwości trawienne
  • bóle głowy
  • kołatanie serca
  • senność

Podczas stosowania leku Vestibo zaleca się unikanie prowadzenia pojazdów mechanicznych i maszyn, ponieważ lek może osłabiać koncentrację oraz wydłużać czas rekacji.

5.2. Vestibo a interakcje

Vestibo może wchodzić w niepożądane reakcje z innymi lekami, w szczególności z:

  • salbutamolem (może nasilać działanie leku)
  • lekami przeciwhistaminowymi (mogą osłabiać działanie Vestibo)
  • inhibitorami MAO (mogą zwiększać stężenie Vestibo w organizmie).

Leku Vestibo nie można łączyć z alkoholem. Zaleca się abstynencję przez cały czas trwania terapii, a także kilka dni po przyjęciu ostatniej dawki.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze